Ona mala 27 rokov a študovala ekonómiu v tureckej provincii Mugla. On bol starší, mal už dve deti a nezniesol, že sa s ním Pinar Gültekinová rozišla. Zbil ju do bezvedomia, uškrtil a jej telo spálil. Pozostatky jej tela našla polícia na v smetisku.
Pinar Gültekinová je 118. žena, ktorú v Turecku zavraždil muž. „Byť ženou v Turecku je ťažké, ale zavraždiť ženu je jednoduché,”povedala podľa Ece Üner, moderátorka šou Ana Haber k vražde Pinar.
Ženy v Turecku podporili Istanbulský dohovor
Ženy v rôznych mestách Turecka sa v nedeľu zišli na zhromaždeniach a protestovali proti narastajúcemu počtu prípadov násilia páchaného na ženách vrátane nedávnej vraždy študentky Pinar Gültekinovej. Podporili aj Istanbulský dohovor o predchádzaní násiliu na ženách. V Turecku sa zvyšujú obavy z možného odstúpenia Ankary od tohto dohovoru Rady Európy. Informovala o tom agentúra AFP
Dohovoru Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu, známy aj ako Istanbulský dohovor, je prvým záväzným nástrojom na svete zameraným na prevenciu a boj proti násiliu páchanému na ženách - od znásilnenia po zmrzačenie ženských pohlavných orgánov.
Turecko tento dokument ratifikovalo v roku 2012. Po tom, ako sa v médiách v Turecku objavili špekulácie o tom, že Turecko by od neho mohlo odstúpiť, podpredseda vládnej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP) Numan Kurtulmuš začiatkom júla označil podpísanie dohovoru za "zlé" a navrhol, aby Turecko od neho odstúpilo.
"Ak nám tento dohovor vezmú, všetky ženy budú vydané na milosť a nemilosť," uviedla v Ankare pre agentúru AFP Cansu Ertašová z miestneho združenia žien. Dodala, že odstúpením od Istanbulského dohovoru "štát odmietne zodpovednosť, ktorú má" za ochranu žien.
Miestne médiá v Istanbule informovali, že polícia tamojším ženám zabránila vo vstupe do parku, kde chceli mať svoj míting, a tak sa desiatky žien rozhodli pre pochod ulicami štvrte Bešiktaš, pričom skandovali, že z ulíc alebo námestí neodídu.
Turecko síce ratifikovalo Istanbulský dohovor a prijalo aj zákon na ochranu žien, ale tieto dokumenty nie sú implementované dôsledne, takže ženy v Turecku sú často vystavené násiliu zo strany svojich bývalých partnerov, manželov alebo príbuzných.
Skupina Zastavíme vraždy žien informovala, že v prvej polovici roku 2020 bolo mužmi zabitých 146 žien. Podľa tohto zdroja bolo minulý rok v Turecku usmrtených 474 žien. V roku 2018 ich bolo 440.
Odstúpiť chce Poľsko
Protesty v Turecku prichádzajú po tom, ako poľský minister spravodlivosti Zbigniew Žiobro počas víkendu uviedol, že jeho krajina začne v pondelok prípravy na formálny proces odstúpenia od Istanbulského protokolu.
Agentúra Reuters napísala, že v piatok večer sa vo Varšave i ďalších poľských mestách konali protesty proti plánom vlády odstúpenie od Istanbulského dohovoru. Zúčastnili sa na nich tisíce ľudí, najmä však ženy.
"Cieľom je legalizovať domáce násilie," uviedla podľa Reuters jedna z organizátoriek protestu vo Varšave, Magdalena Lempartová.