Som jasný knihomoľ. Keby sa dalo, čítam stále. A deň, keď sa nedá, považujem za stratený. Ani neviem, koľko kníh som prečítala minulý rok, vždy si poviem, že už si ich budem zapisovať, ale nie. Aha, tak toto by mohlo byť moje predsavzatie na tento rok.
Každopádne viem, ktoré ma potešili veľmi, ukladám ich totiž do špeciálnej police. Vybrala som z nich päť, nejdem písať na ne recenzie, len také upútavky. Ale možno vás, milé ženy v meste a na dedine inšpirujem. Inak, traja z piatich autorov sa narodili v roku 1982, asi dobrý rok. Tak tu sú:
Paolo Giordano: Čierna a strieborná
Prvotina mladého talianskeho autora Osamelosť prvočísel sa mi veľmi páčila, preto keď vo vydavateľstve Slovart vyšla táto novinka, vedela som, že si ju kúpim. Navyše knihu vydavateľstvo vydalo v mnou obľúbenej edícii MM, pod hlavičkou ktorej vydávajú svetovú prózu autorov 20. storočia. Knižka má peknú pevnú väzbu a krásny prebal, vonia dobre, takže láska na prvý pohľad.
Hlavnou témou tejto melancholickej novely sú rodinné vzťahy. Je to príbeh mladých manželov, ich synčeka a ich gazdinej a opatrovateľky. Táto pôsobí ako rodinný tmel, takže po jej smrti sa členovia rodiny ešte viac odcudzia, z príbehu zavanie citový chlad a bezvýchodiskovosť. V závere je načrtnutá cesta, ako uniknúť samote, ale ktovie ako by táto rodina dopadla, keby príbeh pokračoval.
Na pohľad banálny príbeh, ale Giordano pri jeho spracovaní nekĺže po povrchu. Vie majstrovsky zachytiť atmosféru, prežívanie svojich hrdinov, ich zraniteľnosť. Je to smutné dielko, ale istotne má čo čitateľovi dať.
Sylvia Plath: Sklenený zvon
V roku 2015 vyšiel v rovnakej edícii Slovartu aj čiastočne autobiografický román americkej poetky Sylvie Plath. Jej uvedenie na slovenský trh sprevádzalo označenie kniha storočia, povedala som si, že si ju teda prečítam, nech viem. A veru, venovať jej čas, rozhodne stálo zato. Hoci času vyžadovala dosť, napriek tomu, že je rozsahom priemerná. Nečítala sa totiž vôbec ľahko. Začala som s ňou v lete a po niekoľkých krásnych slnečných dňoch som s ňou aj skončila. Ale prišla sychravá jeseň a ona si ma našla.
Autorka v románe prostredníctvom svojho alter ega Esther Greenwoodovej dovoľuje nahliadnuť do svojho prežívania v neľahkom období boja s klinickou depresiou, pokusu o samovraždu a liečenia na psychiatrickej klinike. Jej hrdinka sa napokon uzdraví a začína nový život. Sylvii Plath sa však o 10 rokov neskôr, mesiac po vyjdení tohto románu samovražda podarí.
Sylviin osud ma zaujal natoľko, že som si hneď po dočítaní jej knihy utekala kúpiť román francúzskej autorky Claude Pujade-Renaudovej Pytliakove ženy, ktorého preklad vyšiel v Artfore, v roku 2012. Je to životopisná kniha, ktorá pokračuje tam, kde Sylvia v Sklenenom zvone skončila.
Petra Soukupová: Pod sněhem
Mladá česká spisovateľka Petra Soukupová je mojou obľúbenou autorkou. Takže keď na trh prišiel jej nový román, nebolo nad čím váhať.
Dej knihy je prostý. Tri sestry spolu cestujú na oslavu otcových narodením. Príbeh pokračuje aj končí oslavou. Ťažiskom však nie je príbeh, ale ponor do rodinných vzťahov, prežívanie jednotlivých postáv, ich vnútorný dialóg, dávne udalosti a predsavzatia do budúcnosti. Autorka postavy vykresľuje tak plasticky, že nadobúdate pocit, akoby ste ich poznali osobne. Rovnako vie bravúrne navodiť atmosféru. A tak po pár stránkach aj vy cestuje v aute so starými známymi.
Soukupovej štýl je veľmi osobitý a jej knihy rozhodne nie sú veselé, ale sú z tých, ktoré nepustíte z ruky, kým ich nedočítate a potom je vám ľúto, že už je koniec.
Gabrielle Zevinová: Příběhy opředený život A.J. Fikryho
Rovnako ako predchádzajúca, aj táto moja minuloročná obľúbenkyňa vyšla v češtine. Dostala som sa k nej náhodou, keď mi pri prezeraní noviniek v kníhkupectve padol do oka nápaditý prebal. A keď som si prečítala v nej vložený papierik s ručne písanou recenziou zamestnankyne kníhkupectva, knižka rovno putovala so mnou domov.
Krásna obálka korešponduje s milým príbehom mladého kníhkupca, ktorý sa po tragickej autonehode manželky uzavrie pred svetom. Svoje dni trávi v kníhkupectve a večery osamelo v byte nad ním. Všetko sa zmení, keď do jeho života vstúpi dvojročná dievčinka, ktorú mama nechala v kníhkupectve spolu s odkazom, že sa o ňu nemôže starať a chce, aby z nej vyrástla čitateľka. Nová nečakaná rola otca, pána Fikryho vyslobodí z vnútornej beznádeje aj vonkajšej izolácie a dovedie ho k novej láske.
Táto kniha je ako stvorená na odpočinkové, príjemné čítanie.
Kristína Farkašová: Som mama
Kristína je už dlho mojou obľúbenkyňou. Keď po narodení dvojičiek navyše začala písať o materstve, jej blog sa stal pravidelným zdrojom môjho obveselenia. Jej zámer napísať knihu ma preto nesmierne potešil a na knižku som hneď, keď to knižný e-shop umožnil, urobila predobjednávku. O chvíľu bola komplet vypredaná, ale už je niekoľkokrát dotlačená.
Knižka je nie len plná vtipných postrehov ženy na materskej dovolenke, ako som očakávala, ale dostala ma tým, ako je krásne urobená. Originálna obálka, štýl písma, zalomenie strán, vtipná záložka a ako bonus tetovačky. Jej pruhovaný image odrážajúci Kristíninu záľubu v pásikoch nemá chybu. Navyše je pôvabne ilustrovaná Borisom Farkašom.
Knižka je veľmi príjemným oddychovým a vtipným čítaním pre jasnú cieľovku – mamy na materskej dovolenke.
Prečítajte si aj ďalšie knihy v rubrike KNIHY