Na sociálnych sieťach začala svoj príbeh zdieľať pred asi 8 rokmi na platforme ask.fm, kde sa mohla anonymne pýtať ostatných užívateľov na rôzne otázky. Pod prezývkou blondenatalii písala o tom, ako vyzerá život s mentálnou anorexiou, ukazovala, čo denne je, ako na to reaguje rodina, ako sa s tým snaží vyrovnať.
Natália Hricová zomrela na anorexiu
Pred šiestimi rokmi sa na platforme zverila s tým, že ju museli hospitalizovať, pretože jej váha dramaticky klesla. Stovky používateľov sa ju snažili cez sociálne siete podporiť a dúfali, že sa jej zdravotný stav zlepší.
„Snažím sa, ale je ťažké zmieriť sa s tým, že už nie som chudá. Chýba mi to, ale uvedomujem si, že to nie je dobre,“ napísala Hricová.
Jej najvyššia váha za posledné dva roky bola necelých 41 kilogramov, najnižšia tridsať, pričom merala 160 centimetrov. Keď zomrela, vážila iba 20 kilogramov.
Cez českú influencerku Gabrielu Švejdovú pridala na sociálne siete odkaz plný žiaľu Natalkina mama. Verí, že to pomôže aspoň jednému človeku.
“Natálka včera prehrala svoj dlhý boj s anorexiou. Mala iba 23 rokov. Dlhé roky sme všetci verili na zázrak, že sa z toho dostane. Anorexia bola silnejšia. Anorexia je tak veľmi zákerná choroba a tak málo sa stále hovorí o tom, koľko ľudí boj s ňou prehrá. Nemôžem zastaviť slzy a zle sa mi hľadajú tie správne slová. Všetky moc prosím, neberte poruchy príjmu potravy (ani iné psychické poruchy a problémy) na ľahkú váhu. A prosím vás všetkých, riešte svoje problémy včas. Aj keď budete mať sami pocit, že nie sú dostatočne „vážne“. Nepodceňujte to. Vyhľadajte včas pomoc,” odkázala jej mama.
Anorexia má najvyššiu úmrtnosť
Poruchy príjmu potravy (PPP) sú najrozšírenejšie medzi adolescentkami a mladými ženami do 25 rokov. Dievčatá sú ohrozené asi desaťkrát viac ako chlapci.
Patrí k ním aj anorexia, čo je psychické ochorenie s najvyššou úmrtnosťou. Každých 62 minút niekto na následky tohto ochorenia zomrie, t.j. 5 až 10 percent pacientov. Najčastejšou bezprostrednou príčinou smrti je zástava srdca alebo samovražda.
“Jedlo, kalórie a výčitky sa stali celým mojím svetom a nedokázala som to zastaviť. Keď si odopierate jedlo, máte pocit, že ste silná, ten pocit trvá len pár minút, ale je to ako droga, keď si jedlo nedáte, zvyšuje sa vaša sebahodnota,” opísala pocity počas choroby Valentína Sedileková v rozhovore pre Ženy v meste.
Valentína bojovala s anorexiou a potom aj s bulímiou, svoj boj s podporou blízkych ustála. V septembri 2017 preto založila projekt Chuť žiť, aby si dievčatá, chlapci a ich rodičia nemuseli prejsť peklom, ako ona a jej rodina. Vzdeláva, šíri osvetu, chodí prednášať na školy a hovorí s mladými dievčatami i chlapcami. Ponúka tiež podporné programy liečby pre ľudí s poruchami príjmu potravy a ich blízkych.
Poruchy príjmu potravy - štatistiky:
- Poruchy príjmu potravy sú psycho-somatickým ochorením, ktoré postihujú každú šiestu mladú ženu.
- Najmenej 9% svetovej populácie trpí poruchami príjmu potravy. Menej ako 6% ľudí s poruchami príjmu potravy má podváhu.
- Na svete nimi trpí viac ako 70 miliónov ľudí (20 miliónov v EÚ), odbornú pomoc však vyhľadá a dostáva iba 25% z nich.
- Jedná sa o psychické ochorenie s najvyššou úmrtnosťou. Každých 62 minút zomrie niekto na následky PPP.
- 25% pacientov spácha samovraždu.
- Ochorenie trvá v živote človeka priemerne 6 rokov.
- Okolo 15% žien sa bude v určitý čas svojho života potýkať s poruchou príjmu potravy.
- Ročné náklady priebehu ochorenia a jeho následkov sú vo výške 1 miliardy eur.
- Okolo 97 % ľudí s PPP má ešte ďalšiu pridruženú psychiatrickú diagnózu (komorbiditu).
(Zdroj - chutzit.sk)