Pre osýpky vyhlásili v Michalovciach mimoriadnu situáciu. Situácia sa začala zhoršovať koncom minulého týždňa, od piatku 6. 7. do nedele 8. 7. bolo v Michalovciach zaznamenaných 25 prípadov osýpok. Na pokyn riaditeľky Regionálneho úradu verejného zdravotníctva bol zvolaný krízový štáb, ktorí situáciu monitoruje. Dôvodom vyhlásenia mimoriadnej situácie bol veľký nárast pacientov chorých na osýpky, ktorý sa prejavil cez víkend v michalovskej nemocnici. 

 

Explozívny nárast pacientov s osýpkami

Primár infektologického oddelenia michalovskej nemocnice Štefan Zamba pre novinárov uviedol, že k utorkovému ránu mali 29 hospitalizovaných pacientov s touto diagnózou. "Od minulého víkendu sme zaznamenali explozívny nárast počtu pacientov na našom oddelení. Jednak vyšetrených, jednak hospitalizovaných," poznamenal. Celkový počet hospitalizovaných bol podľa neho cez 140. Medzi nimi boli, ako ďalej uviedol, prevažne deti od 0 do 18 rokov. "Zhruba 85 percent štatisticky. Toho času máme približne polovicu z týchto detských pacientov vo veku do dvoch rokov," doplnil. Zamba spomenul, že priebeh ochorenia u nakazeného personálu bol relatívne priaznivý a nedošlo ku komplikáciám.

Ako TASR informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková, v epidémii v okrese Michalovce a Sobrance evidujú od začiatku mája k 9. júlu 161 prípadov osýpok, z toho 68 je laboratórne potvrdených. Najviac (89) ich zaznamenali v meste Michalovce a tiež v obci Drahňov (35), odkiaľ sa osýpky začali šíriť. "Z celkového počtu ochorení sú štyri importované z Veľkej Británie a deväť profesionálnych. Všetky ochorenia boli v epidemiologickej súvislosti," povedala Račková.

 

 

Osýpky sú veľmi nákazlivé ochorenie

Osýpky patria k najnákazlivejším prenosným ochoreniam. Rýchlo sa šíria vzduchom - kvapôčkovou infekciou a infekčným aerosolom vznikajúcim pri kašli a kýchaní. Zriedkavo sa prenášajú aj nepriamo - predmetmi a rukami kontaminovanými výlučkami horných dýchacích ciest alebo spojovky. Vstupnou bránou sú horné dýchacie cesty a spojovky. Informuje o tom Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Inkubačná doba, teda čas, ktorý uplynie od nakazenia sa po objavenie sa prvých príznakov ochorenia, je osem až 15 dní, v priemere desať dní. ÚVZ dodáva, že najúčinnejšou prevenciou proti osýpkam je očkovanie.

Osýpky patria medzi najzávažnejšie vírusové ochorenia detského veku. Ich závažnosť spočíva najmä v častých komplikáciách, ako sú zápaly pľúc, priedušiek, uší a centrálneho nervového systému. Pravidelné povinné očkovanie detí sa vykonáva podľa aktuálneho očkovacieho kalendára. "Prvá dávka očkovacej látky sa podáva v 15. až 18. mesiaci veku dieťaťa, druhá dávka v 11. roku života," priblížila hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková.

Ochorenie u detí prebieha typicky s trojdňovým počiatočným štádiom, ktoré je charakterizované horúčkou, nádchou, kašľom, zápalom spojoviek a svetloplachosťou. V tomto štádiu bývajú na sliznici v ústnej dutine v oblasti stoličiek belavé škvrny so začervenaným okolím, tzv. Koplikove škvrny. Na štvrtý až piaty deň sa objavuje splývavá vyrážka. Začína na záhlaví a šíri sa na tvár, krk, brucho a končatiny. Pretrváva asi tri dni. Pri nekomplikovanom priebehu ochorenie trvá desať až 14 dní. Ochorenie má najzávažnejší priebeh u detí do troch rokov a dospelých. Imunita po prekonaní osýpok je celoživotná.