Počas komunistickej normalizácie energicky obhajovala Libušu Palachovú, mamu Jana Palacha, ktorý sa upálil na protest proti socialistickému režimu. Neskôr bránila práva Milana Kunderu či Ivana Medka a ďalších sto osôb, ktorých prenasledoval totalitný režim. Po zmene režimu sa preto zaslúžene stala prvou ministerkou spravodlivosti vtedajšieho Československa a neskôr aj predsedkyňou Českej národnej rady. Advokátka a ponovembrová politička Dagmar Burešová podľa českých médií cez víkend po dlhej chorobe zomrela. Mala 88 rokov.
Burešová vola výnimočná advokátka
„Cez víkend odišla do právnického neba prvá dáma českej spravodlivosti JUDr. Dagmar Burešová. Výnimočná advokátka, prvá porevolučná ministerka spravodlivosti, predsedníčka Českej národnej rady,“ napísala na twitter česká advokátska komora.
Hovorievala, že zbabelosť by mala byť trestná. „Strach je prirodzený. Len hlupák nemá nikdy strach, pretože nemá dostatok fantázie, aby si dokázal predstaviť, čo všetko sa môže stať. Ale strach je potrebné prekonávať. V jeho prekonávaní sa rodí statočnosť. Dovedené do dôsledkov, kto ho nechce prekonávať, nie je statočný, je zbabelý," povedala Burešová v rozhovore pre Playboy v roku 1992.
Burešová sa z politiky stiahla po rozpade Československa a neúspechu Občianskeho hnutia, za ktoré v roku 1992 kandidovala. Vrátila sa späť k advokácii.
Burešová je od roku 2007 v sieni slávy
Po roku 1999 bola predsedníčkou správnej rady Česko-nemeckého fondu budúcnosti, ktorý mal podporovať dobré vzťahy medzi Čechmi a
V roku 2002 získala Rad Tomáša Garrigua Masaryka. V roku 2007 ju Česká advokátna komora uviedla za jej celoživotný prínos spravodlivosti do právnickej siene slávy. Po roku 2008 sa stiahla z advokácie zo zdravotných dôvodov.