Obyčajné dievča, ktoré vyrastalo na predmestí Chicaga sa o niekoľko desaťročí neskôr ocitlo v Bielom dome po boku najvyšších svetových štátnikov. Michelle Obamová však nikdy nezabudla, odkiaľ pochádza a kým vlastne je.

Narodila sa 17. januára 1964 manželom Frasierovi a Marion Robinsonovcom z amerického Chicaga. Predkovia oboch jej rodičov boli otroci. Jej rodina si finančne „nevyskakovala“. Otec pracoval ako zamestnanec mestských vodární a mama bola ženou v domácnosti. Pracovať začala, až keď šla Michelle na strednú školu. 

Michelle Obamová chcela viac už ako dievča

Otec nechcel zadĺžiť rodinu kúpou domu, a tak si prenajímali poschodie domu pratety, ktorá bola bývalou učiteľkou klavíra. Malá Michelle k nej chodila na hodiny hudby, okrem toho mala rada knihy a stolové hry, najmä monopoly, ktoré hrávala celá ich rodina. Michellina mama si potrpela na tom, aby sa rodina každý deň stretla pri spoločnej teplej večeri. 

Ich život nebol v žiadnom prípade idylický. Otec ochorel na vážnu sklerózu multiplex. Najmä kvôli nemu sa jeho dcéra rozhodla, že bude vynikajúcou študentkou, aby rodičov nezaťažovala. Už na základnej škole bola premiantkou a vďaka svojej šikovnosti sa dostala do školy pre nadané deti. Za vzdelaním cestovala každý deň tri hodiny. 

Ako sama spomína, už vtedy sa stretávala s rasovou, ale aj rodovou diskrimináciou. Mnohí na ňu zazerali, pretože bola tmavá a na názor sa radšej pýtali jej staršieho brata, pretože on bol chlapec. Ako opisuje vo svojej autobiografii Môj príbeh (Becoming) podceňovanie ju tak motivovalo, že sa dostala na prestížnu Princetonskú univerzitu, kde už študoval jej brat. Študovala sociológiu a afroamerické štúdiá.

 

Michelle Obamová a Barrack Obama

Keď úspešne spromovala, nestačilo jej to. Chcela si spraviť ešte doktorát, preto sa zapísala na Harvardovu univerzitu. Postgraduálne štúdium skončila v roku 1988. Hoci v rukách držala vzácny diplom, bola zadlžená až po uši. Aby mohla ísť študovať, musela si vziať vysoký úver. Šikovná právnička sa však nestratila a hneď si našla prácu. Zamestnala sa v právnickej kancelárii Sidney Austin. Toto miesto jej, ako sa neskôr ukázalo, úplne zmenilo život. 

Rok 1991 bol pre ňu nesmierne smutný. Po ťažkej chorobe totiž zomrel jej otec a pre Michelle to bola krutá rana. Svojej mame povedala, že o to tvrdšie chce pracovať na svojej kariére. Bola rozhodnutá, že ona sa nikdy neobetuje ako jej matka, ktorá sa kvôli rodine vzdala pracovných ambícií.  

Všetko sa zmenilo v deň, keď jedno leto do kancelárie vstúpil praktikant Barrack Obama. Michelle ho dostala na starosť ako jeho mentorka a sprvu tým nebola veľmi nadšená. Charizmatický mladý muž na ňu však postupom času veľmi zapôsobil a po dlhom lámaní nakoniec súhlasila, že s ním pôjde na rande. Ukázalo sa, že sú si súdení a 3. októbra 1992 sa zo slečny Robinsonovej stala pani Obamová. 

 

Michelle Obamová s dcérami: Maliou a Natashou, ktorú všetci volajú Sasha.   Foto - TASR/AP

Michelle Obamová: Potrat a dieťa

Nebolo to jednoduché. Obaja tvrdo pracovali, aby splatili svoje študentské dlžoby a veľmi túžili po deťoch. No osud im ich nechcel dopriať. „Snažili sme sa o dieťa, ale nešlo to. Potom vyšiel jeden tehotenský test pozitívne a my sme zabudli na všetky starosti a prežívali obrovský pocit šťastia. Lenže o pár týždňov som potratila. S tým zmizol akýkoľvek optimizmus,“ napísala v knihe Môj príbeh. Michelle po rokoch priznáva, že sa začala cítiť osamelá a stratená. Až neskôr zistila, že potrat neznamená zlyhanie. Mnohé ženy o prežití takejto rany nehovoria, len v tichosti žijú vo svojom smútku. Nádejou pre Obamovcov však bolo umelé oplodnenie. Vďaka nemu Michelle v roku 1998 priviedla na svet staršiu dcéru Maliu Ann a o tri roky neskôr aj mladšiu Natashu, ktorú všetci volajú Sasha. 

Toto obdobie bolo pre Michelle náročné, všetko totiž prežívala sama. Barrack sa už v tom čase angažoval vo vysokej politike a bol senátorom za štát Illinois. Náročné pracovné povinnosti manželov oddeľovali a Michelle tým veľmi trpela. Najťažšia bola pre ňu samota. „Ale je to bežná emócia, s ktorou sa mnohé páry vedia vysporiadať. Myslím, že to je najhoršia vec, čo si my, ženy, môžeme navzájom urobiť, a to nezdieľať pravdu,“ napísala vo svojich memoároch, aby vysvetlila, prečo o tom hovorí. 

 

Michelle Obamová s manželom.  Foto - TASR/AP

 

Hoci sa na prvý pohľad zdá, že manželstvo s Barrackom je ukážkové, nebolo to tak vždy. Zašlo to až tak ďaleko, že spolu vyhľadali pomoc v manželskej poradni. Ako priznáva bývalá prvá dáma, na poradcu sa obrátila v nádeji, že „prerobí“ jej manžela. 

Na jej veľké prekvapenie sa obrátil na ňu. „Pochopila som, že nie je na mojom manželovi, aby ma urobil šťastnou, ale musím sa sama naučiť, ako sama seba napĺňať a dostať sa vyššie na svoj vlastný zoznam priorít,“ hovorí. 

Rozhodla sa, že za všetkým urobí hrubú čiaru a už viac nevyžadovala, aby sa Barrack viac venoval rodine, nechávala to na jeho rozhodnutí. Viac zapojila svoju mamu, ktorá jej pomáhala s deťmi. Michelle si tak zavčasu ráno mohla ísť zacvičiť a potom stihla vypraviť deti do školy. To jej vrátilo silu a vnútorný pokoj. 

Po takmer tridsiatich rokoch manželstva v tom má jasno. „Nechcem, aby sa mladí rozchádzali v tom momente, keď sa stretnú s nejakým problémom. Vždy hovorievam: Ak ste svoji 50 rokov a desať z nich je fakt hrozných, tak sa vám manželstvo vydarilo,“ vtipkuje. 

Michelle Obamová a Biely dom

Michelle odmietla zahodiť vlastné ambície a veľmi rýchlo sa naučila, ako skĺbiť materstvo s kariérou. Právnickú kanceláriu však vymenila najprv za prácu na radnici, viedla neziskovku podporujúcu mladých ľudí z ghett, ale pracovala aj ako prodekanka pre študijné záležitosti na chicagskej univerzite. Bola tiež výkonnou riaditeľkou chicagskej nemocnice pre spoločenské záležitosti.  

Popri tom podporovala svojho muža, ktorý vo svojich politických ambíciách mieril stále vyššie v rámci Demokratickej strany. Keď jej Barrack povedal, že chce zabojovať o Biely dom, vôbec z toho nebola nadšená. Veľmi sa bála, ako to bude vplývať na ich rodinu – dcéry totiž boli ešte malé.  Dala mu podmienku – podporí ho, ak prestane fajčiť. Tak sa stalo, že Barrack si už viac nezapálil. 

 

Michelle Obamová a jej boj proti detskej obezite spojený so zdravou výživou.  Foto - TASR/AP

 

Aj ona dodržala svoje sľuby a v tvrdom predvolebnom boji stála pevne po jeho boku. Podporila ho aj niekoľkými emotívnymi prejavmi, ktoré mu nahrali významné politické body. Na ich veľké prekvapenie to vyšlo a rodina Obamovcov si v januári 2009 zbalila kufre. Zrazu sa ich domovom na osem rokov stal Biely dom a z Barracka najmocnejší muž planéty. 

Michelle sa k svojej novej role prvej dámy postavila zodpovedne a ani tí najprísnejší kritici jej nemali čo vytknúť. Za osem rokov, ktoré jej manžel strávil v úrade, rozbehla niekoľko projektov. Jedným z nich bol boj proti detskej obezite spojený so zdravou výživou, radila aj pracujúcim matkám ako skĺbiť svoje povinnosti so starostlivosťou o rodiny a intenzívne sa zaujímala o rodiny vojakov či o menšiny. 

Popri tom bola starostlivou mamou. Keďže chcela všetko zodpovedne stíhať, opäť oslovila svoju mamu, ktorá sa nasťahovala do Bieleho domu a pomáhala Malii a Sashi.  

 

Michelle Obamová: Môj príbeh (Becoming)

Stalo sa však aj niečo, čo naozaj Michelle nečakala – stala sa módnou ikonou a niekoľko módnych magazínov ju zaradilo medzi najlepšie oblečené ženy planéty. Na titulnej stránke časopisu Vogue sa objavila dokonca niekoľkokrát. 

Keď spolu s Barrackom 20. januára 2017 opúšťali Biely dom, mnohí dúfali, že sa tam ešte vráti ako budúca prezidentka. Ako sama niekoľkokrát povedala, na tento post sa naozaj necíti. Nepovedala však posledné slovo. Na jeseň 2018 vydala autobiografiu Môj príbeh (Becoming), ktorá sa stala bestsellerom. Vďaka nej má na konte zaujímavý úspech – jej audioverzia je nominovaná na tohtoročnú cenu Grammy za najlepšie hovorené slovo. Či k Barrackovej Nobelovej cene za mier v ich obývačke pribudne aj táto hudobná cena, to sa uvidí koncom januára.