LONDÝN, BRATISLAVA. Softvérový gigant Google prepustil v roku 2014 výkonného riaditeľa zodpovedného za softvér Android Andrewa E. Rubina pre sexuálne obťažovanie, stále mu však platí odchodné v hodnote 90 miliónov dolárov. Potom, čo o tejto afére informovali minulý týždeň noviny The New York Times, zamestnanci a zamestnankyne Google vyšli do ulíc.

Ako informovala agentúra DPA v európskej centrále Google v írskom Dubline sa vo štvrtok zapojili do hodinového štrajku stovky zamestnancov. Jeden z organizátorov akcie povedal, že tým prejavujú solidaritu s každým, kto na pracovisku zažil akúkoľvek formu obťažovania alebo neférového zaobchádzania.

 

 

 

Protestovala aj Petra Cross

Do štrajku sa zapojili aj zamestnanci Google v Londýne, Zürichu, Berlíne, Singapure a v Tokiu. V Spojených štátoch v San Franciscu protest podporila Slovenka Petra Cross. “Som hrdá na to, že som ženou v spoločnosti Google. V skutočnosti som prvá vývojárka softvéru v Google, ktorá pochádza z bývalého Československa. Je potrebné dláždiť cestu pre ostatné ženy. Dnes som podporovala aj iné ženy a menšiny, s ktorými sa zaobchádza nespravodlivo," napísala v statuse na sociálnej sieti Petra Cross.

Uviedla tiež, že je to len druhýkrát, čo zamestnanci a zamestnankyne vyšli do ulíc, aby protestovali. Prvý raz to bolo na podporu moslimov, druhý raz na podporu žien.

Účastníci štrajku zverejnili svoje požiadavky na sociálnej sieti Twitter. Zahŕňajú zrušenie vynútených arbitrážnych konaní, ktoré majú vyriešiť spory vo vnútri firmy a zabrániť súdnym konaniam. Využívajú sa však aj na umlčanie zamestnancov. Okrem toho zamestnanci požadujú i rovnocenné zaobchádzanie na pracovisku či v oblasti platov.

 


Nie je to prvý škandál so ženami v Google

Výkonný riaditeľ spoločnosti Google Sundar Pichai zamestnancom povedal, že rešpektuje ich právo na štrajk, informovala stanica BBC. "Rozumiem hnevu a sklamaniu, ktoré mnohí z vás cítia," napísal v hromadnom e-maile pre zamestnancov. "Cítim to tiež a som naplno odhodlaný dosiahnuť postup v riešení problému, ktorý je v našej spoločnosti prítomný už príliš dlho... a týka sa aj nás v Google," dodal Pichai, ktorý priznal aj to, že ďalších takmer 48 zamestnancov Google bolo prepustených z dôvodu sexuálneho obťažovania a bez odstupného.

Nie je to prvý škandál v spoločnosti Google.  V auguste minulého roka dal softvérový gigant výpoveď inžinierovi, ktorý tvrdil, že ženy v IT nie sú diskriminované, ale nemajú na túto prácu gény.

Podľa údajov Google, pracuje vo firme 69 percent mužov a 31 percent ženy. Až 80 percent technických pozícií obsadili muži.

 

Prečítajte si