Je to najobľúbenejší mužský šport, ale víťazstvá v ňom počas majstrovstiev sveta v Rusku berú ženy. Dve britské televízie nasadili prvýkrát počas šampionátu ženské komentátorky, historicky prvú ženu, ktorá komentuje futbalový šampionát má aj Nemecko a históriu prepisujú aj Spojené štáty. Na oslavu rovnosti je ale priskoro.

Keď korešpondentka španielskej verzie Deutsche Welle Julieth Gonzalez Theran dávala živý vstup zo šampionátu, fanúšik jej siahal na prsia a snažil sa ju v priamom prenose pobozkať. Nebol to jediný incident.

 

 

Organizácia Fare Network, ktorá bojuje proti rasizmu a sexizmu vo futbale, eviduje 35 incidentov sexuálneho obťažovania či útokov na ženy a novinárky. „Je to najhorší sexizmus, aký sme kedy videli na svetovom pohári,“ skonštatovala organizácia.

Svoje si užili i komentátorky. Dlhoročnú novinárku ZDF Claudiu Neumannovú, prvú ženu, ktorá v Nemecku komentuje futbalový šampionát, kritizovali zástupy fanúšikov, lebo si nedokázali predstaviť, že výkony mužov bude komentovať ženský hlas. Vicki Sparksová, ktorá prvý raz pre BBC komentovala zápas medzi Portugalskom a Marokom, si musela vypočuť, že piští. Odkázal jej to bývalý futbalista Jason Cundy, ktorý sa neskôr za spochybňovanie komentátorky ospravedlnil.

Anna Kesselová, spoluzakladateľka organizácie Ženy vo futbale pre denník The Guardian vysvetlila, prečo je to tak. "Posolstvo, ktoré mám od niektorých mužov je, že vidia futbal ako svoje posledné útočisko, posledný mužský priestor,“ hovorí Kesselová. Muži sa boja, že im ich svet idú zabrať ženy, hoci sa nič také nedeje. Ženy len dostávajú viac možnosti ukázať, čo platí dlhé roky. Že milujú futbal, že sa v ňom vyznajú a dokážu ho aj komentovať.

Rozmýšľam, ako by sme ohrozili svet slovenských futbalových fanúšikov, keby na nich prehovorila nejaká merčiaková a vtipy by si museli robiť napríklad z borbélyovej.