Prezident republiky Emmanuel Macron mal mať včera dlho ohlasovaný a očakávaný prejav rekapitulujúci niekoľkomesačnú národnú diskusiu s opatreniami na upokojenie hnutia žltých viest. Prejav sa včera nekonal, pretože prezident, premiér, primátorka Paríža, osobnosti, mnohí Parížania a turisti sa s hrôzou neveriacky dívali na katedrálu Notre-Dame v plameňoch. So zdesením sledovali pád štíhlej dominantnej veže katedrály, skazu ničivého požiaru, niektorí sa modlili, mnohí plakali, obdivujúc nasadenie a profesionalizmus požiarnikov.
 
 
Dominantná veža katedrály Notre Dame, ktorá spadla. Foto - autorka
 

 

Katedrála Notre-Dame je naša história

Prezident sa Francúzsku i celému svetu prihovoril. „Moje myšlienky idú ku všetkým katolíkom, k Parížanom a Parížankám, ku všetkým spoluobčanom, pretože Notre-Dame je naša história, literatúra, predstavivosť. Naša história je v plameňoch.“
 
 
 
Po noci prebdetej nad bezradným sledovaním historickej tragédie sa deti ráno v aute pýtali, či aj my prispejeme na rekonštrukciu katedrály. Ako hociktorý iný pracovný deň, natlačili sme sa ráno do metra a na pracovných rokovaniach riešili vývoj ziskov, obratov, akvizície a delokalizácie nadnárodných spoločností, ich ekonomický rast. Dnes však do diskusií prenikala zo všetkých strán téma zničenej katedrály. Ktovie do akej výšky je poistená firma, ktorá robila rekonštrukčné práce na katedrále? Viac ako milión-dva eur to určite nie je. Koľko zaplatí štát a mesto Paríž, keďže historické pamiatky patria štátu?
 
Katedrála Notre Dame v Paríži pred požiarom. Foto - autorka  
 

Katedrála Notre-Dame je pamiatkou celého sveta

 Pri pracovnom obede sa hovorilo o šťastí v nešťastí. Šestnásť medených trojmetrových sôch, vážiacich 250 kíl, bolo na začiatku apríla z veže odmontovaných a prevezených do reštaurátorského ateliéru v oblasti Dordogne. Do Paríža sa mali vynovené vrátiť v roku 2022. Nešťastie v nešťastí, medený kohút na veži sa v plameňoch roztopil, keďže ten mal byť kvôli plánovanej obnove odmontovaný až v júni. Odborníci odhadujú, že rekonštrukcia katedrály bude trvať okolo 15 rokov. Štyri roky na schválenie projektu a desaťročie rekonštrukčných prác.
 
Prezident našej poisťovníckej firmy so sídlom v Amerike nám do francúzskej pobočky poslal ráno email. „Katedrála Notre-Dame je symbol krásy mesta, jeho histórie, kultúry a pritom akoby zároveň patrila celému svetu. Ide o svetovú historickú pamiatku.“ 
 
 
Skutočnosť, že katedrála Notre-Dame je pamiatkou celého sveta bolo cítiť na sociálnych sieťach, z diskusií medzi kolegami a kolegyňami z celého sveta. Bez rozdielu na to, či sme pôvodom z Čili, Toga, Venezuely, Slovenska alebo Francúzska, katastrofa je pre nás všetkých rovnako intenzívna. Vyhľadávame v archívoch fotky, ktorým sme roky nevenovali pozornosť, pretože sme si mysleli, že veď stačí sa tam vrátiť. Mnohí máme spomienky, a ak nie spomienky, tak sny, predstavy, obdiv. Každý máme svoj dôvod, pre ktorý katedrála patrí nám všetkým. V našej ľudskej nedokonalosti si silu krásy a jej dosah na naše životy uvedomíme častokrát, až keď bolestne pocítime jej pominuteľnosť.
 
„Túto katedrálu postavíme znovu. Hneď zajtra začné národná zbierka na jej rekonštrukciu, pretože je to naša história, pretože si to zaslúži. Pretože je to osud nás všetkých“, zaviazal sa pred horiacou katedrálou prezident Macron.