REYKJAVÍK. Islandský parlament prerokúva návrh zákona, na základe ktorého budú musieť podniky preukázať, že svojim zamestnancom dávajú rovnocenný plat bez ohľadu na ich pohlavie. Daná legislatíva zameraná na zotretie rozdielov v odmeňovaní mužov a žien bude v prípade schválenia prvou svojho druhu na svete. Za rovnakú prácu dnes dostanú Islanďanky o 14 percent menej ako muži, čo je najmenší rozdiel spomedzi 144 krajín sveta.

 

Ilustračné foto - pixabay.com

 

Pokuta za nedodržiavanie


Firmy, ktoré túto požiadavku nesplnia, budú čeliť auditu a prípadnej pokute. Návrh zákona bol predložený v utorok, podporila ho stredopravicová koaličná vláda, ako aj opozícia. Návrh bude predmetom viacerých rozpráv a ak ho parlament v Reykjavíku odobrí, do platnosti vstúpi v januári budúceho roka, oznámila spravodajská stanica BBC.

Legislatíva sa bude týkať verejného i súkromného sektora a bude zakazovať akúkoľvek diskrimináciu nielen na základe pohlavia, ale aj rasy, vierovyznania, postihnutia, pracovného znevýhodnenia, veku a sexuálnej orientácie. Takmer polovicu osadenstva 63-členného islandského zákonodarného zboru - Althingu - tvoria v súčasnosti ženy.

 

V islandskom parlamente sedí polovica žien.   Foto - TASR/AP 

 

Najlepšia krajina na svete

Island skončil v hodnotení Svetového ekonomického fóra (WEF) v roku 2015 na prvom mieste, čo sa týka rovnosti platov medzi mužmi a ženami. Ďalšie tri priečky obsadili taktiež škandinávske krajiny - Nórsko, Fínsko a Švédsko. Ostrovná krajina už v roku 2012 prijala nezáväzné opatrenie na platové zrovnoprávnenie všetkých zamestnancov.

Islandské ženy od roku 1975 vždy 24.októbra protestujú za to, aby za rovnakú prácu dostávali takú odmenu ako muži.  

.

Prečítajte si aj Ženy protestovali v krajine, kde sa im žije najlepšie. Islanďanky chcú platy ako muži