BRATISLAVA. Bola zarytým odporcom behu, než začala hľadať spôsob ako dostať telo i myseľ po ťažkom dni v práci opäť do rovnováhy. „Asi pred tromi rokmi som sa začala intenzívne zaujímať o pozitívne myslenie, prešla som školeniami na rôzne techniky mysle a dokonca som si prešla po žeravých uhlíkoch bez popálenia. Hľadal som praktický spôsob, ako sa udržať v rovnováhe a tak som predsa len skúsila beh,“ hovorí pre Ženy v meste Jaroslava Lukačovičová.
Začiatky boli ťažké. Musela sa naučiť ráno vstať a neposúvať budík na neskoršiu hodinu. Spočiatku dala len pár metrov okolo domu. Po takmer troch rokoch beháva 4 až 5-krát do týždňa, spolu 30 až 40 kilometrov. „Minulý rok som si k okrúhlym narodeninám darovala prvý polmaratón a tento rok sa chystám na ďalší,“ hovorí.
Jaroslava Lukačovičová.
Vypnem a nájdem riešenie
Jaroslava Lukačovičová pracuje v oblasti účtovníctva a daní, podniká a pred marcovými parlamentnými voľbami kandidovala ako číslo štyri na kandidátke strany Šanca. Dennodenne sa stretáva s klientmi, počas kampane aj s voličmi. „Po práci a vo voľnom čase potrebujem aktivity, ktoré mi poskytnú ticho, pokoj a zamyslenie sa nad vecami. Beh mi dáva priestor vypnúť hlavu po ťažkom dni, alebo naopak, ak potrebujem niekedy prísť na nejaké riešenie,“ vysvetľuje.
Beh ju naučil, že riešenia prichádzajú, keď sa už máte chuť vzdať. „Keď máte za sebou pár kilometrov a telo začne prvýkrát štrajkovať, že už chce ísť domov, tak ešte stále má velikánsku rezervu a len skúša psychiku. Rovnako je to v mojom pracovnom živote a profesii, keď sa situácia zdá neriešiteľná, riešenia ešte len začnú prichádzať. Niektoré situácie sú šprinty, ale niektoré naopak beh na dlhé trate. Toto sa mi v komunikácii so štátnymi inštitúciami, kontrolami a klientmi nekonečne zíde,“ smeje sa.
Lucie Urválková.
Vedia načasovať výkon
Finančná riaditeľka UNIQA poisťovne naopak športuje od malička. „Už v predškolskom veku som sa venovala gymnastike a ako školáčka som si k tomu pribrala ľahkú atletiku, konkrétne beh na stredné trate 400 a 800 metrov. A snažím sa športovať stále, aj keď už nie na vrcholovej či výkonnostnej úrovni,“ hovorí pre Ženy v meste Lucie Urválková, ktorá sa dnes aktívne venuje lyžovaniu, cyklistike a golfu.
Hovorí, že šport jej pomáha zamerať sa na výkon a výsledky v práci. „Som presvedčená, že aktívny športovec, ktorý vie, čo je disciplína, prísny režim počas tréningu a riadne načasovanie vrcholného výkonu, dokáže z týchto skúseností ťažiť aj v profesijnom živote. Je odolnejší, dobre vie, že úspech neprichádza bez námahy a takisto má také to súťaživé srdce, ktoré ho ženie ďalej. Je zvyknutý posúvať si latku stále vyššie a neuspokojí sa s priemerom. Ani ja nie som iná a myslím si, že ľudia v mojom tíme by to potvrdili. Som zameraná na výkon, teší ma každý posun vpred a z úspechu sa dokážem veľmi tešiť,“ hovorí Urválková.
Podľa certifikovanej transformačnej a NLP koučky nám telo dáva hneď najavo, ak niečo nie je v poriadku. „Naše telo reaguje na to, ako sa cítime, čo si myslíme a čo robíme. Keď sme v strese, pociťujeme úzkosť, alebo keď sme rozrušení. Zlepšiť emocionálne zdravie pomôže pravidelné cvičenie,“ hovorí pre ženy v meste Nora Šulíková.
Pripomína, že cvičením sa do tela uvoľňujú endorfíny, ktoré dodávajú prirodzenú vzpruhu a pocit šťastia. Cvičenie tiež dokáže rýchlo zredukovať frustráciu a odľahčí hlavu od problémov v práci a v osobnom živote. „Cvičenie nám dáva dobrý pocit zo seba, zvyšuje sebavedomie a zlepšuje odolnosť voči stresu. Ženy, ktoré pravidelne cvičia a sú fit, dokážu v práci aj mimo nej oveľa lepšie zvládať stres a prípadný pocit vyhorenia,“ dodáva Šulíková.
Behá s manželom a deťmi
Takto to cíti aj Monika Tajblik Löfflerová z Východoslovenskej energetiky Holding, ktorá sa k pravidelnému športovaniu nedostala sama. „Mám veľmi aktívneho manžela, keď šiel behať on, zapísal aj mňa,“ spomína s úsmevom na svoje začiatky. Pravidelne chodí behávať tri roky. Začala potom, čo sa z Košíc odsťahovali do domu na vidiek.
„Keď cestujete do práce a z práce, už nie je veľa času, aby ste si išli niekam zacvičiť. Tak som začala behať večer, keď manžel uspáva deti, mám pre seba pol hodinu. Vtedy vypnem a relaxujem,“ hovorí. Šport jej pomáha každý deň. „Som disciplinovanejšia, viem si lepšie zariadiť veci, aby som stihla aj prácu, aj rodinu, aj šport,“ hovorí. Dnes beháva 3- krát týždenne, najradšej v lese. „Tam je priestor vyčistiť si hlavu a relaxovať pri pohľade na prírodu. Pomáha mi to udržať sa aj fyzicky v kondícii. Plus po každom behu sa cítim byť nabitá novou energiou a optimizmom,“ dodáva.
Šport podporuje aj firma, kde pracuje, ktorá organizuje každoročne City run. Dnes už športujú celá rodina. „Keďže sa beh zapáčil aj mojim 5- a 7-ročnému synovi, tak na tento firemný 4 km beh chodíme spolu.“
Monika Tajblik Löfflerová.
Šport spája rodinu, beh vytvára medzi bežcami silnú komunitu.
"Všeobecne sú bežci jedna veľká komunita a vedia si pomôcť, nemajú problém nadväzovať kontakty, či už priamo na podujatiach, alebo sa iba jednoducho zdraviť pri tréningovom behu bez ohľadu na to, či sa dotyční priamo poznajú. „Veľakrát mi pomohlo, či už pri obchodných alebo politických stretnutiach, keď sa téma zvrtla na beh a vy zrazu zistíte, že partner oproti vám behá tiež, to potom ide všetko ľahšie. Hneď nadväzujete kontakty ľahšie,“ dodáva Jaroslava Lukačovičová.
Prečítajte si aj Bez dostatočného pohybu nám je dokonalo vyvážená strava na nič