Nemusíte si to dávať do životopisu a zamestnávatelia by sa na to mali pýtať iba, ak to naozaj súvisí s výkonom práce, ale stále sa to deje. Vrátiť sa po materskej alebo rodičovskej do práce nie je pre ženy na Slovensku jednoduché. Firmy stále zaujíma, či vaše malé deti nebudú často choré a či nebudete viac doma ako v práci.

Tak to bolo aj u Márie z Bratislavy. Po druhej rodičovskej dovolenke sa rozhodla, že sa už nevráti na svoje pôvodné pracovné miesto, aj keď firma o ňu záujem mala. „Chcela som zmenu a najmä flexibilný pracovný čas, aby som lepšie zvládala aj povinnosti okolo detí,“ hovorí Mária, ktorá má dve vysoké školy a niekoľko rokov praxe v oblasti marketingu vo veľkej firme.

Dobrých ponúk veľa nebolo, ale po čase dostala pozvánku na pohovor na pracovné miesto, ktoré sedelo všetkým jej požiadavkám. „Pripravila som sa perfektne, dokonca som konzultovala aj prípadné nepríjemné otázky s priateľkou personalistkou. Prvé dve kolá boli bezproblémové. Môj potencionálny nadriadený sa živo zaujímal o všetku prax a neskrýval nadšenie z mojich skúseností. Rodina ho nezaujímala. Keď mi prišla pozvánka na tretie kolo pohovoru, v ktorom sme boli iba dvaja uchádzači, mala som pocit, že toto jednoducho musí vyjsť,“ hovorí Mária.

 

 

Rozhodla otázka o materskej

Otázky aj test jej vyšli perfektne. Čakal ju už len záverečný pohovor s najvyšším nadriadeným z pražskej pobočky firmy. „Jeho prvá otázka bola: ako dlho som bola na materskej, presne od kedy - do kedy,“ hovorí Mária. „Poučená som sa chystala reagovať tým, že či táto otázka súvisí s predmetom pohovoru a či má na to nejaký vplyv. Mala som však pocit, že už som tak blízko, a nebudem ich uvádzať do rozpakov. A tak som poslušne odpovedala, že pomôže manžel aj svokra,“ dodáva Mária. Bola to posledná otázka pohovoru. Keď jej ani po troch týždňoch neprišlo žiadne vyrozumenie, napísala im a odpoveď prišla okamžite. S poľutovaním jej oznámili, že pracovné miesto obsadili iným kandidátom.

Podobnú skúsenosť majú mnohé ženy. Zamestnávatelia sa ich často pýtajú na všetky podrobnosti. Kto sa bude o choré dieťa starať, kto pôjde k lekárovi, kto s ním ostane na PN, ako dlho zvykne byť manžel v práci.  Mnohé ženy svoje deti pri pohovore zataja.

Mária Garayová zo spoločnosti Human Inside, ktorá sa zameriava na zlepšovanie výkonnosti firiem cez správne riadenie ich ľudských zdrojov hovorí, že materská dovolenka ako údaj nie je nevyhnutná informácia, ktorá patrí do životopisu pri hľadaní práce. „Skôr by som túto záležitosť vysvetľovala priamo na pracovnom pohovore, pokiaľ ma tam na základe CV pozvú,“ hovorí.

Jednoznačná odpoveď na otázku, či sa vás zamestnávateľ môže pýtať na deti, nie je. Rozhodujúce je, prečo tak urobí. „Samozrejme, že žena to môže vnímať veľmi diskriminujúco. Môže aj slušne naznačiť, že by to nemalo byť predmetom rozhovoru. Na druhej strane, túto otázku zamestnávateľ môže myslieť v dobrom.  Istá práca vyžaduje veľkú flexibilitu, nepretržitý kontakt s klientom, či byť k dispozícii v neštandardných časoch. Niektoré činnosti sa proste nedajú zrealizovať na diaľku. Ak časté vypadávanie kvôli chorobnosti dieťaťa môže robiť problémy v nadväznosti pracovných úkonov, je zamestnávateľ nútený sa opýtať aj túto otázku,“ hovorí HR manažérka spoločnosti Profesia Zuzana Kaňuchová s tým, že vyjasniť si to, by malo byť aj v záujme rodiča.  

 

www.zelenazenam.sk

 

Ženy sa na pôvodné miesto nevracajú

Podľa prieskumu, ktorý tento rok v marci realizovala Platforma žien Slovenska, sa po materskej a rodičovskej dovolenke vráti k svojmu pôvodnému zamestnávateľovi s pôvodnou pracovnou pozíciou len 26 percent žien. Iba  6 percent sa vráti k pôvodnému zamestnávateľovi, ale s upravenou pracovnou pozíciou. Inú prácu si nájde 18 percent a až 26 percent začne podnikať, aby vedeli zosúladiť prácu a rodinu.

Mnohé ženy hnevá, že otcovia podobné otázky pri pohovoroch nedostávajú. Potvrdzuje to aj Mária Garayová z Human Inside. „Je to tradícia, a to nielen na Slovensku, že o malé dieťa sa stará matka. Otec na materskej alebo rodičovskej dovolenke je zatiaľ veľkou výnimkou. Býva to väčšinou v rodinách, kde žena zarába podstatne viac ako muž a vtedy sa oplatí, aby zostal s dieťaťom otec. Za mojich 22 rokov praxe v personálnej oblasti som ani jedinýkrát nemala kandidáta na niektorú pozíciu, ktorý by si uvádzal, že nastupuje do zamestnania  po materskej alebo rodičovskej,“ dodáva.

Odborníci ženám odporúčajú, aby so zamestnávateľom udržiavali kontakt aj počas materskej a informovali sa, aké zmeny sa dejú, kým sú na materskej či rodičovskej dovolenke. Keď už žiadosť o zamestnanie dávajú, mali by si o firme vopred zistiť, ako je jej kultúra. „Mali by si pozrieť viac informácii o danej spoločnosti na ich firemnej stránke, spýtať sa známych, či nepoznajú kultúru danej firmy a či napr. firma podporuje akcie organizované aj pre rodinných príslušníkov. Dnes sa samé firmy hlásia k tomu, že sú ústretové k rodine a majú rôzne podporné aktivity k tomu, aby si zamestnanci s deťmi,  napr. mohli čerpať prácu z domu, mávajú zavedený  flexibilný pracovný čas a niektoré firmy majú dokonca škôlky, detské kútiky priamo pri firme a pod. Pokiaľ má rodič starostlivosť o deti  vyriešenú, a nemalo by to príliš vstupovať do pracovného procesu, a zamestnávateľ túto otázku neotvorí, tak to zamestnanec taktiež nemusí otvárať na pohovore,“ radí Kaňuchová.

 

Poznámka: Ide o odhad z výberového zisťovania pracovných síl a preto miera spoľahlivosti výsledkov je obmedzená veľkosťou vzorky.

Zdroj: VZPS(ŠÚSR), IFP

 

 

Nová zamestnankyňa je drahšia

Zmeniť postoj k matkám je pritom výhodné aj z ekonomického hľadiska. Jedna z najväčších bánk v strednej a východnej Európe Erste Group, ktorá pôsobí aj na Slovensku, vypočítala, že spoločnosť stojí 170-tisíc českých korún (6270 eur), ak chce najať a zaučiť nového zamestnanca. Preto investujú viac do návratu kvalifikovaných žien z materskej dovolenky.

„Ročne pre mamy na materskej organizujeme osem stretnutí, aby vedeli, čo je nové,“ povedala pre český portál E15 šéfka programu Diversitas Českej sporiteľne Veronika Račmanová. Program Diversitas podporuje ženy a ich kariéru. Poskytuje flexibilný pracovný čas, príspevok 4000 českých korún na opatrovanie dieťaťa vo veku 1-5 rokov a týždennú platenú dovolenku pre otca.

Experti potvrdia, že zamestnať ženu po materskej či rodičovskej sa firme väčšinou oplatí. „Ťažko paušalizovať, ale platí, že ženy po materskej si veľmi vážia príležitosť vrátiť sa do pracovného pomeru. Prichádzajú z domáceho prostredia, kde boli zvyknuté, pokiaľ majú aj viac detí, manažovať veľa vecí naraz, svoj čas využívajú oveľa efektívnejšie, lebo vedia, že majú obmedzený čas na prácu, a potom sa opäť musia venovať rodine. A viac si vážia možnosť sebarealizácie, ktorú môžu venovať výlučne sebe a iným témam ako sa venovali počas materskej a rodičovskej dovolenky. Veľakrát sa zvyknú rýchlo rozhodovať, nestrácajú čas nad tým ako sa veci nedajú, ale hľadajú riešenia a sú oveľa lojálnejšie a ústretové k zamestnávateľovi ako bezdetní zamestnanci,“ hovorí Kaňuchová.

 

 

Nevypadávajú z práce často

Ani argument, že matky často vypadávajú z práce, nesedí podľa odborníkov vždy. „Zlé skúsenosti môžu mať firmy aj so slobodnými zamestnancami, ktorí vypadávajú z práce. Napokon, aj deti sú rôzne, zdravšie, odolnejšie aj tie chorľavejšie. Nemám však osobnú skúsenosť s tým, že by sme niekedy vo firme riešili problém neprimeraného vypadávania z práce,“ hovorí Garayová.

V spoločnosti MarDur, ktorá sa zaoberá e-learningovými riešeniami, pracuje niekoľko žien, ktoré sa do firmy vrátili po rodičovskej. „Ženy po rodičovskej dovolenke si podľa mňa viac vážia čas ako aj možnosť pracovať, a teda efektivita ich práce je vyššia. My sa snažíme zohľadniť ich potreby najmä flexibilným pracovným časom a možnosťou práce z domu.  Čo sa týka výhod, tak určite je to u nich snaha, čo najefektívnejšie plniť úlohy, skúsenosti, a to že práca pre nich predstavuje aj druh relaxu od rodiny. Nevýhodou by sa mohlo zdať častejšie absencia (OČR, PN) kvôli chorobám detí ale u nás je dôležitý nie čas strávený v práci ale výsledky a pri takomto prístupe a zohľadnení ich potrieb to funguje výborne,“ hovorí konateľ firmy Marián Ďurišin.

 

 

Prečítajte si aj Matky na Slovensku pracujú zriedkavo

 

 

Ďakujeme, že ste článok dočítali až do konca. V tejto chvíli už pripravujeme ďalší.

Spoplatnené s PlatbaMobilom.sk.