Ryan McGowanová z Bostonu mala päť, keď jej v Svetovom obchodnom centre zahynula mama,  finančníčka Stacey Sennas McGowanová. Na jej pamiatku si dala na krk si vytetovať čísla 9/11. Devätnásť mužov z teroristickej skupiny al-Káida, ktorých mená nie sú na zozname obetí z 11. septembra 2001, unieslo presne pred 15 rokmi štyri komerčné lietadlá.

Prvé lietadlo narazilo do severnej veže Svetového obchodného centra v New Yorku o 8.46 miestneho času, o 15 minút neskôr narazilo druhé lietadlo do druhej veže.

 

Ryan McGowanová.

 

Lietadlá mali v sebe 58 ton paliva, čo po náraze v budovách vyvolalo niekoľko požiarov. Prvá veža spadla 56 minút, druhá 102 minút po náraze. V oboch vežiach Svetového obchodného centra v New Yorku zahynulo 2753 ľudí. Jedným zo symbolom útokov sa stala Marcy Bordersová, ktorá bola po útokoch celá zahalená popolom a prachom z dvojičiek – zomrela v auguste 2015 na rakovinu.  

 

 

Tretie lietadlo vrazilo do budovy Pentagonu vo Washingtone. Tam zomrel major Ronald Milam. Jeho syn Ronald ho nikdy nevidel, narodil sa až po jeho smrti. Na fotografii je so svojou staršou sestrou Myejoi Milam. Fotku urobila ich mama Jacqueline Milam. V Pentagone zomrelo 125 ľudí.  

 

 

Štvrté lietadlo sa zrútilo v neobývanej časti štátu Pensylvánia po tom, čo sa niekoľkí pasažieri postavili únoscom na odpor a pokúsili sa ich premôcť. Obete v unesených lietadlách sa štatisticky evidujú v počte 87 pre let č. 11, 59 pre let č. 77, 40 pre let č. 93 a 59 pre let č. 175.

 

 

Tragédia poznačila život príbuzným obetí, ktorí sa s hrozivými okolnosťami smrti ich blízkych vyrovnávajú dodnes. Jean Nebbiová (vľavo), učiteľka z Oaklandu, prišla v ten deň o brata Stevena Schlaga z maklérskej firmy Cantor Fitzerald.

Dnes jeho sestra sprevádza turistov v New Yorku. Stovky osôb, ktoré 11. septembra 2001 zažili hrôzu v podobe teroristických útokov na budovy Svetového obchodného centra (WTC) v New Yorku, pracujú teraz v obnovenom komplexe WTC ako dobrovoľní turistickí sprievodcovia.

 

 

Diane Massaroli prišla o manžela Michaela Massaroliho, ktorý pracoval vo Svetovom obchodnom centre ako finančník. Ich syn začal preto pracovať vo verejnej správe a stará sa o príbuzných obetí, aby z tej tragédie vyťažil niečo, čo mu pomôže žiť ďalej. 

 

 

Ciele vybrali teroristi presne. Zaútočili na symboly moci – politickej, ktorú prezentuje Biely dom a Pentagon, a ekonomickej, ktorej symbolom je Svetové obchodné centrum. Burzy cenných papierov zaznamenali po teroristických útokoch enormné straty, padli hlavne akcie leteckých spoločností a poisťovní.

 

 

Útoky boli prvým vojenským útokom na pôde Spojených štátov od roku 1814 a tak aj Washington odpovedal. Spojené štáty zaútočili na Afganistan, aby zosadili Taliban, ktorý podporoval al-Káidu. Svet vstúpil do vojny s terorizmom, ktorý odvtedy stále mení podobu a spôsoby útokov. Útok, aký svet zažil pred 15 rokmi by však už podľa bezpečnostných analytikov nebol možný.