Mama mala ako účtovníčka vzťah k číslam, otec sa venoval experimentálnej fyzike a na svet mali obaja otvorený a racionálny pohľad. K tomu viedli aj obe dcéry a podporovali ich v tom, čo ich baví. „Ako malé sme so sestrou mali mnoho aktivít, ja som napríklad jazdila na koni a programovala, vtedy ešte v programovacom jazyku turbo pascal,“ spomína si Alexandra Janiak, ktorá nikdy nebrala techniku ako mužskú záležitosť, ale ako niečo, čo má pomáhať ľuďom.
„V roku 2001 som maturovala z informatiky, čo bolo v čase, keď sme na škole mali k dispozícií len počítače 386. Na gymnáziu v Trenčíne som bola za exota, zvlášť, keď som si k tomu dala ešte maturitu z biológie,“ smeje sa.
Najprv si urobila bakalára na súkromnej vysokej škole v odbore aplikovaná informatika. „Je to ako štúdium medicíny, kde získate základ a zistíte, že je veľa špecializácií. Ja som chcela pracovať v IT, ale zároveň som chcela pracovať s ľuďmi,“ vysvetľuje Alexandra, ktorá už počas štúdia zastávala v telekomunikačnej firme pozíciu projektovej manažérky.
Tam sa s predsudkami stretávala najčastejšie. „Bolo to cítiť od profesorov, aj na skúškach, že nás ženy brali ako niečo veľmi výnimočné. Bolo nás päť žien medzi 40 poslucháčmi. Nedala som sa odradiť, vždy som sa porovnávala s najlepším študentom a na toho som sa doťahovala,“ hovorí.
Odmieta názor, že ženy nemajú v IT oblasti, čo ponúknuť. „Ženy majú prirodzený time manažment, vedia efektívne využívať čas a zdroje (ktorá z nás ešte nepripravovala večeru podľa receptu "čo dom dal"), a sú vďaka tomu schopné v práci, ale i doma optimalizovať procesy, a meniť ich v prospech spoločnosti,“ hovorí Alex.
Po úspešnom ukončení bakalárskeho štúdia preto pokračovala na Univerzite Komenského. To už bola dvojnásobnou matkou, dcéra mala dva mesiace a syn 20 mesiacov. „Chcela som čas na materskej dobre využiť, tak som sa rozhodla vyštudovať,“ hovorí.
Na univerzite našla ten pravý odbor, Manažment Informačných technologií a zároveň manažment ľudských zdrojov. Keď si na konci štúdia, už ako manažérka tímu projektových manažérov, prevzala červený diplom a titul Magisterka, mal syn 6 rokov a dcéra 4 a pol roka.
Dva roky po ukončení školy dostala miesto v americkej nadnárodnej spoločnosti ako hlavný koordinátor globálnych servisných dodávateľov opráv tabletových a notebookových matičných dosiek. „Aj tam som trochu exot, keďže pokiaľ viem, tak v troch regiónoch Ázia, Amerika a Európa som jediná žena v tejto pozícii. Pri každej zahraničnej návšteve ma chcú vidieť a stretnúť sa, pretože medzi toľkými mužmi jednoducho vynikám. Práve v tom však vidím moju silu, a možnosť ovplyvniť ako sú vnímané žieny v informačných technológiách,“ hovorí Alexandra.
Vo firme má na starosti riadenie opráv, čo znamená, že aj cestuje do centier, kde opravy prebiehajú. Keďže sa v práci predstavuje ako Alex Janiak, vždy čakali muža. „Čakali muža, a vystúpila žena v lodičkách, blúzke a sukni. To je ten Alex?,“ pýtali sa vždy. „Bola to naozaj veľmi zábavná zrážka s realitou, keď som prišla do opravárenského centra k linke, kde som si musela obliecť plášť proti elektrostatickému napätiu a návleky na topánky, a keďže som chcela pôsobiť žensky, tak som si na prvú návštevu vzala lodičky. Dnes už to nerobím,“ smeje sa.
Ešte väčšia skúsenosť bola návšteva opravárenského centra v Turecku. „Je veľmi neobvyklé, ak do takejto krajiny cestuje žena sama a zjaví sa vo firme, kde vládne primárne mužská kultúra. Získala som si ich však tým, že som rešpektovala ich kultúru a hneď po príchode na letisko som si dala šatku na hlavu. Tak som im dala najavo, že sú mojím obchodným partnerom a nie nejakou podriadenou treťou stranou, ktorej som prišla šéfovať,“ vysvetľuje Alex.
Prácu v nadnárodnej spoločnosti si veľmi pochvaľuje. „Odkedy sa pamätám, bojujem proti predsudkom, ktoré hovoria, že toto nemôže robiť žena, toto nemôže robiť mladý človek, toto nemôže robiť cudzinec inej národnosti. U nás vo firme je našťastie dôležité len to, kto je aký schopný,“ dodáva Alex.
Proti predsudkom nebojuje len vo firme vlastným príkladom. Spolupracuje s občianskym združením Aj ty v IT, ktoré podporuje študentky, ak uvažujú o štúdiu informačných technológií. „Veľmi sa teším na Girls day a stredoškoláčky, ktoré u nás privítame, a okrem iného máme pre ne pripravené stretnutie s vysokoškoláčkami, ktoré sa už IT oblasť rozhodli študovať, a ktoré k nám chodia v rámci Mentoring programu organizovaného AJ Ty v IT. Veľmi konkrétne im budú vedieť vysvetliť, ako to funguje, čo je na tom zaujímavé, a prečo je IT skvelá voľba,“ hovorí Alex Janiak.
Aj svoje vlastné deti vychováva tak, aby sa informačných technológií nebáli, ale vedeli ich využiť pre seba. „Aj keď Steve Jobs nedovolil deťom používať tablety, ja im ich v obmedzenom čase doprajem. Používam veľmi dobrú aplikáciu navrhnutú otcom troch detí, ktorý mi umožňuje vzdialene kontrolovať, čo a kedy na tabletoch, či počítači robia, a aj ako dlho. Cez týždeň majú dovolenú hodinu denne, cez víkend dve a pol hodiny, po deviatej večer už nemôžu používať žiadnu z aplikácií, iba používať tablet ako čítačku kníh. Na všetko iné potrebujú môj súhlas,“ hovorí mama dvoch detí.
Syn chodí okrem hip-hopu a basketbalu aj na programovanie. „Dcéra využíva tablet na prezeranie receptov na torty. Hovorí, že chce byť lekárka, ale vo voľnom čase bude piecť torty,“ hovorí spokojne Alexandra Janiak.
Salón DNJ Beauty&Style
Vlasy: Martina Kališová
Vizáž: Saskia Baloghová
Oblieka: Módny salón MiraMarce
Pozrite si premenu na videu Janky Maťkovej:
Prečítajte si aj Zmenili sme ženu, ktorá sa naučila problémy zajedať