BRATISLAVA. Nezávislú poslankyňu Simonu Petrík dnes nepustili do rokovacej sály, pretože mala so sebou v šatke 5-mesačnú dcéru Zoru. Kancelár NR SR Daniel Gustan rozhodnutie strážnej služby odôvodnil rokovacím poriadkom, podľa ktorého môžu do rokovacej sále vstúpiť iba poslanci a poslankyne. „Netušila som, že to, čo je možné v niekoľkých národných parlamentoch i v Európskom parlamente, je u nás zakázané. Nikdy by mi nenapadlo, že sa zákaz môže vzťahovať na niekoľkomesačné dieťa,“ uviedla pre Ženy v meste  Simona Petrík.

 

 

 

Nesúhlasné pohľady na chodbe

Do sály išla, aby položila ministrov práce sociálnych vecí a rodiny Janovi Richterovi otázku o dôchodcoch počas hodiny otázok. „Chcela som tam so Zorou stráviť maximálne 15 minút, položiť otázku a odísť. Ona neplakala, usmievala sa, nikoho sme nevyrušovali,“ vysvetľuje Petrík, ktorá vnímala nesúhlasné pohľady už na chodbe parlamentu, keď sa s dcérou v šatke blížila k rokovacej sále. Som veľmi prekvapená aj z pohľadov, keď som len išla po parlamente s dieťaťom v šatke, „Je vidieť ako sú ľudia nezvyknutí, videla som tie zhrozené pohľady, že dieťa do parlamentu nepatrí. Podľa mňa dieťa patrí k mame a keď môžem, tak si ho tam chcem zobrať. Považujem to za obmedzenie mojej slobody. Nakoniec som ministrovi ani nemohla položiť otázku,“ dodala poslankyňa.

Simonu Petrík zvolili do parlamentu za stranu Sieť, z ktorej vystúpila na protest proti vstupu strany do vládnej koalície so stranou SMER. V parlamente sa chce venovať hlavne rodinnej politike a podpore žien. V rozhovore pre Ženy v meste nedávno uviedla, že chce v parlamente presadiť detský kútik.

Dnes začala oslovovať poslankyne, aby získala podporu na zmenu rokovacieho poriadku. „Boli podobne šokované, lebo doteraz zjavne nikto nemusel takúto situáciu riešiť. Chcem osloviť aj kolegov poslancov, z ktorých majú mnohí malé deti,“ hovorí Petrík.

Dieťa bude mať v septembri aj podpredsedníčka parlamentu Lucia Nicholsonová.

 

 

Bežná prax v európskych parlamentoch 

V mnohých európskych parlamentoch by s podobnou situáciou problém nemali.

Španielska poslankyňa Carolina Bescansa v januári doniesla do parlamentu svojho osemmesačného syna, ktorý dokonca hlasoval vo voľbách o prezidentovi parlamentu, hoci jeho hlas nebol platný. 

Talianska europoslankyňa Licia Ronzulliová, ktorá presadzovala viac práv pre ženy pri zosúlaďovaní pracovného a rodinného života, vychovávala dcéru Vittoriu priamo v Európskom parlamente. Dva roky s ňou chodila na rokovania.

Prvý raz ju tam vzala do rokovacej sály v šatke, keď mala 44 dní a rokovalo sa o minimálnej dĺžke materskej dovolenky v krajinách EÚ.

V europarlamente dojčila, neskôr dcérka sama jedla, kreslila si a ako dvojročná hlasovala spolu s mamou. Z europarlamentu majú mama a dcéra celú sériu fotografií.

 

Prečítajte si aj Simona Petrík: V parlamente potrebujeme detský kútik