BRATISLAVA. Situácia vo svete hýbala vlani aj turistickým ruchom na Slovensku. V minulom roku dovolenkovali podľa generálneho riaditeľa Slovenskej agentúry pre cestovný ruch (SACR) Mariána Bujnu vyše dve tretiny ľudí na Slovensku, do zahraničia vycestovala len necelá tretina. Vidí za tým nielen ekonomické dôvody a lepšiu dostupnosť či záujme spoznať svoju krajinu, no aj bezpečnosť.

 

 

Bezpečnosť mení cestovanie

Za rastom domáceho turizmu vidí Bajaník predovšetkým neistú situáciu v zahraničí a zvýšené riziko terorizmu. Väčšina klientov cestovnej kancelárie Fifo preferuje podľa neho dovolenku v zahraničí – až vyše 90 percent. Očakáva, že po upokojení situácie vo svete alebo keď si ľudia na neistotu zvyknú, vrátia sa späť k dovolenkovaniu v cudzine.

Zmeny v turizme pre neistú situáciu potvrdil aj eurobarometer. Vyše dve pätiny Európanov plánovalo stráviť tohtoročnú dovolenku vo svojej krajine, tretina v rámci Únie. Aj u nás viedli domáce dovolenky a až tretina ľudí chcela dovolenkovať na Slovensku. Dve pätiny chceli cestovať len po európskych krajinách.

Ešte pred siedmimi rokmi cestovala mimo Úniu vyše pätina domácich turistov. V tomto roku len 15 percent. Väčšina respondentov vysvetľovala zmenu svojich plánov práve obavami z teroristických útokov či strachu z utečencov.

 

 

Turisti lámu rekordy

„Za mesiac júl bola zaznamenaná najvyššia návštevnosť za posledných desať rokov, pričom počet domácich turistov prekročil po prvý krát hranicu 300 tisíc ubytovaných návštevníkov,“ hovorí  Bujna. Počet domácich dovolenkárov vyzerá pre vlaňajšok na rekord, upozorňuje. Každý mesiac stúpa ich počet oproti vlaňajšku podľa neho o pätinu.

Posledné roky pritom domáci cestovný ruch rástol v priemere štyri percentá ročne, vysvetľuje. No vlani to už bolo medziročne takmer 16 percent. O necelých 15 percent rástli aj tržby z ubytovania domácich návštevníkov.

Domáci cestovný ruch tlačí hore aj rozšírená ponuka služieb a rastúca kvalita. „Subjekty cestovného ruchu inovujú svoju ponuku, tá je komplexnejšia a zároveň adresnejšia,“ hovorí. Práve kvalita služieb môže udržať tento trend aj v budúcom roku bez ohľadu na geopolitickú situáciu, dodáva.

„V roku 2016 sme zaznamenali nárast záujmu o dovolenky na Slovensku, a to o viac než 30 percent,“ potvrdil aj riaditeľ piešťanskej cestovnej kancelárie Fifo Tibor Bajaník. Vo väčšej miere stúpol záujem o klasické týždenné dovolenky, vysvetľuje – pričom na Slovensku doteraz prevládali skôr predĺžené víkendy. „Záujem je pomerne rovnomerne rozdelený do letnej a zimnej sezóny, pričom letná sezóna je časovo troška dlhšia,“ hovorí.

 

 

Kedy dovolenkujeme:

letné dovolenky – 30 %,

jesenné pobyty – 27 %,

jar – 23 %,

zima – 20 %.

Trendom je dopriať si viac kratších dovolenkových pobytov počas roka a to aj mimo hlavnej sezóny, kedy možno využiť rôzne zľavy a zvýhodnené ceny.

Zdroj: SACR

 

Prečítajte si aj Spomaľte. To neznamená robiť menej, len si to viac vychutnať