Stres je všadeprítomnou súčasťou moderného života. Možno aj na vás doľahne najviac vtedy, keď sa snažíte čo najefektívnejšie zladiť pracovné záležitosti s rodinnými povinnosťami. Presnejšie v tých momentoch, keď to stále nevychádza tak, ako by ste si želali.
Stres nás ovplyvňuje či chceme alebo nie a, žiaľ, väčšinou negatívne. Prehliadať ho však alebo podceňovať jeho dopad na vlastné zdravie nie je dobrou cestou. Namiesto popierania by sme sa pre svoj vlastný pokoj mali skôr naučiť stresové situácie správne zvládať a hľadať spôsoby, ako prichádzajúci tlak uvoľniť. Ako však na to?
Ako stres ovplyvňuje naše telo a čo s tým môžeme robiť
Pravdou je, že stres ovplyvňuje naše telo oveľa viac, ako si uvedomujeme. Ak sme stresu vystavení krátkodobo, môže nás dokonca motivovať dosiahnuť lepší výkon. Na druhej strane chronický stres môže mať na náš organizmus devastujúce následky.
Naše telo v strese od nepamäti zvažuje dve možné reakcie – pripravuje sa na boj alebo útek. Významnú úlohu tu zohrávajú najmä dva hormóny – kortizol a adrenalín. Prvý nám zvyšuje hladinu cukru v krvi a odvádza glukózu do svalov. Vtedy súčasne mozog potláča systémy, ktoré v danej situácii považuje za menej dôležité, napríklad aj imunitný systém. Adrenalín nám popri tom zvyšuje tep.
Takto dlhodobý stres vedie k chronickým zdravotným problémom, ako je vysoký krvný tlak, oslabený imunitný systém, dlhodobé bolesti chrbta, zhoršená astma či srdcové choroby.
Asi vás neprekvapí tvrdenie, že ženy môžu byť viac náchylné na tento typ stresu kvôli kombinácii pracovných, rodinných a sociálnych povinností a očakávaní zo strany okolia. Preto je dôležité rozumieť tomu, ako stres pôsobí na naše telo, a začať s ním bojovať včas.
Stres nás môže motivovať, ale aj ničiť – rozpoznať hranicu je veľmi dôležité. Foto - stock.adobe.com
Najčastejšie príznaky stresu, ktoré sa neoplatí ignorovať
Vaše telo je zároveň aj váš najspoľahlivejší radca. Ak je niečo zle, signalizuje nám to rôznymi spôsobmi. Únava, podráždenie či úzkosť bez zjavného dôvodu. Je vám to známe? Tieto príznaky sú často prvými varovnými znakmi toho, že niečo nie je v poriadku. Medzi ďalšie fyzické prejavy patrí bolesť hlavy, napätie v krku a pleciach alebo problémy so spánkom. Tie potom často vedú k tomu, že sa uchyľujeme k zlým návykom, ako je prejedanie sa, konzumácia alkoholu alebo prerušenie pravidelného cvičenia. A problém je na svete.
Symptómy sa zriedka ukazujú jednotlivo. Preto, ak na sebe spozorujete napríklad kombináciu nezvyčajnej únavy a súčasne zhoršený spánok, je načase konať. Nenechajte stres, aby vás priviedol k vážnejším zdravotným problémom. Naučiť sa tieto príznaky rozpoznať je prvým krokom k tomu, aby ste nad stresom získali kontrolu.
Chronický stres je tiež tichý zabijak našej imunity. Foto - adobe,stock.com
Stres a imunita: Ako spolu súvisia?
Všimli ste si, že keď dlhodobo pociťujete stres aj vaše fyzické zdravie ťahá za kratší koniec? Nie je to náhoda. Výskumy dokázali, že hormonálna nerovnováha spôsobená stresom súvisí so zníženou imunitnou odpoveďou.
U chronicky vystresovaných pacientov po očkovaní sa preukázalo zníženie protilátkových a vírusovo špecifických T-bunkových reakcií a naopak zvýšená produkcia prozápalových cytokínov. Tieto zistenia len zdôrazňujú to, že ľudia v strese sú nielen vystavení vyššiemu riziku slabej imunitnej odpovede na infekciu, ale aj na očkovanie.
Dokázalo sa tiež, že keď sme v strese, zotaviť sa po prekonaní infekcie trvá dlhšie a pomalšie sa nám aj hoja rany.
Už pri prvom podozrení na príznaky spojené so stresom môžete siahnuť po voľnopredajných produktoch na prírodnej báze, ktoré vám posilnia imunitu. Napríklad v podobe 7 praktických vreciek na prípravu nápoja, ktoré si so sebou môžete vziať do práce či na cesty. 7 vreciek na 7 dní – to je 100% podpora imunity.
Výživový doplnok RINIMUN® Acute vám vďaka unikátnej kombinácii EpiCor®, kolostra, zinku, vitamínu C a D3 pomôže rýchlejšie sa zotaviť. Stačí jedno vrecko denne – ideálne po jedle, rozpustené vo vlažnej vode alebo čaji. Foto - Aloris Vital
RINIMUN® – Aby ste sa na svoju imunitu mohli spoľahnúť
Aj keď sa snažíme posilniť imunitu na maximum, niekedy to nestačí. V takýchto prípadoch môžu byť riešením kvalitné výživové doplnky na podporu imunity.
Produkty značky RINIMUN® sú vďaka svojmu jedinečnému zloženiu vhodné pre deti aj dospelých. Imunitný systém našich najmenších posilnia výživové doplnky RINIMUN® Sirup a RINIMUN® Sirup DVOJBALENIE + darček.
Oba tieto detské sirupy sú vhodné na dlhodobé užívanie pre deti už od troch rokov. Obsahujú starostlivo vybrané aktívne zložky – EpiCor®, glukónan zinočnatý, vitamín C a D3. Výhradným distribútorom produktov značky RINIMUN® pre slovenský trh je slovenská spoločnosť Aloris Vital, s.r.o. Foto - Aloris Vital
Pre staršie deti, ktoré už zvládnu prehltnúť kapsuly je tu RINIMUN® +PLUS. Vďaka obsahu unikátnej zmesi EpiCor®, zinku, selénu a vitamínu D3 sa budú cítiť silné a chránené každý deň.
Zistite viac aj o posilnení imunity dospelých a seniorov.
Výživové doplnky nestačia: Jednoduché techniky na zmiernenie stresu
Zvládanie stresu nemusí byť komplikované. Na začiatok si stačí zaviesť do dennej rutiny niekoľko jednoduchých techník, ktoré môžete vykonávať kedykoľvek podľa potreby.
Jednou z najúčinnejších metód na okamžité zmiernenie stresu je obyčajné hlboké dýchanie. Skúste si nájsť pokojné miesto, zavrieť oči a sústrediť sa na pomalé hlboké vdychy a výdychy. Technika spomalenia dychu spomaľuje aj náš nervový systém a srdce, pomáha nám upokojiť myseľ a uvoľniť napätie v tele.
Ďalšou rýchlou pomocou môže byť krátka prechádzka na čerstvom vzduchu. Pohyb a zmena prostredia vám môžu pomôcť získať odstup od stresovej situácie. Ak nemáte možnosť odísť, skúste tzv. mindfulness, čo je vedomé sústredenie sa na prítomný okamih. Pomôže vám „vypnúť“ myseľ od stresu a sústrediť sa len na to, čo práve robíte.
Hlboké dýchanie a prechádzka na čerstvom vzduchu sú jednoduché techniky, ktoré vám môžu pomôcť lepšie zvládať stres. Foto - adobe.stock.com
Výživa a pohyb: Vaši spojenci v boji proti stresu
To, čo jete a ako sa hýbete, má veľký vplyv na vaše zvládanie stresu. Zdravá a vyvážená strava pomáha vášmu telu lepšie čeliť každodennému náporu, ktorý pociťuje. Potraviny bohaté na vitamíny skupiny B, omega-3 mastné kyseliny a magnézium môžu výrazne znížiť pocity úzkosti a napätia. Skúste do svojho jedálnička zaradiť viac orechov, listovej zeleniny, mastných rýb a kvalitných rastlinných olejov, napríklad panenský olivový či čerstvý ľanový. Hľadajte lokálne a sezónne potraviny, pri ktorých sa môžete spoľahnúť na čerstvosť.
K tomu pridajte pravidelný pohyb. Cvičenie nielen zlepšuje vašu fyzickú kondíciu, ale tiež podporuje produkciu endorfínov – hormónov šťastia, ktoré zlepšujú vašu náladu. Nemusíte tráviť hodiny v posilňovni – aj krátke prechádzky, jóga alebo domáce cvičenia môžu mať pozitívny vplyv na fyzickú aj psychickú pohodu.
Popri aktívnom odpočinku, ale, nezabúdajte aj na dostatok spánku a chvíle, ktoré si ukradnete len pre seba. Nedostatok spánku spôsobuje zvýšenie hladiny kortizolu, čo vedie k zbytočnej únave, podráždeniu a zníženej schopnosti zvládať každodenné výzvy. Spať denne 7 až 8 hodín je preto aj podľa odborníkov kľúčové pre zachovanie fyzickej aj mentálnej pohody.
Stres pod kontrolou: Ako aj malé zmeny môžu priniesť veľké výsledky
K úspešnému zvládaniu stresu vedie dlhá cesta. Dobrou správou je, že zavedenie aj malých zmien do každodenného života môže priniesť veľké výsledky. Schopnosť uvedomiť si konkrétne spúšťače stresu a objavenie tej správnej techniky, ktoré funguje práve vám, je polovica úspechu.