Najchladnejšie i najteplejšie jazero, malebné scenérie okolo jazier s tyrkysovou prizračnou vodou. Užite si prírodné kúpaliská s krásnymi výhľadmi, kde si môžete dosýta zaplávať a športovo sa vyžiť lepšie ako na kúpaliskách.  

Prírodné kúpaliská na Slovensku

Prírodné kúpalisko Tona

Ak hľadáte zeleň, čistú vodu a miesto, kde nie je veľa návštevníkov, či turistov, určite odporúčame prírodné kúpalisko Tona - rekreačný areál na okraji mesta Šurany. Prírodné jazero s čistou, kontrolovanou vodou, je obklopené pieskovou a štrkovou plážou, a okrem kúpania ponúka aj športové vyžitie.

Požičať si môžete vodné bicykle, či si zahrať plážový volejbal. K dispozícii je základné vybavenie ako sú šatne, toalety, sprchy a stánky s občerstvením. Deti si užijú detské ihrisko so šmýkačkami a preliezkami. O tom, že v jazere je čistá voda, svedčí aj využitie vody ako rybárskeho revíru, kde sú nasadené sumce, amury a kapry.

Prírodné kúpaliskoTona.  Foto - Peter Matlovič

Šútovské jazero

Jazero s krásnou priezračnou tyrkysovou farbou láka ľudí z celého Slovenska, aj napriek tomu, že oficiálne je kúpanie zakázané a plavčíkov tu nenájdete. Zatopený kameňolom neďaleko Šútova je však nádherný a hlavne v horúcich dňoch pritiahne mnohých nadšencov, ktorí sa tešia z pohľadu na vodu i okolité svahy. Teplota vody môže byť na začiatku leta chladnejšia, ale v horúcich letných mesiacoch je príjemne osviežujúca. K dispozícii sú bufety.

Šútovské jazero je ľahko dostupné autom, neďaleko viete aj zaparkovať. Spadá do obce Kraľovany, presnejšie do mestskej časti Rieka, a okrem kúpania v jeho okolí nájdete krásne trasy na turistiku a cykloturistiku. V blízkosti sa nachádza známy Šútovský vodopád, ktorý je jedným z najvyšších vodopádov na Slovensku.

Šútovské jazero.  Foto - autorka

Palcmanská Maša

Ak navštívite Slovenský raj, potom určite nevynechajte jeho najväčšiu vodnú plochu. ktorou je Palcmanská Maša, ktorá je považovaná za nachladnejšiu priehradu na Slovensku. Kúpe sa tu len na vlastné riziko, na západnej strane nájdete aj nudapláž. Vodná nádrž je súčasťou prečerpávacej vodnej elektrárne Dobšiná, ktorá bola prvou elektrárňou svojho druhu na území Slovenska.

Stavba priehrady bola dokončená v roku 1954 a mala slúžiť hlavne na výrobu elektrickej energie. Vodná nádrž Palcmanská Maša sa nachádza v blízkosti obce Dedinky, ktorá je obľúbeným východiskovým bodom na turistiku či cykloturistiku.

Asi 10 km od Palcmanskej Maši sa nachádza aj svetový unikát – Dobšinská ľadová jaskyňa. Nadšení budú aj rybári - priamo na vodnej ploche sú tu umiestnené chovné stanice na pstruha dúhového a sivoňa amerického.

Palcmanská Maša.  Foto - wikipedia

Teplý vrch, Rimavská Sobota

Po najchladnejšej vode ponúkame najteplejšiu vodnú plochu na Slovensku a tou je Teplý vrch, asi 12 km od Rimavskej Soboty. Letné teploty vody sú už dlhodobo najvyššie na Slovensku, pohybujú sa okolo 28 stupňov celzia. Užiť si tu môžete aj člnkovanie, paddleboarding, windsurfing a jazdu na vodných bicykloch, ktoré si môžete požičať.

K dispozícii sú aj multifunkčné ihriská na tenis, futbal a volejbal, či biliardové stoly. Nájdete tu pieskovo-štrkovú pláž s pozvoľným vstupom vhodným pre deti a i bar na pláži.

Veľké Košariská

Jazero pri obci Dunajská Lužná blízko Bratislavy je vyhľadávaným miesto nielen pre Bratislavčanov. Čistá priezračná voda a malebné prostredie na oddych láka nielen miestnych. Jazero je súčasťou sústavy bagrovísk, ktoré vznikli ťažbou štrku. Nájdete tu niekoľko stánkov s občerstvením, toalety a jednoduché zariadenia na prezliekanie. Na brehu sú tiež miesta na opaľovanie a pikniky. Niektoré časti brehu sú piesočnaté.

Užiť si tu môžete aj paddleboarding alebo člnkovanie. Veľké Košariská sú dobre prístupné autom a k dispozícii máte parkovisko. Z Bratislavy sa sem dá dostať aj bicyklom po cyklistických trasách.

Foto - facebook Jazero Veľké Košariská

Vinianske jazero

Ak ste na východnom Slovensku a druhú najväčšiu vodnú nádrž Zemplínsku Šíravu už poznáte, odporúčame jazero v lesnom prostredí, asi 3 kilometre ďalej -  Vinianske jazero, kde si užijete kúpanie, vodné športy i rybolov. V okolí jazera, ktoré patrí k tým teplejším, nájdete plážové ihrisko a niekoľko reštaurácií. Jednou z najúspešnejších akcií regiónu sú Jánske ohne, organizované každoročne v júni.

Jazero Beňatina

V minulosti to bol kameňolom, kde sa ťažil vápenec, dnes je to nádherné prírodné jazero s priezračnou tyrkysovou vodou, ktoré pripomína Plitvické jazerá. Aj preto jazero Beňatina prischla prezývka malé Chorvátsko. Prírodné jazero v obci Beňatina v okrese Sobrance priláka ročne stovky turistov, hoci oficiálne je tu zákaz kúpania. Mnohí sa kúpu na vlastné riziko.

Zaujímavosťou je prírodná červená škvrna na skale o veľkosti asi päť metrov, ktorá pripomína veľrybu. Jazero v Beňatine je súčasťou turistického "štvoruholníka", ktorý je možné absolvovať počas jedného dňa. V neďalekej obci Inovce sa nachádza jeden z mnohých drevených kostolíkov, o pár kilometrov ďalej, v Ruskej Bystrej je drevený Chrám prenesenia ostatkov svätého Mikuláša, zapísaný na Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. A v Sobranciach sa nachádza unikátne gitarové múzeum, ktoré v Európe nemá obdobu.

Jazero Beňatina.  Foto - Roman Hanc, TASR

Morské oko

Nádherné horské jazero, ktoré sa nachádza v oblasti Vihorlatských vrchov na východe Slovenska, patrí k najväčším a najznámejším jazerám. Nájdete ho v okrese Snina v Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat vo výške asi 618 metrov nad morom, obklopené hustými lesmi. Prístup k jazeru je možný pešo po turistických chodníkoch, najčastejšie zo strediska Remetské Hámre. Jazero má rozlohu približne 13 hektárov a dosahuje maximálnu hĺbku okolo 25 metrov.

Kúpanie na Morskom oku, ktoré je prírodnou rezerváciou, nie je oficiálne povolené, určite ale návšteva stojí za to, ak si chcete urobiť piknik, či krásne fotografie.