Nedávno som bola v diskusii o tom, že častým používaním slova „maternica“ v súvislosti so snahou obmedzovať reprodukčné práva žien („dajte pokoj mojej maternici“) zbytočne „vulgarizujeme túto citlivú tému“.
Totožnosť autora či autorky tohto výroku nie je podstatná, pretože názor našiel odozvu u časti mužov aj žien spomedzi diskutujúcich a mimo našej uzavretej skupinky by sa s ním určite vedeli stotožniť ďalší a ďalšie.
Ženy majú maternice
A keďže maternice sa vo verejnej diskusii budú používať aj ďalej (dúfam), je načase vyjasniť si niektoré veci. Ženy majú maternice. Predstavte si. Maternica, menštruácia, vagína, nie sú vulgárne či neslušné slová, je to pomenovanie orgánov a procesov, ktoré má a zažíva polovica ľudstva. To, že tieto orgány a telesné procesy vecne pomenujeme a to aj v diskusii, ktorá sa týka ich primárnej funkcie – teda reprodukcie, by nás nemalo vyrušovať, zneisťovať, či pohoršovať. No predsa sa tak deje. Prečo?
Pretože spoločenské stereotypy vtlačili ženám, ich telám a sexualite pečať hriechu a nečistoty a spôsobili, že keď hovoríme o ženách, ich telách a sexualite, používame radšej iné slová, zdrobneniny alebo o nich nehovoríme vôbec. Hanbíme sa povedať, že je nám zle, lebo máme menštruáciu a vložky a tampóny ukladáme na spodok košíka, aby neboli viditeľné.
🛒 DOPRAVA ZADARMO na všetko BEZ LIMITU - Notino.sk
Ženám aj mužom je trápne baviť sa o menštruácii a keď nedajbože nahlas povieme maternica, máme pocit neslušnosti. Matkám a otcom je trápne (alebo nevedia ako na to), rozprávať s dcérami a synmi o ženských pohlavných orgánoch a procesoch a tak sa pocit trápnosti, hanby, či tabu dedí z generácie na generáciu.
Dôsledkom je napríklad aj to, že dievčatá, ktoré sú zneužívané, sa o tom hanbia hovoriť, pretože považujú svoje telo a sexualitu za nečisté a seba samé za príčinu, prečo k zneužívaniu došlo.
Maternica je vulgárne slovo
A, milé čitateľky a čitatelia, treba si povedať jedno. Ak v 21.storočí stále dovolíme, aby diskusiu o ženských telách a ich procesoch rámcovali predsudky a stereotypy a ich vecné pomenovanie nám bude naďalej pripadať hriešne, trápne alebo vulgárne, tak sa nemôžeme čudovať, že časť spoločnosti chce určovať, ako máme s našimi maternicami nakladať. Spoločnosť totiž vždy chcela regulovať to, čo považovala za nemravné, hriešne, trápne, či nebezpečné, bez ohľadu na to, či ide o reprodukčné práva žien, spolužitie osôb rovnakého pohlavia, alebo právo žien vlastniť majetok a nakladať s ním podľa ľubovôle.
V skutočnosti totiž nie je rozdiel, či spoločnosť núti ženy zahaľovať sa, pretože ich samotný vzhľad považuje za jedinú príčinu hriešnych myšlienok alebo skutkov mužov, alebo ich núti tabuizovať svoje vlastné orgány, telesné procesy a sexualitu. V oboch prípadoch rovnako ide o kontrolu nad ženskými telami a hlavami. A preto mám návrh.
🛒 Prírodná kozmetika - Pilulka.sk
Dnes, keď sme celý čas doma a spoločenský život je nulový, skúste si večer doma povedať len tak pre seba nahlas slovo maternica. Uvidíte, že sa nič nestane. Potom to skúste s partnerom či s partnerkou a úplne najviac bude, keď sa o materniciach, ich funkcii a ženských právach skúsite aj otvorene, empaticky a bez predsudkov porozprávať. Možno o sebe zistíte veci, ktoré ste vôbec nevedeli. Lúčim sa so želaním, aby konečne všetci dali pokoj našim materniciam a nechali rozhodovanie o nich na nás - ženách.
P.S.A pre tých, ktorí sa v tomto článku spoznali, parafrázujem Chimamandu Ngozii Adichie - nepíšem to preto, aby som niekoho nahnevala a urazila, ale preto, že život je príliš krátky na to, aby som mlčala o dôležitých veciach.