Prečo nemáš deti? Otázka, s ktorou sa od určitého veku stretáva každá bezdetná žena. Či už na rodinnej oslave, na pracovnom pohovore alebo lekárskom vyšetrení. Téma materstva zľudovela v našej spoločnosti tak, že rozhovor o budúcich potomkoch, prípadne ich absencii, sa ocitol na jednej úrovni s rozpravou o počasí.

Na pohľad nevinná otázka však často spúšťa lavínu pocitov. Bolesť, smútok, frustráciu i hanbu. Dôvodov, prečo žena nemá deti je mnoho. Veľa z nich je osobných a príliš bolestivých na to, aby o nich rozprávala.

Prečo nemáš deti je nevhodná otázka

“Otázka prečo nemáš deti je absolútne nevhodná,” hovorí pre Ženy v meste gynekologička Radmila Sládičeková, “Voľba mať alebo nemať dieťa a jej príčiny sú vecou každej ženy a je drzé pýtať sa na túto citlivú skutočnosť.”

Ženy, ktoré nevedia otehotnieť, hľadajú u nej pomoc už tridsať rokov. Prichádzajú s rôznymi zdravotnými komplikáciami.

Medzi najčastejšie patrí syndróm polycystických vaječníkov (PCOS), porucha žliaz s vnútornou sekréciou. Príčina ochorenia, čo postihuje 5-10 percent žien v reprodukčnom veku, dodnes nie je známa. Plodnosť ženy ovplyvňuje aj počet vajíčok, ktorý je konečný a v priebehu života sa znižuje. Šanca otehotnieť sa podľa odborníčky u žien po štyridsiatke znižuje na 5 percent.

Gynekologička Radmila Sládičeková.  Foto - archív RS

”Po 35. roku plodnosť ženy výrazne klesá. Ženy by mali zájsť za gynekológom už po pol roku nevydarenej snahy otehotnieť. Gynekológ rozbehne celý rad vyšetrení, aby stanovil príčinu neplodnosti. Vyšetrenia, samozrejme, neminú ani muža,” opisuje Sládičeková začiatok dlhého a nie vždy úspešného procesu.

Paradoxne práve z lekárskeho prostredia sa často ozývajú komentáre na adresu bezdetných žien. Starší kolegovia a kolegyne škatuľkujú mladé sestričky ako dočasný záskok. Na oddelení sa neohrejú, aj tak pôjdu za chvíľu na materskú. V spoločnosti funguje hlboko zakorenený stereotyp. Mladá žena, ktorá má partnera, má mať automaticky deti.

Nedokážem ľuďom povedať, že som neplodná

Opakovane sa vyskytujúcim pojmom pri problémoch s otehotnením je aj endometrióza. “Ide o ochorenie žien v reprodukčnom veku, charakteristické tým, že sa sliznica maternice nachádza mimo dutiny maternice,” vysvetľuje Sládičeková.

Medzi príznaky patrí panvová bolesť, bolesti pri pohlavnom styku aj neplodnosť. Endometrióza sa podľa odborníčky týka polovice žien s bolestivou menštruáciou.

O nádore na vaječníkoch sa Kristína (26) dozvedela počas rutinnej prehliadky u gynekológa. “Zrazu mi povedali, že ak chcem mať ešte niekedy deti, mám na nich začať robiť čím skôr. Vyhŕkli mi slzy a viac si z prehliadky nepamätám,” hovorí mladá zdravotníčka.

Až spätne si uvedomila, čo znamenalo jej nepravidelné krvácanie a bolesti pri pohlavnom styku. Cysty na vaječníkoch zatiaľ rástli a východiskom bola operácia. Tá však spôsobila nepriechodnosť vajíčkovodov a jedinou možnosťou sa pre Kristínu stalo umelé oplodnenie.

“Snažím sa vyhýbať otázke o deťoch a podobným konverzáciám. Vzbudzujú vo mne hnev a krivdu. Nedokážem ľuďom do očí povedať, že som neplodná, vlastne neviem reagovať na túto otázku,” rozpráva mladá žena, ktorá možnosť umelého oplodnenia plánuje využiť a nepripúšťa si, že by sa nepodarilo.

Aj dobre mienená otázka ublíži

Atmosféra pri otázke, prečo nemá deti, býva v prípade Mišky (31) rozpačitá. O tom, že dôvodom je rakovina, sa nehovorí ľahko. “Zistila som to pred rokom, tesne pred tridsiatkou, keď som začala krvácať pomedzi cyklus. Hneď som išla na vyšetrenie a nasledovala scéna ako z filmu, kde vás posadia na gauč a hovoria vety, čo idú úplne mimo vás.”

Kvôli rakovine krčka maternice, ktorú sa nepodarilo zachytiť pri preventívnej prehliadke, prišla Miška o maternicu. V tom, či radikálny zákrok podstúpi, však mala od začiatku jasno. “Bola to vlna emócií cez hnev, zúfalstvo a najmä strach o život. Úplne som prehodnotila svoje priority. Chcela som byť zdravá,” vysvetľuje mladá žena.

Nie všetci v jej okolí mali pre rozhodnutie pochopenie. “Stretla som sa s otázkami, či je to nutné a či si uvedomujem, o čo prídem. Síce s najlepším úmyslom, ale úplne nevhodné.” Sú chvíle, keď je Miška vďačná za svoje zdravie aj podporu, ktorú našla v priateľovi a blízkych. Inokedy má pocit, že prestala riadiť vlastný život.

“Keď som si konečne našla priateľa a uvažovala o budúcnosti a zakladaní rodiny, stratila som kontrolu. No nechala som si odobrať vajíčka, je príjemné mať možnosť rozhodnúť sa,” hovorí.

Neplodným v páre je často muž

Nielen fyzické, ale aj psychické prekážky bránia žene otehotnieť. Rozpoznať ich pomáha Zuzana Kopáčiková, dlhoročná fertility koučka. “Fertility koučing je celosvetovo uznávaná metóda eliminovania stresu z neplodnosti. Vedie k odkrytiu blokov a strachov, ale aj hnevu či sklamania,” vysvetľuje Kopáčiková pre Ženy v meste.

“Koučing pomáha získať systematický prístup ako krok za krokom prekonávať nezdary a prekážky, ktoré sa na ceste za dieťatkom objavujú.” Skryté psychické ťažkosti sa podľa koučky často prejavujú fyziologicky a bránia tak otehotneniu. Medzi najčastejšie patria potlačené negatívne emócie či strach z neplodnosti.

Ilustračné foto - pexels

Duševnú pohodu považuje Kopáčiková za kľúčovú. Psychickému zdraviu ženy, ktorá nevie otehotnieť, sa však nevenuje dostatočná pozornosť. “Slovensko je malá krajina a najmä v menších mestách majú ľudia úplne iný vzťah k rodine a plodnosti. Je tam väčší tlak na ženu, aby sa usadila, mala deti. Keď sa ženám nedarí otehotnieť, majú pocit, že je to niečo, za čo by sa mali hanbiť,” vysvetľuje koučka a poukazuje na existenciu iného spoločenského tabu.

Je ním mužská neplodnosť. “Veľmi dlho panoval názor, že za neplodnosť páru môže najmä žena. V posledných rokoch sa potvrdzuje, že tým neplodným je často muž.” Mužská neplodnosť podľa Kopáčikovej prudko stúpa a muži trpia psychickým následkami neplodnosti podobne ako ženy.

Nezaslúžiš si byť ženou

Ak žena sníva o dieťatku, no nedarí sa jej otehotnieť, väčšinou sa stretne s pochopením okolia. Na druhej strane barikády však stoja ženy, ktorých dôvod neobstojí v očiach verejnosti. Po deťoch jednoducho netúžia. Nie každé dievča chce byť matkou, napriek tomu je materstvo dodnes považované za kľúčovú rolu v živote ženy.

Spočiatku je okolie presvedčené, že žena do materstva dorastie. S vekom však pribúdajú výčitky a tlak. Túžba  rodičov po vnúčatách, pohrozenie, že v starobe sa o ženu nebude mať kto postarať. Bezdetné ženy sú považované za sebecké a egoistické. Keby sa tvoji rodičia rozhodli tak ako ty, ani by si tu nebola, počúvajú často.

Snaha vyvolať výčitky a pocit viny môže negatívne ovplyvniť psychické zdravie ženy. Neuvážené slová majú enormný vplyv najmä na dospievajúce dievčatá.

“Už na strednej škole som tvrdila, že deti nechcem mať,” hovorí Dominika (27). Počas hodiny náboženstva diskutovali v triede o rodičovstve a výchove detí. Dominika vyhlásila, že po deťoch netúži.

Ilustračné foto - pixabay.com

“Učiteľka náboženstva mi povedala, že si nezaslúžim byť ženou. Veľmi ma to zasiahlo, presne si spomínam na ten pocit a ticho, ktoré okolo mňa bolo. Utkvelo mi to v pamäti, pretože to bolo od človeka, ktorého som vnímala ako autoritu,” rozpráva mladá žena. Myslí si, že práve obdobie puberty je nesmierne citlivé vo vývoji človeka. Všetko, čo mladé dievča vidí a počuje, následne formuje jej charakter.

“Veľakrát mi tento výrok prebehne hlavou, keď vidím spokojné fotky mojich rovesníkov s deťmi, keď sa ma niekto spýta, kedy budem na rade ja. Po návšteve gynekológa mi vždy v hlave prebehne naozaj si nezaslúžim byť ženou? Som pokazená?”

Keď rodičia čakajú na vnúča

V živote ženy nastáva zlomový moment, keď sa otázky o budúcich potomkoch znásobia. Svadba. Pre Máriu (31), hoci dieťa plánovala, začal byť tlak rodiny po svadbe neúnosný. “Otázku, prečo nemám deti, som najviac dostávala od rodičov. Po prvom výročí to začalo byť neznesiteľné, otázka padala pri každej návšteve a telefonáte.”

Dnes už čerstvá mamička opisuje, ako jej svokor položil ruku na brucho so slovami, aby ich bolo nabudúce viac. Zaskočenú Máriu, neschopnú reagovať, jeho gesto doslova prikovalo k zemi. “Moja mama mi pri každej ceste na dovolenku namiesto šťastnej cesty písala, nech konečne zarobíme na vnúča. S manželom sme nadobudli pocit, že ani nemáme mať vlastné dieťa, ale máme povinnosť priniesť vnúča,” spomína Mária.

To, či sama po deťoch túži, sa nikto nepýtal. “V prvom rade je potrebné si uvedomiť, že je to vec každého páru, kedy a či vôbec sa rozhodnú mať deti,” myslí si fertility koučka Zuzana Kopáčiková s tým, že okolie by malo rešpektovať súkromie dvojice.

“Nie je povinnosť každej ženy mať deti, má právo sa rozhodnúť. Pokiaľ má rodina pocit, že snaha tam aj je, ale neprichádza pozitívny výsledok, určite nie je vhodné pýtať sa pri každej príležitosti, či sa podarilo. Keď žena spolu s partnerom majú pocit, že sa chcú zdôveriť, tak sa zdôveria. V takom rozsahu, v akom uznajú za vhodné,” myslí si Kopáčiková.

Nesúď, neodsudzuj, neposudzuj

Žena nemá deti, lebo sa nachádza v nepriaznivej finančnej situácii. Žena nemá deti, lebo zdravotné problémy jej to neumožnia. Žena nemá deti, lebo práve potratila. Žena nemá deti, lebo po nich netúži. Dôvodov, prečo žena nemá deti je toľko, koľko je žien, ktorých sa na ne pýtajú. Každá odpoveď je iná, a všetky sú osobné.

“Priala by som si, aby ľudia, čo sa na deti sústavne pýtajú, pochopili, že ich do toho nie je absolútne nič. Ak sám pár nezačne túto debatu, sú veci, ktoré patria iba medzi steny bytu daného páru a toto je určite jedna z nich. Nech už sú dôvody akékoľvek,” hovorí čerstvá mamička Mária.

“Nie všetky ženy majú pocit, že sa chcú stať matkami. Prečo sa tak rozhodli, je ich súkromná vec a nie je na okolí, aby to posudzovalo,” myslí si gynekologička Radmila Sládičeková.

Za roky praxe sa vo svojej ambulancii stretla so životnými príbehmi žien z oboch strán spektra. S tými, ktoré po dieťati túžili, aj s tými, ktoré sa rozhodli pre umelé prerušenie tehotenstva. Rozhodnutia žien Sládičeková rešpektuje, ich dôvody zostávajú za dverami ambulancie.

“Ja sa snažím správať podľa slov mojej dobrej kamarátky a kolegyne - nesúď, neodsudzuj, neposudzuj,” uzatvára pre Ženy v meste gynekologička Radmila Sládičeková.