BRATISLAVA. Visia na stĺpoch s osvetlením i v podchode centra Bratislavy, asi štyristo ich nosia oblečené študentky a študenti. Biele plášte sú postriekané červenou farbou a je na nich pripnutá vizitka s textom: Lekári sú mŕtvi. Kto bude liečiť deti v Sýrii?

 

 

Lekári ako terč

„V modernej histórii sme ešte nezažili vojnu, kde sú cieľom lekári a zdravotnícky personál, ktorí pomáhajú jednej i druhej strane konfliktu. Nemocnice a zdravotnícke zariadenie sú bombardované každé dva dni, takže mobilné zdravotnícke služby sú jediná možnosť, ako môžete zraneným pomôcť,“ povedal Martin Bandžák, riaditeľ humanitárnej organizácie Magna. Tá dnes v centre Bratislavy spustila kampaň s bielymi plášťami symbolicky postriekanými krvou, aby pomohla sýrskym lekárom a zdravotníckemu personálu, ktorí ešte v krajine zničenej občianskou vojnou fungujú. Magna pôsobí v oblasti mesta Homs, kde je uzatvorených 200-tisíc ľudí. „Naposledy zónu bombardovali minulý týždeň,“ povedal Bandžák. Jeho organizácia dnes v centre mesta rozdávala noviny s článkami o Sýrii.

Útoky na sýrskych lekárov a zdravotnícky personál sú úmyselné. „Konflikt v Sýrii nemá len dve bojujúce strany, centrom konfliktu je civilné obyvateľstvo a tým aj lekári, ktorí sa im snažia pomôcť. Bombardujú sa nemocnice a lekári sú terčom,“ hovorí Karina Slováková, koordinátor misie v Sýrii, ktorá pracuje v teréne a pomoc pre Sýriu zabezpečuje zo susedného Libanonu. V okolitých krajinách bude Magna školiť aj lekárov a zdravotníkov, ktorí nemajú skúsenosti s vojenskou medicínou. 

 

Happening na Hviezdoslavovom námestí otvoril informačnú kampaň Magny. 

 

Pomôžu tri eurá mesačne 

Minulý rok zomrelo vo vojne 640 lekárov. Počas piatich rokov vojny zničili alebo z bezpečnostných dôvodov zatvorili 58 percent nemocníc v krajine, hovoria údaje Medzinárodnej zdravotníckej organizácie. Podľa februárových údajov zo Sýrie odišla už viac ako polovica z 30-tisíc sýrskych lekárov, viaceré oblasti sú úplne bez lekára.

Pomôcť môže každý. „Za tri eurá mesačne zabezpečíme lieky pre jedného pacienta, za 9 eur urobíme desať vyšetrení a 30 eur stojí na deň mobilná klinika, ktorá do krízových oblastí odrezaných od sveta denne dochádza,“ vysvetľuje Bandžák.

Verí, že ľudí vojna v Sýrii stále oslovuje. „Nevidím rozdiel medzi ľudským životom u nás a tam. Včera sme si pripomenuli koniec druhej svetovej vojny, mali by sme si pripomenúť aj súčasnú vojnu v Sýrii,“ dodáva. MAGNA pomáha utečencom prakticky od začiatku utečeneckej krízy. Najprv poskytovala zdravotnícku starostlivosť ľuďom na úteku v Maďarsku, neskôr v utečeneckých táboroch v Chorvátsku. Po zatvorení balkánskej cesty zriadila humanitárnu misiu priamo v Sýrii a okolitých krajinách.

 

 

Vojna nezmizla 

Projekt Magny podporila aj Nadácia otvorenej spoločnosti cez grant Tiposu. „Strach Slovákov sme neodstránili, iba sme sa tejto téme u nás prestali venovať, pretože o tom málokto hovorí, ale ten problém neodišiel, nemôžeme sa tváriť, že sa nás to netýka,“ povedal Ján Orlovský, šéf nadácie. Podľa neho je pomoc Sýrii Európa dlžná.

„Aleppo bolo miesto, kde v roku 1944 fungoval utečenecký tábor pre Európanov, bolo to to mesto Aleppo, ktoré teraz po bombardovaní prakticky zmizlo z mapy,“ povedal Orlovský.

Kampaň humanitárnej organizácie môže podporiť každý zaslaním SMS v tvare MAGNA na číslo 806, zaslaním SMS sa aktivuje pravidelné mesačné prispievanie v hodnote tri eurá, ďalej zriadením trvalého príkazu alebo jednorazovým príspevkom na zbierkový účet. 

 

Prečítajte si aj Starší Nemci nadávajú, koľko výhod majú utečenci. Mladí im pomáhajú