BRATISLAVA. Prvá Šijacia literárna kaviareň pod Mostom SNP, ktorá bola 27. novembra, sa podľa jej organizátorov premenila na jedinečný happening so silnou energiou a chuťou pomáhať. Počas dvoch hodín sa pri improvizovanej obývačke pristavilo asi 200 ľudí a podarilo sa ušiť desať nosičov pre deti utečencov. Za projektom stoja novovzniknuté iniciatívy The MOST, Domov na mame a OZ Vagus. Dnes z happeningu zverejnili video.
„Najkratšia literárna kaviareň bola kúzelná! Spojili sme sa, aby sme ukázali, že máme srdce a spolu idú veci ľahšie - od vytvárania skutočne verejných priestorov pre nás všetkých, až po pomoc ľuďom v núdzi. Veľká vďaka patrí ľuďom, ktorí prišli, aj tým, ktorý to pre nás vytvorili,“ zhodnotila piatkové popoludnie jedna z autoriek projektu The MOST Dana Kleinert. Za organizátorov a priamych aktérov bolo na mieste do tridsať ľudí, podujatie navštívilo asi 200 okoloidúcich a pri zastávkach MHD sa počas udalosti (od 15.00 do 17.00 hod.) vystriedalo približne 400 ľudí.
Nový typ podujatia ponúkol hneď niekoľko stretnutí a zážitkov naraz. V literárnej časti improvizovanej osvetlenej a vyhrievanej obývačky sa čítalo z kníh slovenských aj svetových autorov. Projekt takýmto spôsobom prišli podporiť herci: Ela Lehotská, Richard Stanke, Lucia Hurajová, Henrieta Mičkovicová, Inge Hanzelová, dramaturgička Monika Kozelová a spisovateľka Barbora Kardošová.
Druhú časť tvorila krajčírska dielňa so šiestimi šijacimi strojmi, ktoré pre tento účel požičali sympatizanti a podporovatelia projektu Domov na mame. Dovedna šilo alebo inými prácami pomáhalo pri šití približne 15 ľudí. Celkovo sa podarilo ušiť desať nosičov.
Ako povedala Adriána Kemka, jedna z organizátoriek projektu Domov na Mame, piatkové stretnutie bolo šiestym hromadným šitím a do dnešného dňa sa do projektu zapojilo takmer 80 žien. Vďaka nosičom môžu byť deti v bezprostrednej blízkosti svojej mamy či otca, v teple a bezpečí. Nosiče sa prostredníctvom konkrétnych preverených humanitárnych organizácií, priebežne odvážajú priamo na miesta, kde sú najviac potrebné, napríklad na hranice Srbska – Macedónska.
Prečítajte si aj Dieťa Sýrčanov sa narodí v nemeckej dedine Geeste