Domáce násilie a zneužívanie sa môže stať každému. Často sa však bagatelizuje, prehliada a popiera. To platí najmä vtedy, keď je násilie psychické, nie fyzické. Domáce násilie však nastáva vždy, ak sa jedna osoba v intímnom vzťahu alebo manželstve pokúša dominovať a ovládať druhú osobu. Domáce násilie sa totiž používa iba na jeden účel: získať a udržať si nad vami úplnú kontrolu. Zneužívatelia - násilníci, používajú strach, vinu, hanbu a zastrašovanie, aby si vás “udržali pod palcom”.
Ak zažívate násilie alebo poznáte niekoho v násilnom vzťahu, existuje cesta von, existuje pomoc! Nezostaňte ticho, dajte o tom vedieť. Nikto by nemal žiť v strachu z osoby, s ktorou žije. Expertky z Krízového intervenčného tímu (KIT) organizácie ADRA Slovensko však prízvukujú: Prvým krokom k ukončeniu zneužívajúceho vzťahu je rozpoznanie príznakov a uvedomenie si, že to, čo zažívate vo vzťahu nie je v poriadku a môže byť formou násilia."
Rozpoznajte príznaky zneužívania
Dôležité je spozorovať, ak niekto začína prejavovať moc a kontrolu. Napríklad, ak vám partner/ka zakáže ísť von, stretávať sa s priateľmi alebo ponižuje ostatných. (rodinu, priateľov) A, samozrejme, každá forma agresie – verbálna a fyzická. Je to pomalý a plíživý proces. Často sú násilní partneri na začiatku veľmi jemní. Najprv je všetko v poriadku a kúsok po kúsku sa zrazu začne čoraz viac ponižovania, príkazov, zákazov, ktoré sa pridávajú k násiliu.
Kontrola sa v miernej forme prejavuje už na začiatku vzťahu. Partner chce vedieť, kam idete, s kým a na ako dlho. Ak sa navzájom nevidíte, chce presne vedieť, čo ste robili. Volá alebo píše v pravidelných intervaloch, aj keď vie, že ste so svojou priateľkou. Ak vás nezastihne na telefóne, reaguje nahnevane a zlostne. Hovorí zlé veci o vašich priateľoch alebo rodinných príslušníkoch v snahe oddeliť vás od nich. Obviňuje vás, že mu niečo tajíte, za nedostatok dôvery a začína naprávať to, ako sa máte správať. Používa urážlivé slová a ponižujúce poznámky – dobre dávkované. To vás zastrašuje a udržuje pod kontrolou. Táto forma násilia spôsobuje migrény, problémy so srdcom a žalúdkom, depresie a úzkosť.
Čo vo vás spustí pocit neistoty a viny
Takýto partner vie svoje správanie vždy akosi obhájiť a spustiť vo vás pocity neistoty a doznanie, že má asi pravdu. Nájde si neopodstatnené dôvody pre jeho zlú náladu. Napríklad, náhle nie je jedlo dosť horúce, byt je nečistý, deti sú príliš hlasné a pod. Tieto začiatočné príznaky sa často stupňujú, až môžu vyvrcholiť do fyzického násilia. Často to trvá roky, kým sa nakoniec človek odhodlá a vyhľadá pomoc. Človek, ktorý násilie zažíva, sa často hanbí a bojí o tom hovoriť. Alebo si myslí: možno som dokonca vinný/á.
Domáce násilie sa vyskytuje vo všetkých vekových kategóriách, etnických prostrediach a ekonomických úrovniach. A zatiaľ čo ženy sú častejšie obete, aj muži sú zneužívaní – najmä ústne a emočne. Podstatné je, že takéto správanie nie je nikdy prijateľné, či ide o muža, ženu, tínedžera alebo staršieho dospelého. Každý si zaslúži byť cenený, rešpektovaný a žiť v bezpečí.
Preto, prosíme: Hovorme o násilí nahlas. Ak poznáte vo svojom okolí niekoho, kto prežíva násilie alebo máte pocit, že niečo vo vašom vzťahu nie je v poriadku a pociťujete psychické utrpenie či manipulovanie – byť ticho vám ani vašim blízkym nepomôže. Každá situácia sa dá riešiť. Kontaktujte KIT tím cez webovú adresu: www.adra.sk.
(Autorka je psychologičkou v organizácii ADRA)