Musím povedať, že ma podnikatelia, zamestnávatelia, profesorky, expertky a sociológovia, ktorí dva dni sedeli v nemeckom Mníchove na konferencii The Future of Work potešili. Teda ich vízia o tom, ako budeme v nasledujúcich rokoch pracovať a o čom bude úspech.
Tvrdia, že schopnostiam ako presadiť sa, mať dobré kontakty a rýchlo sa rozhodovať odzvonilo. Tieto tri prevažne mužské prednosti, ktoré doteraz určovali úspech v práci, nahradia tri iné, ktoré ovládajú skôr ženy. Potrebná bude empatia, schopnosť dobre komunikovať a sociálne kompetencie, ktoré potrebujete v tíme.
Aj preto, že emócie budú v práci získavať na cene, nemusíme sa báť, že nás v pretechnizovanom svete nahradia roboty. Táto vlastnosť im je totiž dosť cudzia.
Aby sa však z nás nestali roboty, experti hovoria, že sa bude stále viac uvažovať o 32-hodinovom pracovnom týždni a namiesto Work-Life balance budú ďalšie generácie žiadať Life-Work balance. Budú si chcieť viac užívať život ako prácu.
Ale najviac sa mi pozdáva predpoveď, že o úspechu v práci bude rozhodovať zvedavosť. Zvedavosť a chuť stále sa učiť nové veci budú v práci dôležitejšie ako doteraz. To preto, že technológie, s ktorými pracujeme, sa vyvíjajú tak rýchlo, že bez zvedavosti a pripravenosti učiť sa nebudeme stíhať. Nielen technológie to budú vyžadovať, ale aj práca s ľuďmi z iných kultúr, ktorí budú stále častejšie našimi kolegami a kolegyňami.
Páči sa mi tá vízia. Nielen preto, že je ženskejšia. Zvedavosť robí ľudí šťastnejšími. Hovoria to výskumy, keď dávajú za príklad deti, ktoré dokážu položiť denne aj 300 otázok a neuspokojí ich hocijaká odpoveď.
Nuž, som zvedavá...
Prečítajte si aj Matky v praxi