BRATISLAVA. Andrea mala 50 rokov, keď ju manžel vymenil za inú. Nie za mladšiu, ale za rovesníčku, ktorá však na rozdiel od nej o seba dbala. Kým sa Andrea zatvorila za dverami bytu a myslela si, že manžel ocení, že je k dispozícii iba rodine, jej rivalka robila pre seba maximum.

„Jedného dňa, bolo to tesne po Vianociach, sa jednoducho zbalil a odišiel. Týždne som rozmýšľala, kde som urobila chybu. Dnes viem, že som ho mala viac počúvať. Naozaj som sa totálne zanedbávala, aj keď deti už dávno vyleteli z hniezda,“ spomína si Andrea.

Jej manžel nepatril medzi tých, ktorý by ju pri odchode dourážal do špiku kosti.

 


Ilustračné foto.

 

Investovať do seba

„Dnes viem, čo mi roky jemne naznačoval, aby som sa o seba viac starala. Že mu naozaj nebude prekážať, ak napríklad investujem do korekcie viečok, cez ktoré som už sotva videla. Až keď odišiel som si uvedomila, že mi už nevidel ani do očí,“ zamyslí sa Andrea, ktorá je už po jednoduchom zákroku očných viečok.

„Sama sa cítim ako znovuzrodená. Je to úplne iný pohľad do zrkadla. Mala som manželove signály brať vážne. Úplne som zabudla, že som v prvom rade žena,“ priznáva si chybu Andrea, ku ktorej sa manžel nakoniec vrátil. „Určite to nie je pre viečka, ale som rada, že som si ich dala urobiť. Je to naozaj malý zákrok s veľkou pridanou hodnotou. Najmä pre ženu.“

Plastická operácia očných viečok je dnes už bežný zákrok s veľmi dobrým efektom. Nie len estetickým, ale aj zdravotným. Vykonáva sa pri poklese očných viečok, nadbytku kože a tvorbe tukových vačkov pod očami. Najčastejšie ju plastickí chirurgovia robia v lokálnej anestézii, pričom v závislosti od želaného efektu sa môže robiť úprava hodných alebo dolných viečok, prípadne oboch súčasne. Po dohode sa môžu pridať aj iné úpravy ako je facelift alebo podvihnutie čela a obočia. Pri operácii viečok sa odstráni prebytočná koža, tukové vačky a niekedy aj časť svalu. 

 

 

Pokles obočia

Či ste vhodnou kandidátkou na operáciu očných viečok  vysvetľuje plastický chirurg Daniel Mládek z kliniky Avelane clinic v Nitre.

„Dôvody na korekciu očných viečok môžu byť rôzne. Je to napríklad nadbytok kože, ktorý bráni prirodzenému skladaniu horného viečka, či uvoľnená koža, ktorá pod vplyvom vekových faktorov prevísa z horných očných viečok a môže brániť vo výhľade. Niekedy môže ísť o opuchnutý vzhľad horných očných viečok, v dôsledku ktorého oči môžu vyzerať unavene. Pri spodných viečkach ide najčastejšie tiež o nadbytok kože, prípadne jemné vrásky vzhľadu krepového papiera na spodných viečkach. Vačky a kruhy pod očami, ako aj ovisnuté spodné viečka sú často tiež dôvodom na estetický zákrok. Estetická operácia očných viečok zvyčajne pomôže vo veľkej miere uvedené problémy upraviť, aj keď na úvodnej konzultácii môžeme zvážiť aj iné spôsoby liečby,“ vysvetľuje primár.

Napríklad, ak je stav horných viečok sprevádzaný poklesom obočia, odborníci odporúčajú zdvihnutie obočia a čela. Na klinike Avelane sa tento úkon robí pomocou endoskopického liftingu čela, ktorý zanecháva minimálne stopy po zákroku a rýchlo sa hojí. Nie je pritom potrebné často vôbec zasahovať do oblasti očí, čo môže niektorých klientov vyvolávať obavy. Vyhladenie jemných vrások okolo očí zasa vedia vyriešiť aplikáciou botulotoxínu, chemickým peelingom, mesoterapiou, hydroliftingom alebo pomocou lasera. Kruhy pod očami spôsobené tmavou pigmentáciou zasa odstránia výplňami, napríklad kyselinou hyaluronovou alebo tukom, či bieliacim roztokom a chemickým peelingom. Nič nie je nemožné. Všetko závisí od dohody chirurga a pacientky. 

„Vďaka estetickej operácii očných viečok budú oči vyzerať lepšie, oddýchnuto, sviežejšie a čulejšie. Keďže proces liečenia je postupný, definitívny výsledok bude viditeľný až po niekoľkých týždňoch. Krvné podliatiny a opuchy vymiznú do 10-14 dní. Rezy vyblednú v priebehu niekoľkých mesiacov a zvyčajne budú takmer neviditeľné.

 

Plastický chirurg Daniel Mládek.

 

Viditeľné po pol roku

Reálny výsledok zákroku je tak viditeľný za 2 až 6 mesiacov. Tento výsledok je však dlhodobý. Aj keď môže byť ovplyvnený ako dedičnými faktormi, tak aj životným štýlom pacienta. Počas prvej konzultácie vás chirurg môže požiadať, aby ste sa pozreli do zrkadla a presne ukázali, čo by ste chceli zlepšiť. To mu pomôže pochopiť vaše očakávania a určiť, či ich dokáže naplniť. Je to veľmi dôležité pre vzájomnú spokojnosť,“ dopĺňa primár Mládek.

Na konzultácii potrebujú chirurgovia čo najviac informácií o zdravotnom stave klienta. Počnúc alergiami, až po prípadné lieky, ktoré klient pravidelne užíva či informácie o tom, či fajčí.  Všetko to môže mať totiž vplyv na rýchlosť a kvalitu hojenia pooperačných rán a teda aj finálny výsledok zákroku. Našťastie, výrazné komplikácie spôsobené estetickou operáciou očných viečok nebývajú časté. Každý rok tisícky ľudí úspešne podstúpia operáciu viečok bez žiadneho problému.

„Zákrok robíme dvoma spôsobmi, skalpelom, alebo najnovšími laserovými technológiami. Výhodou laserových postupov je, že dokážu okrem presnejších a jemnejších rezov zároveň sceľovať aj  cievy, čo znamená, že rana menej krváca a tým sa potom lepšie a rýchlejšie hojí. Menšie môžu byť aj pooperačné opuchy, ale nie je to pravidlom,“ upresňuje chirurg k Nitry.

 

 

Len zo zdravotných dôvodov

Zdravotné poisťovne zákroky viečok nie vždy preplácajú.

„Operáciu očných viečok hradíme v prípade, že zákrok je zo zdravotných dôvodov indikovaný  ošetrujúcim lekárom. Napríklad, ak je po úraze alebo popálení zhoršená funkčnosť očného viečka,“ vysvetľuje Matej Štepianský, PR špecialista ZP Dôvera. Union zdravotná poisťovňa uhrádza operácie plastickej chirurgie tiež iba v určitých prípadoch. „Zdravotná poisťovňa výkon plastického chirurga uhradí, ak je to výkon, ktorý je medicínsky indikovaný, teda rieši nielen estetické, ale aj zdravotné ťažkosti pacienta,“ spresnila Judita Smatanová, špecialistka externej komunikácie a hovorkyňa ZP UNION.

Svoju zdravotnú poisťovňu môžete požiadať aj o preplatenie takéhoto zákroku u nezmluvného poskytovateľa, a to vyplnením štandardného  tlačiva, ktoré nájdete na web stránke každej poisťovne. Judita Smatanová upozornila, že návrh na posúdenie opodstatnenosti úhrady takéhoto výkonu z verejného zdravotného poistenia musí podať na zdravotnú poisťovňu lekár, ktorý bude daný výkon realizovať.  

Všeobecná zdravotná uhrádza zdravotnú starostlivosť podľa katalógu výkonov pri o operáciách sivého a zeleného zákalu, sietnice, rohovky, strabizmu, či glaukómov.  K úhrade korekčných operácií mihalníc potrebuje žiadosť pracoviska jednodňovej zdravotnej starostlivosti. Ide hlavne o výkony pri diagnózach blefarochalasis a  ptóza mihalníc.

„Revízny lekár rozhodne po doručení riadne vyplnenej žiadosti. Uhrádzame len také výkony, ktoré spĺňajú zdravotné dôvody. Kozmeticko-estetické výkony na mihalniciach takými nie sú ,“ uviedla hovorkyňa VšZP Petra Balážová.

 

Prečítajte si aj Na chronickú obštrukčnú chorobu pľúc umiera toľko ľudí ako na AIDS