Prednedávnom som na jednej stránke „naďabila“ na fotku jednej mladej ženy, ktorá mala na hlave prehodenú nádhernú čipkovanú šatku ako pokrývku hlavy. Nič by na tom divné nebolo, keby to nebolo dievča, ktoré sa nachádza v kostole a práve sa zúčastňuje veľkonočnej omše – v Španielsku.
Tak si zhrniem obdobie posledných mesiacov a rokov, kedy sa médiami prehnala vlna odporu voči tomu, aby ženy nosili na hlavách akékoľvek prikrývky, vopred neschválené aktuálnou módou. Len si priznajme. Každý, kto vidíme na ulici voľne prebehnúť ženu s tzv. hijabom, či jednoducho šatkou, stuhneme. Mnohí odvrátia zrak, iní znechutene zazerajú. Šatka sa ako pokrývka hlavy okamžite spája s islamom.
Tak prekvapená hneď píšem kamarátke Dime. Dima je grékokatolíčka, býva v Betleheme. Pýtam sa jej, ako to vlastne je. Či je to vôbec pre tie arabské ženy povinné, či sa to týka všetkých Arabiek, alebo len tých moslimských. Dostane sa mi odpoveď, že kresťanky na Blízkom východe to prikázané nemajú. Že možno ich vidieť ešte na starších dámach, ale tie mladé ich nenosia. Dobre, vravím si. Tak sa idem pýtať druhej kamarátky. Nedalo mi to totiž pokoj. Amani je moslimka. Tá tiež šatku nenosí a ťažko by ste jej ju vnútili. Tak sa pýtam, čo to vlastne za módu s tými hijabmi, šatkami je. Prečo si vlastne ženy v arabskom svete zakrývajú hlavy? A zakrývajú si ich vážne len Arabky? Prečo ich vlastne považujeme za niečo urážlivé, či slobodu berúce?
Odpoveď je jednoduchá. Sme v dobe, kedy sa tradičný arabský štýl dostáva do pozadia a už aj ženy arabského sveta sa začínajú viac osamostatňovať, žijú uvoľnenejšie. Hijab je v dnešnom ponímaní arabských žien skôr doplnkom módy, upevňovanie akejsi tradície – na základe ich vlastného rozhodnutia. Už dávno to nie je o tom, nedovoliť okoliu, aby na ženu pozrelo aj bez pokrytia celého tela.
Vo vnímaní kresťanských žien tradičných vetiev je skôr ako niečo, čo vyjadruje úctu k pobožnosti. Nepredstavuje to akékoľvek väznenie, pútanie. Je to na každej zo žien, či si hlavu zakryjú, alebo nie. Ak sa niekto snaží poukázať na nosenie šatky, či hijabu ako na niečo, čo žene berie slobodu, nemá pravdu. Nemalo by byť na každej žene zvlášť, ako sa rozhodne?
Zakazovať nosiť na hlave čokoľvek, čo nesúvisí s dotyčnou kultúrou je akoby zakázať žene farbiť si vlasy. Pokiaľ nie je k niečomu nútená, robí to dobrovoľne, slobodne, kto jej má právo niečo zakazovať? Aj žena s prikrytými vlasmi môže byť nezávislá, slobodná, feministka, čokoľvek len chce byť. Tak, ako by sme nemali súdiť to, čo kto nosí, tak by sme ani nemali šatky na hlave okamžite pokladať za náboženskú vec...v tomto prípade islamskú...
Prečítajte si aj Žena nepatrí len pred objektív