BRATISLAVA. Čakáreň u cievneho chirurga je obsadená do posledného miesta. Angiológ ordinuje vo večerných hodinách a na každú polhodinu má objednaných troch ľudí. Aj keď prídete na presný termín, čakáte niekedy aj dve hodiny.
Ženy a muži sú radi, že môžu čakať. Špecialista má termíny vybukované do leta. Nových pacientov už neprijíma, veľa je aj tých, čo má teraz.
„U mňa sa po prvýkrát kŕčová žila objavila pomerne skoro, mala som asi 20 rokov. Mám to dané geneticky, babka aj otec ich majú celý život. Po prvom pôrode sa mi však dovtedy viac-menej estetická záležitosť výrazne zhoršila a tak som si ich dala odstrániť laserom u prvého cievneho chirurga, na ktorého som natrafila na internete,“ hovorí Martina, jedna z pacientiek v čakárni.
Zlá liečba
Lekár jej časť žily odstránil bez toho, aby ultrazvukom zistil, kde je skutočný pôvod problému. Následky sa prejavili pomerne rýchlo. S druhým tehotenstvom sa problém presunul do druhej vetvy žily vo výrazne zväčšenej forme. Operácia bola nevyhnutná.
„Metódou rádiofrekvenčnej ablácie mi odstránili zdroj problematickej žily. Tým to, samozrejme, neskončilo, lebo problematických miest bolo viac a musela som podstúpiť sériu sklerotizácií, ktoré jednotlivé problematické žilky odstránili. Veľmi mi to pomohlo a po mnohých rokoch nosenia nohavíc sa už sem tam odvážim aj na sukňu. Diagnóza však bude trvať celý život a občasné menšie sklerotizácie budú potrebné približne každé dva roky,“ hovorí Martina, ktorá má dnes 35 rokov a s kŕčovými žilami sa učí žiť.
V čakárni u cievneho chirurga sedí väčšina žien. Najviac tých po tridsiatke. Martina tu stretáva veľa svojich kamarátok. Aj Eva musela problém začať riešiť po prvom tehotenstve.
„Pribrala som vtedy 19 kíl a musela som to prestať brať ako estetický problém. Najprv som začala klinikami krásy a mimoriadne drahou skúsenosťou s laserom bez podstatného výsledku. Až neskôr som našla lekára, ktorý mi pomohol prístupom aj liečbou. Moje nohy nikdy nebudú ako z photoshopu, ale viem, že najmä vďaka môjmu lekárovi sú moje nohy aj po pôrodoch stále k svetu,“ hovorí 32-ročná Eva.
Mobilná ambulancia na vyšetrenie nôh. www.opuchnutenohy.sk
Až pri treťom tehotenstve
Štyridsaťročná Beáta si začala varixy všímať až počas druhého tehotenstva, teda pred desiatimi rokmi. „Vtedy som to veľmi neriešila, pretože sa mi po pôrode stiahli a bola to skôr estetická záležitosť, ale počas tretieho tehotenstva ma boleli a po ňom sa mi nestiahli. Začala som navštevovať angiológa, podstúpila niekoľko sklerotizácií. Dosť mi to pomohlo, ale za krátku dobu sa mi ukázali nové, nad čím aj doktor krútil hlavou, že je to skoro,“ hovorí svoj príbeh.
Dnes ju bolia hlavne pri záťaži, menštruácii, keď dlhšie sedí. „Riešila som to aj medikamentózne, ale momentálne skúšam prírodnú liečbu. Pri troch deťoch, domácnosti, záhrade a práci už nemám čas veľa riešiť, tak cvičím jogu, bicyklujem, jazdím na koni... Už s nimi nebojujem, ale s nimi žijem ,“ hovorí.
Hlavne choroba žien
Podľa všeobecnej lekárky MUDr. Diany Ganajovej, 8 z 10 ľudí trpí chronickým žilovým ochorením, ktoré sa týka najmä žien. Väčšina však k lekárovi vôbec nezájde. Prvé príznaky sú totiž nenápadné – bolesti nôh, pocit ťažkých nôh, napätie v nohách, svrbenie kože, opuchy a kŕče - a zvykneme ich pripisovať skôr náročnému dňu, nadváhe, veku či nepohodlným topánkam.
No keď sa tento stav nelieči, ochorenie postupuje, hrozí vznik ťažko sa hojaceho vredu predkolenia, prípadne krvnej zrazeniny (trombu), ktorá môže viesť k pľúcnej embólii.
„Prvotnou príčinou ochorenia je oslabenie žilovej steny. Dochádza k strate jej pružného napätia a k rozšíreniu žily. Zároveň sa poškodzujú žilové chlopne. Krv sa z nôh úplne nevracia do srdca, ale časť prúdi opačne, hromadí sa v nohách a poškodzuje žily. Následne vzniká zápal, ktorý sa šíri ďalej,“ vysvetľuje MUDr. Ganajová. Zdôrazňuje, že zápal sa dá ovplyvniť jedine liekmi, masti naň nezaberajú.
Metličky a kŕčové žily
Navonok sa počiatočné štádium ochorenia môže prejavovať tzv. metličkami alebo pavučinkami. Sú to viditeľné fialovomodré drobné žilky, ktoré vnímame len ako estetický problém. Neskôr sa objavujú už kŕčové žily, tzv. varixy. Postupne vznikajú výrazné kožné zmeny, hyperpigmentácia až čerstvý vred predkolenia, ktorý je posledným štádiom chronického žilového ochorenia.
No aj keď navonok žiadne kŕčové žily nemáme a trápia nás len unavené nohy, nemusí to znamenať, že sme fit. Mnohé ženy totiž majú len mierne bolesti nôh, ale ich žilový systém je vážne postihnutý. Stav hlbokých žíl však voľným okom nevidíme, lekár ho môže skontrolovať ultrazvukovým vyšetrením.
Odborné vyšetrenie nôh môžete až do 15. júna absolvovať v mobilnej ambulancii Hnutia za zdravé nohy. Špeciálny autobus vybavený vyšetrovacími prístrojmi v súčasnosti obchádza 46 slovenských miest. Lekári vás v ňom vyšetria zadarmo, ponúknu vám poradenstvo a odporúčania týkajúce sa liečby.
Rôzne druhy liečby
Okrem lieku, ktorý predpíše lekár a pôsobí proti zápalovému procesu v žilách, je základom liečby kompresívna terapia – sťahujúce obväzy či pančuchy čiastočne nahrádzajú stratené napätie žily, svalovú pumpu v lýtkach, pomáhajú zrýchliť prietok krvi, zmierňujú opuch a bolesti. Kompresívna terapia sa využíva aj po skleroterapii či chirurgickom ošetrení nôh, ale tiež ako prevencia zhoršenia kŕčových žíl napríklad v tehotenstve.
Skleroterapia je miniinvazívna liečba. Do žily sa vpraví sklerotizačná pena, ktorá poškodí jej vnútornú výstelku. Chorá žila sa vyradí z obehu a postupne zaniká. Angiológ MUDr. František Žernovický však upozorňuje, že sklerotizácia sa musí robiť pod sonografickou kontrolou.
Chybná aplikácia sklerotizačnej peny by totiž mohla spôsobiť hlbokú žilnú trombózu a následnú pľúcnu embóliu, prípadne odumretie kože v spádovej oblasti (nekrózu) alebo dokonca stratu končatiny, ak by sa pena chybne aplikovala do tepny. Ak sa robí sklerotizácia pod kontrolou ultrazvuku, tieto komplikácie sú vylúčené.
Pri miniinvazívnej chirurgii sa zavedie rádiofrekvenčný alebo laserový katéter pomocou jedného vpichu (bez rezu a stehov) do chorého úseku žily a ten sa termálne poškodí. Robí sa to bez anestézy, je to bezbolestný zákrok a polhodinu po operácii môže ísť pacient domov.
Klasická chirurgia je vlastne operácia v celkovej alebo spinálnej anestéze, pri ktorej sa urobí rez v slabine alebo pod kolenom a chirurgicky sa odstráni chorá časť kmeňovej žily. Pacient väčšinou odchádza domov na druhý deň.
Týždeň si poležala v nemocnici
Šesťdesiatročná Dana je iný prípad. Svojim nohám veľkú pozornosť nikdy nevenovala, napriek tomu, že má výraznú nadváhu a metličky po oboch stehnách. K lekárovi sa jej nechcelo ísť ani vtedy, keď ju začala pobolievať ľavá noha. Keď sa bolesti zosilnili, liečila ich liekmi s obsahom ibuprofenu, v práci si vykladala nohy, doma dávala ľadové obklady, snažila sa nájsť úľavovú polohu. Až mladšia kolegyňa ju doslova vyhnala na vyšetrenie.
„Obvodná lekárka ma poslala ihneď do nemocnice, vraj má podozrenie na trombózu. To sa v nemocnici aj potvrdilo. V žile sa mi vytvorila krvná zrazenina, ktorú sa lekárom, našťastie, podarilo rozpustiť. Týždeň som si však poležala v nemocnici, absolvovala som množstvo vyšetrení a ďalšie dva roky som brala lieky na riedenie krvi a nosila sťahujúce pančuchy, čo bolo najmä v lete veľmi obťažujúce. Najhoršia však bola predstava, čo sa mohlo stať, keby som k lekárke nešla a zrazenina by sa odtrhla a upchala by pľúca,“ priznáva Dana obavy.
Rizikové faktory vzniku chronického žilového ochorenia
Neovplyvniteľné
- dedičná predispozícia - varixy, vredy predkolenia, žilová tromboembólia či trombofília v rodinnej anamnéze
- vek (so zvyšujúcim sa vekom riziko vzniku chronických žilových ochorení narastá, v kategórii viac ako 65 rokov troj- až štvornásobne oproti 40-ročným)
- ženské pohlavie, najmä počas obdobia prechodu (klimaktéria)
- tehotenstvo (najmä opakované) a výrazný nárast hmotnosti počas neho;
- telesná výška – prináša väčší tlak vnútri žíl, ťažší transport krvi proti gravitácii,
- prekonaná žilová trombóza – najťažšie formy chronickej žilovej nedostatočnosti majú osoby, ktoré v minulosti prekonali na dolných končatinách žilovú trombózu, najmä ak tá nebola včas a správne liečená.
Ovplyvniteľné
- užívanie antikoncepcie alebo hormonálna liečba
- nadváha a obezita
- nedostatok pohybu, dlhé sedenie, státie, ale aj neprimeraná svalová záťaž (nesprávne posilňovanie, silové športy) a časté zdvíhanie ťažkých bremien, chôdza po mestskej dlažbe
- nedostatok vlákniny, častá zápcha (na cievy v podbrušku a slabinách pôsobí vnútorný tlak, ktorý sťažuje činnosť žíl)
- nevhodné oblečenie a obuv, najmä tesná spodná bielizeň a obuv na vysokých opätkoch
- horúce prostredie, ktoré spôsobuje neprirodzené roztiahnutie cievneho systému a zvýšenú záťaž na jeho funkčnosť
- fajčenie (vedie k zužovaniu a oslabovaniu stien ciev)
- časté pridlhé sedenie na toalete (zhoršený prietok krvi v žilách nôh v kombinácii so zvýšeným vnútrobrušným tlakom pri defekácii).
Prevencia rozvoja chronického žilového ochorenia
- Obmedzte dlhé státie a sedenie. Ak už musíte počas dňa dlho sedieť či stáť, robte si krátke prestávky, prejdite sa, či aspoň krúžte nohami v členkoch.
- Hýbte sa. Venujte sa vhodným športom, pri ktorých sa rytmicky hýbe členkový kĺb v kombinácii so prácou svalov lýtka (turistika, beh, plávanie). Vyhnite sa nevhodným pohybovým aktivitám (zjazdové lyžovanie, futbal, tenis).
- Udržiavajte si hmotnosť. Dbajte na vhodné zloženie stravy, mala by obsahovať dostatok vlákniny a menej nasýtených tukov. Dodržiavajte tiež pitný režim, predchádzajte tak zápche a obezite.
- Noste voľné oblečenie. Tesné odevy, najmä korzety a úzke nohavice a sukne tlačia na žily a bránia žilovému návratu.
- Nenoste obuv s vysokými opätkami, ani bez opätkov. Ideálna obuv je s nízkymi, 3 – 4 centimetrovými opätkami, ktorá poskytuje dostatočný tlak k podpore žilového návratu.
- Sprchujte si nohy chladnou vodou. Teplo je absolútne nevhodné pri problémoch so žilami. Vyhýbajte sa saune, opaľovaniu i horúcim kúpeľom.
- Dodržiavate pokyny lekára. Neberte vaše ťažké nohy na ľahkú váhu. Nie je to banalita a drobné zväčšené žilky nie sú iba kozmetický problém. Naučte sa, ktoré aktivity vaše ťažkosti zhoršujú a čo vám naopak pomáha. Vhodná liečba a zmena životného štýlu vám pomôže zabrániť rozvoju ochorenia.
Hnutie za zdravé nohy v slovenských mestách
Viac informácií nájdete na www.opuchnutenohy.sk. Tam sa dozviete aj presné miesto, kde bude odstavená mobilná ambulancia – väčšinou je to v blízkosti polikliník, nemocníc, prípadne nákupných centier.