Zo Slovenska utekajú šikovní a progresívni lekári. Prečo tu ostávate vy?
„Nerád počúvam, ako sa vraj u nás nedá robiť špičková medicína. Nehovorím, že máme všetky najmodernejšie vymoženosti, ale medicína je tiež o lekárovi a aj o možnostiach liečby. A v tom mi nebráni to, či som v Nemecku alebo na Slovensku. Tvrdo na sebe môžem pracovať a vzdelávať sa aj doma. Môžem vycestovať a nadviazať kontakt s ktorýmkoľvek profesorom kdekoľvek na svete a dohodnúť sa na spolupráci či odbornej stáži. Špičkovú medicínu môžeme robiť aj na Slovensku. Mám to šťastie, že mám okolo seba fantastických odborníkov, od ktorých sa učím. Medicína predsa nie je o peniazoch. Keby som ju robil pre peniaze, tak tu nie som. V mojom prípade je medicína o prístupe a nadšení a naozaj je to pre mňa poslanie. Chcem robiť to, čo ma napĺňa a teší. Zajtra sa napríklad teším do práce. Konečne po 10 hodinovej operácii pozdravím pacientku a oznámim jej, že operácia sa podarila a nádor sme kompletne odstránili. Veľmi sa teším ako jej poviem dobré ráno, ako sa máte? A ona, síce unavená, ale šťastná sa na mňa usmeje. To stojí za to tu ostať! Našťastie je nás takých lekárov stále dosť.“
Čo je krásne na onkologickej chirurgii? Na prvý pohľad ani nevyzeráte ako chirurg. Skôr ako človek, ktorý lieči dušu a nie telo.
„Máte pravdu (smiech). Rešpektovaný gestor geriatrie mi v čase mojich štátnic povedal, že som pre neho veľmi netypický zjav. Označil ma za internisticky zmýšľajúceho budúceho chirurga (smiech). Pravdou je, že sú lekári, ktorí považujú chirurgov za viac manuálne zručných ako rozmýšľajúcich. Za 30 rokov sa však chirurgia úplne zmenila. Vedecky je podkutá tak, že rozmýšľajúci chirurg je dnes základ. Už to nie je len človek, ktorý príde, niečo opraví, vyberie a zašije. Dnes si už indikáciu napríklad k operácii nádoru stanoví sám chirurg a je plne platným členom tímu v starostlivosti o pacienta s nádorom.“
Čo je teda krásne na onkochirurgii?
„Pre mňa je najkrajšia chirurgia zo všetkých cievna chirurgia. Je to krásna miniatúrna práca, ale často monotónna. Chirurgia nádorov je fascinujúca v tom, že každý pacient a jeho nádor je úplne iný. A tým, že vo väčšine prípadov je základom šance na vyliečenie práve chirurgické odstránenie nádoru. A to dokážeme jedine svojimi rukami. Keď sa to podarí a pacient sa uzdraví, je to neopísateľný pocit. Niekedy sa stáva, že napriek našej snahe nie je možné pacienta vyliečiť, no aj v predĺžení jeho života či zlepšení jeho kvality vidím veľký zmysel. Aj preto chirurgiu milujem. Svojimi rukami dokážem liečiť pacientov. Samozrejme s ďalšou komplexnou liečbou. Bude to znieť asi nafúkane, ale pravdou je, že v drvivej väčšine solídnych nádorov je práve chirurg dominantným pilierom liečby pacienta s nádorovým ochorením.“
Kedysi platilo, že farár, lekár a učiteľ má vždy pravdu. Vy ste síce lekár, ale mladý. Pôsobíte však, že nemáte problém povedať jasne svoj názor. Platí to aj pred staršími kolegami?
„Dnes už je bežné diskutovať o operačnej technike či metóde operácie, ktorú zvolil aj starší a skúsenejší kolega a nemusíme sa báť mať iný názor a to hlavne vtedy, keď je podložený práve dôkazmi či skúsenosťami zo zahraničných stáží. Aj keď stále platí, že chirurg má robiť to, čo najlepšie vie, pretože, ak ten typ operácie robíte často, má aj najlepšie výsledky. ALE! Musíme poznať aj súčasné odporúčania a riadiť sa nimi. Niektoré výsledky z veľkých klinických štúdii totiž jasne ukázali, že pri určitom type operácie konkrétneho ochorenia je napríklad 10-percentná možnosť komplikácií a pri inej metodike operácie iba 1-percentná. Takže diskutujeme a zvažujeme na základe aj svetových dát, čo je pre pacienta najlepšie.“
Nebojíte sa, že po vytvorení platformy Druhý názor lekára sa budú kolegovia urážať, že im tak trochu konzultanti Druhého názora „kafrú“ do práce? Lekári to nemajú radi.
„Nebojím, pretože sa nie je čoho báť. Diskutujeme predsa profesionálne na odbornej úrovni a o konkrétnom probléme, bez spochybňovania či výsmechu, teda iba o faktoch, ktoré sú dokázané. A jednoduché vysvetlenie nám proste odhalí dôvod, prečo ten ktorý kolega postupoval tak či onak. Pokiaľ starší kolegovia vidia, že ste sčítaný a podkutý dôkazmi, neberú to ako znevažovanie. Naopak, diskutujú o tom. Aj keď niekedy je pravdou, že my lekári sme trošku ješitní. J Dôležitý však je predsa zámer, a ten je pomôcť pacientovi sa rozhodnúť ako ďalej s jeho liečbou.“
Vo svete je Druhý názor lekára bežný. Volá sa to second opinion. Na Slovensku je však stále v plienkach.
„Vo vyspelom svete je služba Druhý názor lekára úplne normálna. Žiaľ, v takýchto konzultáciách, teda „second opinion“ výrazne zaostávame. V Spojených štátoch a západoeurópskych krajinách je to úplne bežná vec. Dokonca pri niektorých vysoko nákladných liečebných metódach povinná a vyžadovaná platcom, teda poisťovňou.“
Chcete mi povedať, že dnes sa už z lekárov nikto neurazí, ak pacient zoberie svoje papiere a ide sa poradiť inde?
„Musíte si uvedomiť, že Druhý názor lekára nikdy nemôže byť o spochybňovaní ošetrujúceho lekára. Práve naopak. Je to o pacientovi. Veď o takúto službu dnes bežne žiadajú lekári svojich kolegov, keď rozhodujú o liečbe svojich blízkych. Bežne sa radia so svojim okolím, lebo chcú pre pacienta rozhodnúť najlepšie. A presne toto je „second opinion“, teda Druhý názor lekára. Často nám na oddelenie telefonujú kolegovia chirurgovia z iných miest napríklad s otázkou k problému nádoru pankreasu. Hlavne z nemocníc, kde takéto diagnózy neoperujú. Lekár si vyžiada druhý názor lekára. Pritom sú z toho istého odboru. To nie je konzílium, lebo sa neradia lekári z iného odboru. Chirurg volá chirurgovi a častokrát sa pri rodinnom príslušníkovi radí a vyžiada si jeho názor súkromne, pretože takáto služba u nás doteraz neexistovala. V zahraničí je bežnou súčasťou života pacientov a ich rodín. Či práve tá ich liečba je tá najlepšia.“
Keď sa lekár radí s lekárom, nikto sa nehnevá. Keď sa však chce poradiť pacient s druhým lekárom, tak to ošetrujúceho lekára neteší. O ješitnosti lekárov vedia pacienti svoje.
„Ono to totiž naozaj môže vzbudzovať dojem, že pacient lekárovi nedôveruje. To je však prežitok krajín východného bloku a minulosti. Veď ten pacient možno chce pomôcť nielen sebe, ale aj lekárovi. Druhý názor lekára vo vyspelých krajinách nikdy nie je vyjadrením nedôvery pre ošetrujúceho lekára. Pacienti chcú len pochopiť a byť si istí, čo sa s nimi deje. Uistiť sa, že zvolený zákrok, či liečba sú správne. V ambulanciách na pacientov nemáme čas a oni informácie potrebujú . Chcú len pochopiť, uistiť sa. A v tom je práve podstata projektu Druhý názor lekára. Istá agentúra zistila, že ideálny lekár v očiach chorého musí v prvom rade hovoriť zrozumiteľne, má byť empatický a priateľský. Skúste toto okrem liečby stihnúť za 8 hodín pri 90 pacientoch v ambulancii . Mimo operácií. Snažíme sa, ale jednoducho nie vždy sa nám to podarí.“
Ľudia hľadajú druhý názor lekára aj vtedy, keď im dlho nevedia pomôcť. Pacienti často končia u psychiatra ako hypochondri . Pritom sa často stáva, že si nič nevymýšľali a naozaj išlo o závažné napríklad metabolické ochorenie.
„Naozaj prípady, keď týždne vyšetrení nič neukážu, často končia u psychiatra. Nemusí to byť správne, aj keď na to môžu byť objektívne dôvody. Aj v takýchto prípadoch vie Druhý názor lekára pomôcť. Okrem toho, zmätení pacient so zúfalou rodinou, môžu nájsť východisko práve v pohľade druhého odborníka. Veď na Slovensku máme skvelých odborníkov, ktorí už takúto službu Druhý názor lekára poskytujú. Dokonca aj v spolupráci s českými špičkovými odborníkmi. Je to dôležité aj preto, že často sa stav pacienta pripisuje vyčerpaniu. Ak lekár pacienta pozná, príznaky môže nechtiac pripísať stresu, veď je to manažér! Druhý lekár pacienta osobne nepozná a tak sa na diagnostiku či daný problém pacienta môže pozrieť z iného uhla.“
To znie lepšie ako doktor google!
„No veď to! (smiech) Doktor google veľakrát vie narobiť veľa zlého. Keďže máme k dispozícii špičkových odborníkov, pacient sa môže ľahšie rozhodnúť, prípadne zaženie pochybnosti. Môže to byť nápomocné aj v situáciách, keď ťažkosti pacienta trvajú dlho. Práve vtedy môže byť nápomocný ten ďalší lekársky názor čo ďalej. Každý pacient má právo nahliadnuť do zdravotnej dokumentácie a vytvoriť si kópie a získať druhý názor lekára inde. Samozrejme, je mimoriadne dôležité, akí odborníci ten druhý názor vyjadria.“
Vy by ste na onkológii kedy odporučili druhý názor lekára?
„Pred 20 rokmi operoval jeden chirurg všetky tipy nádorov. Dnes už vieme, že lepšie výsledky dosahujú chirurgovia, ktorí sa danej problematike intenzívne venujú. Aj štúdie ukázali, že napríklad najmenej úmrtí a lepšie celkové prežívanie po operácii pre nádor pankreasu má pracovisko, ktoré ich urobí aspoň 30 až 40 ročne. Takže do projektu Druhý názor lekára aj na Slovensku sa zapojili naši špičkoví aj českí odborníci. Napríklad v onkológii, gastroenterológii, či otorinolaryngológii (ORL). Všetko sú to odborníci zameraní na jednotlivé tipy ochorení. Toto je presne ten zmysel projektu. Nikto sa predsa nemôže hnevať na pacienta, ak sa potrebuje uistiť, že má naozaj najlepšiu liečbu aká je možná, prípadne, či má iné možnosti a podobne.“
Môže lekár správne poradiť, ak pacienta reálne nevidel?
„Samozrejme, veď konzultácie sú bežné aj cez pol zemegule. Druhý názor lekára riešil aj prípad pacienta, ktorého niekoľko mesiacov bez jednoznačného výsledku diagnostikoval istý lekár. Z plného zdravia, vo veku 56 rokov začal pociťovať sťažené dýchanie, celkovú slabosť, bol chudokrvný a mal problémy s tráviacim traktom. Výsledky vyšetrení boli negatívne a postupne sa stav pacienta zhoršoval. Až to zobrala po známosti do rúk jeho príbuzná a vybavila konzultácie druhého názoru lekára na pracovisku, ktoré sa špecializuje na liečbu ochorení kostnej drene. Čo ale väčšina ľudí takéto možnosti nemá. Po určitom čase a doplnení ďalších vyšetrení sa podarilo určiť správnu diagnózu, pri ktorej rozhoduje včasná liečba. Kedysi už nevládal ani chodiť. Vďaka druhému názoru lekára napriek vážnej chorobe vedie plnohodnotný život. Konzultácia mu výrazne predĺžila a skvalitnila život. V tomto projekte sa každý odborník venuje tomu, v čom je dobrý a sleduje trendy. Už dávno neplatí, že jeden lekár lieči všetko. Dokonca ani v jednom odbore a preto druhý pohľad špičkového odborníka v danej oblasti môže rozhodnúť o budúcnosti pacienta. Minimálne vie odporučiť ďalšie vyšetrenia. Toto je reálny príbeh. A poznám takých viac. Toto nie je o peniazoch, sláve, či rozširovaní kompetencií. Druhý názor lekára nie je služba smerovaná na poisťovne, je to služba pre pacienta. Samozrejme, že to špičkoví odborníci nemôžu robiť zadarmo, ale pacient by takúto možnosť mal mať. Jednoducho je to služba , ktorá je vo svete úplne bežná.“
Nebojíte, že predsa len Druhý názor lekára vyvolá u vašich kolegov nevôľu ?
„Ak áno, budeme sa musieť s tým popasovať. Ale toto je svetový trend. Toto je fakt a vedia to aj slovenskí lekári. Na prvom mieste musí byť pacient. Povedal som na reálnom príklade, ako Druhý názor lekára zachránil život tým, že mu umožnil získať aj pohľad z iného uhla. Takýchto prípadov je viac, či sa to niekomu páči alebo nie. Ide o dobrú myšlienku, ktorá vo svete funguje. Nevidím dôvod, prečo by takúto možnosť nemali mať aj naši pacienti a zistiť druhý názor lekára aj zo špičkového odborného slovensko–českého tímu. Je za tým veľa práce, ktorá však už dnes pacientom prináša osoh.“
Prečítajte si aj Rapídne stúpa rakovina hlavy a krku. Dôvodom má byť aj orálny sex