Všelijako si človek predstavuje spravodlivosť. Všelijako, len nie tak, ako sa robí na Slovensku. Po slobode chodí Bašternák, Majský, národniarski emisní ministri, aj Pavol Rusko s náramkom. Pri všetkých súd zhodnotil, že kým nepadne rozsudok, môžu behať po slobode. Dôvody na väzbu sú zvyčajne podozrenia, že by mohol podozrivý utiecť, páchať ďalej trestnú činnosť alebo ovplyvňovať svedkov.
A kým ľudia, čo okradli tento štát o milióny eur, sedia doma pri krbe v honosných vilách, v Prievidzi sudca rozhodol, že dvanásť aktivistov z Greenpeace bude stíhaných vo väzbe. Za to, že sa vyšplhali na vežu v Novákoch a vyvesili tam transparent o tom, že bane sú neekologické a znečisťujú životné prostredie.
Útvar hodnota za peniaze ministerstva financií pritom zanalyzoval, že zamestnávateľ ohrozuje Slovensko, aj ľudí, ktorí v bani pracujú. Odvetvie baní má najvyššiu mieru invalidity na Slovensku a patrí medzi top 10 firiem čerpania prostriedkov z verejného úrazového poistenia. Odborníci z hodnoty za peniaze vypočítali, že ak by sa štát zajtra rozhodol bane zavrieť a ešte by vyplatil každý mesiac robotníkom rovnakú mzdu, ušetrili by sme. Boli by zdravší banníci i ovzdušie v okolí Prievidze.
Ja nie som fanúšikom vyvesovania transparentov, ale je to legitímny protest. Grinpisáci mali dostať pokutu a všetko mohlo byť v poriadku. Namiesto toho im hrozí 5 rokov väzenia a sudca dnes rozhodol o ich väzobnom stíhaní - inými slovami, 12 mladých ľudí bude sedieť v base, až kým súd nerozhodne. Či si sudca myslel, že by utiekli, alebo ovplyvňovali svedkov, či ďalej lozili na všetky dostupné veže, nevedno. Ako je možné, že Bašternák napriek tomu, že sa sám priznal k okrádaniu štátu na daniach, mohol ešte aj prepísať majetky na manželku a užíva si teplo domova, tomu nerozumie asi nikto.
Kým si sudcovia neuvedomia, že práve takéto absurdné rozhodnutia krivia spravodlivosť, súdnictvo sa ďalej nepohne. Kým ľudia neprestanú mať pocit, že kočnerovci a bašternákovci sú chránený druh, a obyčajný človek dostane po papuli, ťažko si získajú sudcovia a sudkyne dôveru.
Prečítajte si
Dnes som počúvala podcast o českej spravodlivosti. Predpokladajme, že naše systémy sú rovnako postihnuté už od socializmu. Sudkyňa sa v tajnej nahrávke vulgárne sťažovala, že kedysi mali advokáti aj ľudia k ich statusu úctu. Dnes sú vraj mladí advokáti drzí a ľudia si k sudcom dovoľujú - hovorila to sudkyňa, ktorá neprávom poslala 20-ročného chlapca na osem rokov do väzenia. Posťažovala si, že po 89-tom roku vedú novinári a advokáti verejnosť k pocitu, že justícia je skorumpovaná. A pritom by mali mať všetci úctu k súdu, a cnie sa jej za tými časmi.
Lenže tá úcta, tú si treba odmakať. A ak nejaký sudca urobí chybu, minister, súdna rada, aj prokuratúra má narobiť poriadky. Ak sa tak nedeje a mladí aktivisti sedia v base, zatiaľ čo "šikovní podnikatelia" sa nám smejú do tváre, úcta-neúcta, justícia bude aj naďalej vyzerať ako skorumpovaná. A právom.