OTTAWA, BRATISLAVA. Už víťazstvo stredoškolského profesora vo voľbách označovali odborníci za zemetrasenie v Kanade, ktorá sa po desiatich rokoch vydáva liberálnym smerom. Nový, len 43-ročný premiér, Justin Trudeau zatriasol kanadskými zvyklosťami aj pri vymenovaní novej vlády. V jeho kabinete je 15 mužov a 15 žien. Je to prvýkrát v histórii krajiny, keď má vláda paritné zastúpenie.
Na otázku novinárky, prečo trval na rodovej rovnosti vo svojej novej vláde odpovedal. „Pretože je rok 2015.“
Kanada poskočila v rebríčku
V rebríčku rovných príležitostí sa tak Kanada podľa Českého rozhlasu dostala z 20. na tretiu priečku a predstihla aj Spojené štáty, kde sú v 16-člennom kabinete len tri ženy. Na Slovensku sme v ponovembrových vládach mali najviac dve ženy, po odchode ministerky zdravotníctva Zvolenskej, momentálne nemáme žiadnu ministerku.
„Je to historický deň pre ženy. A skvelý odkaz pre naše dcéry a synov,“ povedala pre televíziu CBS bývalá podpredsedníčka kanadskej vlády Sheila Copps.
Nový premiér, ktorý sa otvorene označuje za feministu, sľuboval genderovo vyváženú vládu už v predvolebnej kampani. "Kanada takúto genderovú paritu nikdy nezažila, takže je to pre nás veľký skok. Kanadskí politici často v kampani hovorili o parite, ale v realite to bol veľký problém,“ povedal podľa NBC News Jonathan Malloy z Carleton univerzity v Ottawe.
Ženy budú viesť ministerstvo spravodlivosti, životného prostredia alebo zdravotníctva, muži dostali ministerstva financií, zahraničia alebo dopravy.
Neskúsení ministri i premiér
Niektorí kritizujú, že do vlády prišli nové tváre bez skúseností a že viac ako kompetencie rozhodlo pohlavie. Vo vláde zasadol bývalý astronaut, vodič autobusu, novinár, expertka na duševné choroby, lekárka, ktorá zachraňovala ľudí v Nigérii. Skúsenosti s exekutívou nemá ani samotný premiér.
S manželkou a troma deťmi sa však sťahuje do rezidencie, kde sám ako dieťa vyrastal. Jeho otec Pierre Trudeau bol kanadským premiérom v rokoch 1968 až 1984.
Genderovo vyvážená vláde nie je jediným predvolebným sľubom. Liberáli chcú zlepšiť chladné vzťahy so Spojenými štátmi, sľúbili tiež prijať viac utečencov zo Sýrie a prijať opatrenia na zastavenie klimatických zmien.