Myslím si, že štyri mesiace je zo života človeka nielen relatívne, ale absolútne krátka doba. Napriek tomu som za toto krátke časové obdobie v zahraničí zažil veľa.
Keď nadriadený nahlási úradu, že jeho podriadený urobil chybu, ešte sa to dá pochopiť aj na „slovenské pomery“ (napr. ohrozoval ho, nemal ho rád, pomsta, potreboval ho „umravniť“ atď.)
Ale aby vedúci pracovník nahlásil úradu sám seba.?! Na Slovensku niečo medzi nemožným a rozprávkou. V Nórsku nie.
Bola to pacientka, ktorá prišla do nemocnice s náhlou cievnou príhodou na dolnej končatine. Dostala trombózu hlavnej stehennej cievy na dolnej končatine. Šéf pracoviska, keďže mal nejaké dôležité povinnosti (nielen organizačné, ale s odstupom času som pozeral grafický program zo sálov a nebol práve v tom čase ani voľný operačný sál), tak poveril mladšieho lekára základným managementom pacientky a jej prípravou na operáciu.
Pri operácii urobil presne to, čo urobiť mal; zachránil jej dolnú končatinu, ale keďže od okamihu cievnej príhody po operáciu ubehol troška dlhší čas, bolo jej potrebné doplniť operáciu o odľahčenie tlaku v tkanivách predkolenia (učene a pre detailistov - „fasciotómiu“). Napriek úspešnej operácii mala pooperačne z vysokého tlaku na predkolení z dôvodu nedokrvenia obrnu lýtkového nervu (prechodnú, je to pomerne častá vec – preto sa k tomu vyslovene pýta drobná poznámka – z pohľadu posudkového lekára: áno, žiaľ, môže sa to stať, napriek správnej operácii).
Ten chlap (šéf pracoviska) udal sám seba „úradu pre dohľad“, že bol poškodený pacient, že žena mala byť operovaná skôr a že mal riadiť liečbu pacientky bezprostredne on sám a nie „mladého“....
Keď som v rozhovore s ním namietal, že pacientka prišla relatívne neskoro, že nie je všetko len jeho vina, usmieval sa a povedal, že on spravil len to, čo je jeho povinnosť, nahlásil, že „bolo pacientke ublížené, hoci nechtiac, a miera viny už je predmetom skúmania a odškodnenia zo strany posudkových odborníkov a úradov, prípadne našej nemocnice“.
(pre „vrtákov“ čo si myslia, že všetci lekári sú skorumpovaní – pani dlhšie trvalo, kým sa dostala do nemocnice, kým prešla nórskou mašinériou v zdravotníctve od praktického lekára, cez prevoz do nemocnice, urgentný príjem, prvotné vyšetrenie lekárom na urgentnom príjme, vyšetrenie špecialistom, prijatie na oddelenie, až sa dostala na voľný operačný sál)
Nuž aj po druhom príbehu o kultúre v zdravotníctve na mojom aktuálnom pracovisku mi „spadla sánka“.
A ako to sledujem, nebude to naposledy. Zrejme najbližšie podľa operačnému programu už o 4 dni.
Ale o tom zas nabudúce...