LOS ANGELES, BRATISLAVA. Stál so zlatou soškou za úlohu lovca v ruke a bojoval za prírodu. „Neberme planétu ako samozrejmosť. Ja túto cenu tiež neberiem ako samozrejmosť,“ povedal Leonardo DiCaprio, keď si prebral Oscara za najlepší mužský herecký výkon. Prestížne ocenenie dostal po 20 rokoch vo filme, za prírodu bojuje už 18 rokov.

Oscara dostal americký herec za úlohu lovca vo filme Revenant Zmŕtvychvstanie. „Nakrúcať tento film znamenalo rozprávať o vzťahu človeka s prírodou,“ vysvetľoval DiCaprio a dámam i pánom vo večerných róbach pripomenul, že máme za sebou najteplejší rok, spôsobený aj globálnym otepľovaním.   

 

Ako lovec vo filme Revenant Zmŕtvychvstanie.

 

Hviezda Titanicu bojuje za lepší svet

DiCaprio sa herectvu i ochrane životného prostredia venuje s rovnakým nasadením. Rok potom, čo sa ako 23-ročný herec stal hviezdou filmu Titanic, založil svoju nadáciu Leonardo DiCaprio Foundation. Tá sa od roku 1998 sústreďuje na témy globálneho otepľovania, obnoviteľnej energie, čistej pitnej vody a ochrane ekosystému.

„Myslím si, že ochrana životného prostredia je najdôležitejšia téme našej generácie,“ povedal podľa Huffington Post DiCaprio, ktorý sám jazdí na hybridnom aute a používa solárnu energiu.

Oscarovou rečou potešil DiCaprio aj našich ochranárov. To, že herec svojich 90 sekúnd využil okrem klasického ďakovania aj na posolstvo týkajúce sa klimatickej zmeny, je podľa hovorkyne Greenpeace Slovensko Mirky Ábelovej veľmi zásadné. „V tej chvíli sa totiž zrak celého sveta upieral práve na slávnostný ceremoniál a jeho dlho očakávanú reč,“ hovorí.

Klimatická zmena je naozaj problém, potrebujeme spojiť sily a začať konať, pretože dôsledky nás neminú a budú katastrofálne, vysvetľuje Ábelová. „Takých osobností, ako je Leonardo Di Caprio, by sme potrebovali viac. A potom ešte svet, ktorý ich bude počúvať a konať,“ hovorí.

Prejav DiCapria pri preberaní Osacara považuje za výborný aj riaditeľka Ekologického Institutu Veronica Yvonna Gailly. „Človek, ktorý na takom mieste a v takom okamihu prednesie takú reč, to bez pochýb urobil preto, že to považuje za najdôležitejšie, čo mal a mohol svetu oznámiť,“ hovorí. Klimaticku zmenu považuje herec podľa nej za zásadnú hrozbu – vie, aké sú jej príčiny, koho najviac ohrozuje a čo má ľudstvo urobiť.

 

Na konferencii Náš oceán vo Washingtone v júni 2014.

 

Virunga v Bratislave

Film Revenant, ktorý DiCapriovi konečne vyniesol Oscara, nie je ojedinelá kombinácia filmu a ochrany prírody, ktorú herec využíva. Minulý rok sme mohli v Bratislave na festivale Jeden svet vidieť film Virunga. Výkonným producentom dokumentu o vlečúcom sa konflikte v Kongu bol práve DiCaprio. Film, ktorý konflikt ukazuje cez útulok takmer vyhynutých goríl, získal i nomináciu na Oscara, ocenenie však nakoniec nezískal.

Kam sa DiCaprio nedostane cez film, príde ako šéf nadácie s vlastným menom, ktorá od roku 1998 upozorňuje na nedostatočnú ochranu životného prostredia.

„To už naozaj stačilo. Môžete to predsa robiť lepšie. Celý svet to môže robiť lepšie,“ otvoril v januári galavečer na Svetovom ekonomickom fóre v Davose DiCaprio, keď dohováral zástupcom ropného priemyslu a ťažobným spoločnostiam za ničenie planéty a drancovanie prírodných zdrojov.

 

 

Milióny na prírodu

DiCaprio o probléme nielen hovoril, na ochranu životného prostredia dal nedavno 15 miliónov. Peniaze majú pomôcť znížiť závislosť na fosílnych palivách a spomaliť nadmerný výlov oceánov. Herec v Davose hovoril o tom, že do roku 2050 by sme mali mať energiu výlučne z obnoviteľných zdrojov.

Manželka zakladateľa svetového fóra Hilde Schwabová udelila DiCapriovi za jeho angažovanie cenu pre umelcov, ktorí sa snažia zlepšovať svet.  

Aktivity DiCapria nepovažujú v Greenpeace za populárnu pózu, ale za „uvedomelý akt múdreho človeka, ktorému záleží na prírode a aj na ďalších generáciách“, vysvetľuje Ábelová. Kladne hodnotí aj aktivity jeho nadácie, ktorá aktívne ukazuje na potreby ochrany biodiverzity, oceánov, vzácnych prírodných miest a tiež poukazuje na problémy klimatickej zmeny. Pozdávajú sa im aj jeho výzvy na sociálnych sieťach, aby sa ľudia pridali. „U nás v Greenpeace sme doňho a veľmi sa tešíme z krokov, aktivít a iniciatívy, ktoré na ochranu Zeme robí,“ hovorí Ábelová.

Len o zbieranie kladných bodov nejde ani podľa Gailly. Za aktivity v boji proti klimatickým zmenám či globálnemu otepľovaniu totiž ani u nás ani v USA kladné body nepribúdajú, vysvetľuje.

 

 

U pápeža

Americký herec si užíval aj audienciu u pápeža Františka. Hlava katolíckej cirkvi prijala herca ako uznanie za jeho boj proti klimatickým zmenám. I sám pápež vo svojej encyklike Laudato si (Buď pochválený) varuje, že „Zem vyzerá čoraz viac ako obrovská kopa odpadu.

Uznanie, aké sa mu vo svete filmu dostalo posledný februárový deň vo forme zlatej sošky, si v oblasti ochrany životného prostredia užil skôr. Z amatéra na profesionálneho bojovníka za zelenší svet ho v roku 2014 pasovali Spojené národy, keď ho vyhlásil za svojho splnomocnenca a dali mu tak aj politickú silu meniť veci. „Do ochrany životného prostredia dáva peniaze, rozum a srdce,“ vysvetlil vtedy nomináciu bývalý americký prezident Bill Clinton.

 

S otcom Georgom (vľavo) na klimatickom summite OSN v Paríži v decembri minulého roka.

 

Prečítajte si aj Na Oscaroch padli tri rekordy