WINCHESTER, BRATISLAVA. Román spisovateľky Jane Austenovej s názvom Pýcha a predsudok (Pride and Prejudice) z roku 1813 označil v britskej ankete najvášnivejších čitateľov takmer každý respondent za svoju najobľúbenejšiu knihu. Dielo sa dostalo aj na druhú priečku v prieskume televíznej a rozhlasovej stanice BBC o najobľúbenejší britský román. Dnes je to presne 200 rokov od úmrtia slávnej autorky.
Portrét britskej spisovateľky Jane Austenovej od maliara Jamesa Andrewsa je vystavený v aukčnom dome Sotheby´s v Londýne. Vzácny portrét predali 10. decembra 2013 na dražbe aukčného domu Sotheby's za takmer 197 000 eur. Foto - TASR/AP
Podporoval ju otec
Spisovateľka Jane Austenová sa narodila 16. decembra 1775 v britskom Steventone, pochádzala z rodiny duchovného. Vyrastala v kreatívnom rodinnom prostredí, kde bolo veľa detí. Pripravovali sa tam napríklad produkcie divadelných hier. Sám otec povzbudzoval svoju nesporne talentovanú dcéru v jej spisovateľských začiatkoch. Neskôr žila Jane Austenová, ktorá odmietla jedinú známu ponuku na sobáš, so svojou sestrou na juhu Anglicka. Venovala sa tvorbe, dokonca aj keď vážne ochorela, neprestala písať.
Dom Jane Austenovej, dnes múzeum. Foto - wikipedia.org
Originálna verzia románu Pýcha a Predsudok vznikla v rokoch 1796-1797 pod názvom First Impressions a mala formu listov. Dielo je pokladané za jeden z najpopulárnejších románov anglickej literatúry vôbec. Hlavnými postavami sú mladá, dôvtipná a citlivá Elizabeth Bennetová stelesňujúca samu autorku a inteligentný, ale neprístupný, navonok necitlivý Fitzwilliam Darcy. Román opisuje, ako obaja hrdinovia postupne prekonávajú svoju pýchu a zbavujú sa predsudkov, ktoré bez toho, aby o tom sami vedeli, prekonáva predovšetkým ich vzájomná osudová láska.
Písací stôl Jane Austenovej bol 29.októbra 1999 predstavený v British Library v Londýne. Stôl je darom synovca Jamesa Austenovej pravnučky a doteraz nebol ešte nikdy vystavený, keďže bol od smrti Austenovej v r.1817 v rodinnom archíve. Prenosný s mahagónový stolík kúpil údajne autorke jej otec reverend George Austen v decembri r.1794. V British Library bude stôl vystavený pre verejnosť v roku 2000. Foto - TASR/AP
Mala len 41 rokov
Ďalšími románmi spisovateľky sú napríklad Rozum a cit (Sense & Sensibility, 1811), Mansfield Park (1814), Emma (1815), Northangerské opátstvo (Northanger Abbey, 1817), Persuasion (Presviedčanie, 1817). Ako spisovateľku ju vysoko uznával slávny spisovateľ sir Walter Scott. Jej sláva a uznanie medzi literárnymi kritikmi od tej doby len stúpala.
Spisovateľka zomrela 18. júla 1817 vo Winchesteri, mala iba 41 rokov.
200 years after Jane Austen's death, Britain is celebrating one of its best-loved authors with a 10 pound note https://t.co/8rQ0GPlFh4 pic.twitter.com/uH8P2k4UX2
— AFP news agency (@AFP) July 16, 2017
Prvé vydanie románu Pýcha a predsudok nájdené náhodou na jednom škótskom hrade v Ayrshire vydražili v roku 2002 v aukčnom dome Lyon and Turnbull za rekordnú sumu 62 500 amerických dolárov.
Jediný známy portrét Jane Austenovej bol daný v apríli 2007 do dražby v americkom New Yorku.
Nedokončený rukopis románu s názvom The Watsons (Watsonovci) Jane Austenovej vydražili v júli 2011 na aukcii v Londýne za 993.250 libier (1,1 milióna eur). Nedokončený román napísala okolo roku 1804, v ranom období svojej tvorby, publikovaný však bol až po jej smrti. Je vôbec najstarším zachovaným jej rukopisom. Autorka v rukopise vlastnoručne urobila množstvo opráv, čo poskytlo cenný pohľad do procesu jej tvorby.
Jane Austenová. Foto - wikipedia.org
Prečítajte si aj Zomrela žena, ktorá ako jediná získala Fieldsovu medailu za matematiku. Mala len 40 rokov