BRATISLAVA. Kým je jar pre niekoho najkrajším obdobím roka, pacienti s diagnózami dýchacieho aparátu sa trápia. Najviac s chronickou obštrukčnou chorobou pľúc (CHOCHP). Jar sa pre mnohých z nich končí fatálne. Paradoxom je, že zbytočne. Stačilo by, keby nepodceňovali príznaky a dodržiavali liečbu. Veľa z nich ju totiž v zime preruší , lebo sa cítili lepšie. Aj keď ide o nevyliečiteľné ochorenie, lekári jeho priebeh vedia výrazne ovplyvniť.

Svoje o tom vie aj 59-ročná pacientka. „Som celoživotná fajčiarka. Myslela som si, že ráno vykašliavam hlieny pre cigarety. Neriešila som to, až kým som neskolabovala. Nevedela som sa nadýchnuť, vlastne vydýchnuť,“ spomína s ľútosťou Anna, ktorá nechce zverejniť meno.

„Mám CHOCHP v pokročilom štádiu a doma som nepoužiteľná . Lieky užívam, ale neviem prestať fajčiť. Tri denne musím. Môžte ma súdiť, ale kto nezažil, nepochopí,“ smutne sa mi zverí pacientka  a vyzerá,  akoby to už vzdala. “Trápim sa najmä potom, ako som videla na toto ochorenie zomierať manžela priateľky. Fajčil a pracoval v lakovni. Nebol to pekný pohľad. Neviem, či ešte mám chuť bojovať,“ priznáva sa žena, ktorá by ešte mala byť plná života.

 

MUDr. Hájková

 

Pacienti často prerušia liečbu

Róbert Ochaba z odboru podpory zdravia Úradu verejného zdravotníctva takýchto pacientov neodsudzuje. „Určite by som pri fajčiaroch, ktorí nevedia prestať ani v chorobe nemoralizoval. Pracujem s nimi roky a viem, že sú to iba ľudia. Fajčenie podľa psychológov je naučené správanie a nie je to žiadny moralizujúci pohľad. Vôbec to nie je také jednoduché, ako mnohí tvrdia. Veľa ľudí hovorí, že behať je jednoduché. Odbehne 200 metrov a povie, toto nie je  pre mňa a sadne si pred televízor. Máme ich za to odsudzovať?,“ vysvetľuje psychiku pani Anny Róbert Ochaba.

„CHOCHP je chronické ochorenie so zlou prognózou, preto často pacienti trpia úzkosťou a depresiou. Pri tejto diagnóze nespolupracuje 20 až 50 percent z nich, čo je alarmujúce,“ upozorňuje klinická psychologička Pavla Nôtová.

„Úmrtnosť u nich je tak vyššia až trojnásobne. Veď až 15 percent preruší liečbu po 6 mesiacoch.“ Jednou z možností ako pacienta presvedčiť, aby sa liečil,  je podľa nej správna dávka informácií. „Musí to byť veľmi individuálne podľa osobnosti a intelektu.  Edukácia musí byť šitá na mieru a citlivá.  Toto je však v podmienkach našich zdravotníckych zariadení ťažké,“ vysvetľuje rešpektovaná odborníčka.

Pani Anna pripisovala občasný kašeľ a dýchavicu pri námahe cigaretám,  zhoršujúcej sa kondičke a veku. Lekára vyhľadala neskoro.

 

MUDr. Žáčik.

 

Postihuje fajčiarov nad 40 rokov 

„Dnes už každý pozná hodnotu svojho krvného tlaku, avšak málokto pľúcnych funkcií. Hlavnou príčinou je zrejme to, že zmerať tlak je oveľa rýchlejšie  ako pľúcne funkcie,“ myslí si Jana Bendová, praktická lekárka pre dospelých.  

Dodala, že ak  má napríklad všeobecný lekár pacienta, ktorý je poľnohospodársky robotník, fajčí, niekoľkokrát ročne prichádza do ambulancie s bronchitídou, diagnóza CHOCHP je takmer u neho istá aj bez funkčného vyšetrenia a okamžite musí do rúk špecialistu. 

CHOCHP je ochorenie, pri ktorom postupne dochádza k obmedzeniu prietoku vzduchu v dýchacích cestách a k zápalovej reakcii, ktorá postupne ničí tkanivo pľúc. Najčastejšie postihuje fajčiarov nad 40 rokov. Závažnou komplikáciou sú exacerbácie, akútne zhoršenie, ktoré si práve na jar vyžadujú záchranu života.

„ Pri každej exacerbácii dochádza k nezvratnému poškodeniu pľúcneho tkaniva, čo zhoršuje aj celkové vyhliadky pacienta. Pacienti musia jednoducho liečbu dodržiavať kontinuálne a nie iba vtedy, keď sa ich stav zhorší. Každé akútne zhoršenie je ako ďalší klinec do truhly,“ upozorňuje Hlavná odborníčka MZ SR pre pneumológiu a ftizeológiu Marta Hájková.

 

MUDr. Bendová.

 

Tri milióny ročne zomrie

Bez záujmu pacienta však nepomôžu ani najmodernejšie lieky sveta. „Liečba CHOCHP musí byť dlhodobá a bez cigariet.  Máme na to najmodernejšie lieky ako inde vo svete. Výhody novej duálnej bronchodilatácie v respimate sú, že poskytuje intenzívnejšiu bronchodilatáciu vďaka kombinácii s rôznym mechanizmom účinku. Klinicky výrazne zlepšuje kvalitu života. Najmodernejšie lieky sa už užívajú iba raz denne, takže sú pohodlné,“ vysvetľuje zbytočné obavy pneumológ Miroslav Žáčik.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie trpí CHOCHP na svete asi 600 miliónov ľudí. 3 milióny na chorobu zomrie ročne.  Rovnako ako pri  HIV/AIDS , takže ide o štvrtú najčastejšiu príčinu smrti. Lekári predpokladajú, že na  rozdiel od kardiovaskulárnych ochorení  bude umierajúcich na CHOCHP pribúdať. Najviac v sociálne nižších vrstvách a u fajčiarov. Varujú, že v roku 2020 bude CHOCHP tretia najčastejšia príčina úmrtia.

 

Prečítajte si aj Vyprážané rezne nie, pečené kuracie áno – alebo ako si vybrať zdravý obed