BRATISLAVA. Bez toho, aby to plánovala, dostala sa do sveta, ktorý jej veľa nehovoril a bol doménou mužov. „V deň štátnic som dostala ponuku pracovať v energetickej firme, najprv som ju odmietla, pretože som chcela pokračovať v doktorandskom štúdiu, ale nakoniec som na pohovor išla,“ hovorí Oľga Bušo. Vo štvrtok urobila štátnice na Ekonomickej fakulte Technickej univerzity v Košiciach a v pondelok už pracovala v novej firme.
Bez toho, aby to plánovala, energetika ju chytila. „Je to tak veľmi dynamický biznis, že si presne uvedomujete, kedy sa mení letný a zimný čas, lebo tá hodina je v tomto odvetví rozhodujúca,“ vysvetľuje so zanietením Oľga.
V novej firme a v novom odvetví začínala ako finančná analytička a rýchlo sa vypracovala. O rok ju z Košíc poslali do Prahy a analytičku povýšili na finančnú manažérku.
Oľga Bušo je zvyknutá presadiť sa v novom prostredí. Narodila sa na Ukrajine, päť kilometrov od slovenských hraníc v Zakarpatskej oblasti. Gymnázium končila v ukrajinčine, vysokú školu v Košiciach po slovensky. Presadila sa ako cudzinka v inej krajine i ako žena v mužskom biznise.
Mužský biznis a štátny sektor
„Keď som bola na prvých skúškach, ktoré od zástupcov v energetických spoločnostiach vyžadovali, bolo tam 60 ľudí a z toho len tri ženy. Ja som tam bola najmladšia aj medzi ženami. Ešte donedávna bol takýto pomer mužov a žien v energetike samozrejmosťou,“ vysvetľuje. Energetika bola donedávna výhradne mužským biznisom, ktorý fungoval v rámci štátneho sektoru. Pre ženu nie je ľahké presadiť sa a naďalej sa správať žensky. „Mužom je ľahšie viesť biznis, nielen v tomto odvetví. Večer idú na pivo a dohodnú obchod, žena si musí držať určité hranice a správne balancovať, aby takéto príležitosti pochopili obchodní partneri správne,“ vysvetľuje mladá, atraktívna žena.
Oľga je zvyknutá, že pri rokovaniach sedia za stolom väčšinou muži a len dve-tri ženy. Ona ako finančná riaditeľka musí prísť s jasnými argumentami a nemôže si dovoliť chybu. Ako žene jej omyly prechádzajú ťažšie.
„Ale aj energetika sa mení. Vidieť to je na energetických konferenciách za posledné roky, čo je dané tým, že sa liberalizoval trh a do súkromných firiem prišlo viac žien,“ vysvetľuje Oľga.
To, že je Oľga Ukrajinka, nezbadáte ani podľa vyjadrovania, ani podľa vzhľadu. Elegantná mladá žena hovorí po slovensky prakticky bez prízvuku. Akcent začujeme, len keď nám ponúka ukrajinskú špecialitu – slivky zaliate v čokoláde s orechami. „To sú moje obľúbené, poslala mi ich mama,“ hovorí a v hlase ju prezradia emócie.
Tých prežíva v posledných rokoch veľa, keď príde reč na jej rodnú krajinu.
Ľudsky ten konflikt znáša horšie. „Pred troma rokmi sme si na Ukrajine i v Európe hovorili, že nám sa niečo také nemôže stať. V tom čase sme neprežívali žiaden otvorený konflikt a ani sme si to nevedeli predstaviť. Nevedeli si to predstaviť ani tí, čo neskôr v tom konflikte zomreli, pri protestoch či otvorenom boji,“ hovorí Oľga. Odkazuje to všetkým, ktorí si tak ako oni vtedy myslia, že sa ich zlé veci netýkajú.
Podpora ukrajinských značiek
Konflikt zmenil postoj Ukrajincov tak, ako by to možno ruská strana nečakala. „Zásadne sa zmenil postoj Ukrajincov, pocítili obrovskú národnú hrdosť a vďaka tomu sa darí ukrajinským produktom, ktoré podporujú viac ako kedykoľvek predtým,“ vysvetľuje Oľga. Ruský prezident Putin podľa nej tiež rozptýlil pochybnosti Ukrajincov, kam by mala krajina v budúcnosti smerovať. „Ekonomicky je to teraz ešte ťažšie, ale je jasné, že radšej pôjdeme malými krokmi do Európskej únie ako veľkými smerom k Rusku. Konflikt, ktorý rozdelil rodiny a mestá, bude kaziť vzájomné vzťahy ešte dlho,“ dodáva Oľga.
Rozhovor vedieme v príjemnom butiku, ktorý Oľga len nedávno otvorila v Bratislave. Popri práci v energetike sa sama pustila do podnikania. Ako finančná riaditeľka má cit pre čísla, vie plánovať a nastavovať stratégie. Nielen pre energetickú firmu, ale aj pre to, čo baví ju. A Oľgu oslovilo otvoriť vlastný módny butik, navyše s ukrajinskou značkou.
„Je to skvelý podnikateľský príbeh dvoch mladých 29-ročných ekonómok z Ukrajiny. Prišli s módou, ktorá nie je typicky ukrajinská, teda nie je vyzývavá, s veľkým výstrihom, vysokými opätkami. Oni navrhujú jednoduché, ale veľmi ženské šaty,“ vysvetľuje Oľga. Značku, ktorú podporuje aj manželka ukrajinského prezidenta Marina Porošenko, si našla na internete a s majiteľkami butiku sa spojila. „Páčil sa mi kvalitný materiál, atypické strihy a univerzálne modely, ktoré nemusíte meniť s každou sezónou,“ hovorí, keď nám v butiku ukazuje jednotlivé šaty, kabáty i blúzky a sama si ich skúša.
Dáma v teniskách
Ostať ženou je pre Oľgu Bušo dôležité, bez ohľadu na situáciu. Tak ju to naučila mama. Do práce chodí v šatách bez výstrihu, ktoré však zvýraznia jej ženskosť. A ako dáma sa chce cítiť, aj keď ide so synom na ihrisko. „Aj v teniskách môžete vyzerať dobre, ak máte upravené vlasy, nechty a trochu make-upu,“ vysvetľuje.
Keď porovnáva ženy u nás a na Ukrajine hovorí, že Ukrajinky sa o seba starajú najviac do tridsiatky, lebo to berú ako investíciu do svadby, Slovenkám záleží na ich vzhľade aj v staršom veku. „Slovenky majú svoj štýl, páčia sa im iné veci. A neplatí to len o Bratislave. Polovica predaja smeruje na východné Slovensko, odkiaľ si u nás ženy cez e-shop objednávajú šaty,“ vysvetľuje Oľga Bušo.
Prečítajte si aj Ivana Molnárová: Ženy vo funkciách už nie sú kariéristky