Možno ste to zachytili, možno nie. Hviezda demokratov Alexandria Ocasiová-Cortezová, respektíve AOC, ako ju volajú médiá, mala tento týždeň výnimočný prejav. Najprv začnime tým, kto to je a čo sa vlastne stalo.
AOC má 30 rokov. Dostala sa do Snemovne reprezentantov v USA, keď mala len 29 rokov a stala sa tak najmladšou kongresmankou v histórii Spojených štátov. Pochádza z Bronxu v New Yorku a má za sebou príbeh, ktorý je ako z hollywoodskeho filmu.
Po vysokej škole pracovala ako barmanka a čašníčka, aby pomohla svojej mame splatiť exekúciu na dom. Ešte v roku 2016 pomáhala ako dobrovoľníčka pre kampaň Bernieho Sandersa, ktorá sa vtedy aj dnes skončila neúspešne. Kampaň viedla popri práci čašníčky a skončilo to neuveriteľne – porazila v primárkach kongresmana Josepha Crowleyho, ktorého nikto neporazil 20 rokov.
Hádate správne, je to starší biely muž, má 58 rokov. Ocasiová-Cortezová je hispánka a mohla by byť jeho dcérou.
Toľko jej stručný príbeh, teraz poďme k tomu, čo presne sa stalo. Jej kolega, republikánsky kongresman Ted Yoho (aj teraz správne hádate, starší biely muž, má dnes 65 rokov) ju pred pár dňami stretol na schodoch. Okolo boli novinári, aj iní kolegovia. Na schodoch jej povedal viacero vecí, že je nechutná, že sa zbláznila, že je nebezpečná a nakoniec jej povedal, že je „a fucking bitch“.
A ak je niečo, v čom je AOC naozaj výnimočne dobrá, tak je to vo využití podobných situácií vo svoj prospech. Dlho na seba nenechala čakať a s Ted Yohom vytrela podlahu prejavom, ktorý chýba u nás na Slovensku od známych žien ako soľ.
AOC popísala, že to nezažila po prvý raz v živote, rovnako ako ostatné ženy. Že robila čašníčku a chodí metrom. Že chodí po uliciach New York City a tento jazyk pre ňu nie je nič nové. Nie je to nič nové, a presne to je ten problém. Popísala, že kongresman Yoho nebol sám. Vedľa neho kráčal iný kolega, Roger Williams. A nepovedal nič.
Hovorí o kultúre akceptácie násilia a násilného jazyka voči ženám. Ted Yoho mal prejav, v ktorom sa Alexandrii Ocasiovej-Cortezovej tak trocha ospravedlnil, ale vlastne ani veľmi nie. Spomínal, že má ženu a dve deti.
„Som niečia dcéra tiež,“ dodala AOC s tým, že jej otec sa tohto už našťastie nedožil, no jej matka áno. „To, že máte dcéru, z vás nerobí slušného človeka. Vaše správanie s rešpektom a úctou k ľuďom áno."
Diskusia o správaní sa mužov – mocných aj menej mocných – k ženám je potrebná. Musíme sa o nej rozprávať v Capitol Hill v Spojených štátoch, v slovenskom parlamente, ale aj v bežnom živote. Na Slovensku sme diskutovali o obťažovaní posledné týždne. Spustil to pre niekoho nevinný, pre niekoho až príliš známy prst Maroša Kramára. Až príliš veľa žien zostalo ticho. Niektoré sa ozvali, ale bolo ich málo.
Kde sú ženy z politiky? Kde sú ženy z biznisu? Kde sú všetky tieto staršie ženy s postavením? Prečo mi hovoria tieto historky potichu a šeptom a nekričia ich do sveta? Kým nás bude málo, schytá to len tých pár, ktoré sa ozvú.
Možno na to treba generačnú obmenu. Alexandria Ocasio-Cortez má 30 rokov. Má chyby, ale predstavuje symbol novej generácie žien a mužov. Žien a mužov, ktorí sa neboja ozvať. Ktoré majú plné zuby správania sa ľudí, ktorí nepochopili, že svet sa niekam posunul.
Sú to rozmanité ženy, aj muži, rôznej orientácie, politického presvedčenia aj farby pleti. Ženy aj muži, ktorí chcú žiť v inej krajine, v inom prostredí. Inkluzívnejšom, prívetivejšom pre všetkých. Kde si muži môžu aj poplakať a nebyť padavka, a ženy môžu byť rázne bez toho, aby ich niekto volal a fucking bitch.
Ocasio-Cortez na svojom Twitteri odpovedala: „Bitches get stuff done.“ Tak poďme na to.