Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu pripravilo na začiatku letných prázdnin rady pre deti. Odporúča žiakom, aby skúsili detox od sociálnych sietí, hier či počítačov aspoň jeden deň v týždni. Uviedla to štátna tajomníčka rezortu školstva Svetlana Síthová na sociálnej sieti.

Rezort školstva odporúča deťom skúsiť si urobiť plán, čo by chceli cez prázdniny spoznať alebo sa naučiť. Okrem toho tiež to, aby sa hrali, prázdninovali, oddychovali, ale aj relaxovali.

Rada rodičom: Doprajte deťom oddych aj zábavu

Rady adresovalo ministerstvo aj rodičom. "Prázdniny a dovolenku naše telo i mozog potrebuje. Nechajme deti si od školy oddýchnuť," uviedlo ministerstvo. Poukázalo aj na to, že by rodičia mali dbať u detí na rozdelenie dňa a skúsiť si s nimi nastaviť aspoň základnú štruktúru dňa. Zároveň rezort odporúča, aby rodičia nevypĺňali deťom každú minútu dňa a nebáli sa slova nuda, pretože práve tá prináša aj rozvoj tvorivosti.

Rodičia by mali zorganizovať prázdninový čas dieťaťa efektívne, zmysluplne a aj zábavne, myslí si aj psychologička Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie Beáta Sedlačková. Rozdiely v trávení letného času závisia od veku dieťaťa, ale aj od zvykov rodiny.

"Ideálne je opýtať sa detí samotných, po čom naozaj túžia. Ponúknuť im na výber z viacerých možností. V závislosti od veku by sme mali deti zapájať do plánovania aktivít aj výberu dovolenky," uviedla psychologička pre TASR.

Digitálny detox neuškodí ani rodičom, ktorí tak získajú viac času na deti a pôjdu im vzorom. 

 

   Ilustračné foto - pixabay.com 

Letné prázdniny: Učiť sa dá aj zážitkami

Deti môžu vyhľadávať informácie a zaujímavosti o mieste, kde budú rodiny tráviť voľný čas. Každý rodič podľa Sedlačkovej najlepšie pozná vlastné dieťa a vie, aká forma oddychu mu najviac vyhovuje. Podľa nej nie je vhodné zachádzať do extrémov, napríklad preceňovať sily dieťaťa, ktoré nie je veľmi pohybovo nadané, a snažiť sa ho doviesť k veľkým športovým výkonom. "Prázdniny by mali byť aj o bezpečí a ochrane detí," povedala.

Deti sa učia podľa slov psychologičky najmä pozorovaním a napodobňovaním správania dospelých. "Ak očakávame, že budú deti počas prázdnin aktívne, sami by sme tak mali tráviť čas," upozornila. Vhodné je podľa nej aj striedanie aktivít – športových a relaxačných.            

"Učenie a vzdelávanie v zmysle upevňovania vedomostí je možné u najmenších prváčikov – hravou formou, aby nezabudli základy, ktoré si tento školský rok osvojili. Zopakovať si vedomosti napríklad čítaním kníh, písaním listov z výletov starým rodičom," povedala Sedlačková.

Cez prázdniny sa podľa psychologičky učenie stáva zážitkovým, presúva sa zo školských lavíc do reálneho života. "Učíme a vzdelávame sa celý život, deti majú možnosť spoznávať nové miesta, zážitky, stretávať sa so zaujímavými ľuďmi, rozvíjať sociálne zručnosti, tvorivosť, byť viac v kontakte s prírodou, zvieratami," poznamenala.

Ako ďalej zdôraznila, návšteva múzea, detského divadla v prírode, prázdniny u starých rodičov a detské tábory sú veci, ktoré deti nesmierne obohacujú, v živote posúvajú a cez školský rok na ne nie je až tak veľa času. "Nemali by sa snažiť dobiehať cez prázdniny to, čo sa cez školský rok nestihlo, zameškalo. Treba ísť deťom príkladom, tešiť sa z toho, čo je tu a teraz, čo nám naša životná situácia ponúka," uzavrela.

Oddych potrebujú aj učitelia

Tri rady smeroval rezort školstva aj učiteľom, špeciálnym pedagógom a asistentom. Podľa ministerstva by mali venovať čas iba sebe a svojim blízkym. "Doprajte si oddych, či už aktívny alebo s knižkou v ruke s vyloženými nohami," uvádza sa v materiáli ministerstva. Zamestnanci škôl by mali využiť voľno aj na stretnutia s ľuďmi, ktorých dlhšie nevideli, alebo ich odkladali.

Podľa rezortu školstva pre všetkých platí, že je dôležité si počas leta vytvárať nové zážitky a spomienky, ku ktorým sa budú môcť počas roka vrátiť.

Do školských lavíc sa žiaci vrátia 5. septembra.