BRATISLAVA. Nesmieme dovoliť, aby vládni zúfalci zatiahli Slovensko pred parlamentnými voľbami do ďalšej kultúrnej vojny, povedala poslankyňa mimoparlamentnej strany SPOLU Simona Petrík v reakcii na snahu vládnych strán SMER a SNS iniciovať sprísnenie zákona o interrupciách.
Petrík to uviedla na dnešnej tlačovej konferencii, na ktorej členky a členovia strany oznámili založenie ženskej straníckej organizácie - Ženy SPOLU. Zverejnili tiež Manifest, v ktorom sa zaviazali presadzovať riešenia v 10 oblastiach týkajúcich sa rovnosti žien a mužov. Chcú napríklad zverejňovanie platov mužov a žien na rovnakej pozícii či hradenie antikoncepcie zo zdravotného poistenia. Predloženie prvého balíka konkrétnych návrhov avizujú na jeseň.
Ženy SPOLU a interrupcie
Pri príprave manifestu Žien SPOLU ešte nevedeli, že politici vládnej koalície pred voľbami prídu s témou, ktorá sa práv žien bolestivo dotýka. “V roku 2016 to bola téma migranti, pred tohtoročnými prezidentskými voľbami Istanbulský dohovor a sedem mesiacov pred parlamentnými voľbami prichádzajú poslanci vládnych strán SMER a SNS s témou interrupcie, aby si zachránili padajúce preferencie. Nechutne zneužívajú tému, ktorá je tak citlivá pre každú ženu,” dodala Petrík.
“Nesmieme im dovoliť, aby si urobili zo zákona týkajúceho sa tiel a životov žien nástroj politickej kampane, ktorá má zakryť ich neschopnosť vládnuť. Ženy a rodiny ich nezaujímajú, chcú len zneužiť hodnoty, ktorým veríme, aby nás rozdelili. Ak dnes hovoríme o rozdiele medzi novou a starou politikou, pre nás je tento rozdiel jednoduchý: nová politika znamená rešpekt k ženám a ich právam,” dodala Petrík.
Ženy SPOLU a platové rozdiely
Tlačovú konferenciu usporiadali Ženy SPOLU v parku na križovatke ulíc Šoltésovej a Chorvátskej na počesť Eleny Maróthy Šoltésovej, ktorá bola veľmi aktívna v prvej ženskej politickej organizácii Živena. Tak ako Živena bojovala za rovnaký prístup žien k vzdelaniu, chce iniciatíva Ženy SPOLU zmeniť stále pretrvávajúce nerovnosti medzi mužmi a ženami na Slovensku v 21. storočí. Rovnosť podľa nich zaručuje krajinám prosperitu, firmám úspech a rodinám, kde si partneri delia starostlivosť, šťastie a spokojnosť detí.
“Na Slovensku žije takmer 2,8 milióna žien a dievčat. Tvoria polovicu našej populácie, no ich postavenie v spoločnosti tomu nezodpovedá. Hoci vysokoškolské vzdelanie získava viac žien ako mužov, nie sú rovnako zastúpené v riadiacich pozíciách - ani v súkromnom sektore, ani v politike. Symbolom predsudkov voči ženám je pretrvávajúci rozdiel v platoch za rovnakú prácu, ktorý dosahuje 9 percent. Kvôli starostlivosti o rodinu ženy často strácajú ekonomickú samostatnosť. Stávajú sa tak zraniteľnejšími voči chudobe, a to najmä v starobe. Žiaľ, aj dnes ženám hrozí násilie skôr doma od blízkeho človeka, než na ulici od cudzinca,” píše sa v preambule Manifestu.
Jaroslava Lukačovičová (v strede), členka predsedníctva SPOLU a podnikateľka. Foto - SPOLU
Ženy SPOLU: 30-percentné zastúpenie v strane
K oblastiam, ktoré chcú Ženy SPOLU riešiť, patrí strata ekonomickej samostatnosti žien po založení rodiny, väčšia zraniteľnosť voči chudobe, násilie v párových vzťahoch. “Znižovanie platových nerovností, opatrenia proti ženskej chudobe, rovnaké práva pri starostlivosti o deti, boj proti násiliu, ochrana práv žien pred, počas a po pôrode. Ale aj zlepšenie kvality a bezpečnosti každodenného života žien, vzdelávanie dievčat a chlapcov k vzájomnému rešpektu. A samozrejme, ochrana slobodnej a zodpovednej voľby žien v reprodukčných právach. Vo všetkých týchto oblastiach náš Manifest ponúka konkrétne riešenia,” uviedla Jaroslava Lukačovičová, členka predsedníctva a podnikateľka.
Ženy SPOLU chcú presadzovať rovnosť žien a mužov nielen navonok, ale aj dovnútra strany. “Naším cieľom je do dvoch rokov dosiahnuť aspoň 30-percentné zastúpenie žien na všetkých úrovniach SPOLU. Chceme ich aktívne získavať a pomáhať im rásť, aby raz mohli byť úspešnými poslankyňami, ministerkami, štátnymi tajomníčkami alebo členkami predsedníctva SPOLU,” hovorí Silvia Hudáčková, ktorá pracuje v komunikačnom tíme SPOLU, je zakladajúcou členkou strany a súčasťou prípravného výboru iniciatívy.
Na tlačovej konferencii vystúpil aj jediný muž, europoslanec Vladimír Bilčík, ktorý bol v prípravnom výbore novovzniknutej ženskej organizácie. “Verejný priestor musí prinášať rovnocenné príležitosti pre mužov a ženy. Krajiny, ktoré sa s tým úspešne popasovali, sú úspešne ekonomicky, politicky a spoločensky,” uviedol Bilčík a pripomenul snahu prvej šéfky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej zložiť novú Európsku komisu, kde bude sedieť polovica žien. “Musíme byť schopní aj na Slovensku nominovať rovnako kvalitnú ženu a rovnako kvalitného muža,” dodal Bilčík.