V apríli to bol rok, čo sa mala 9-ročná Izabellka vrátiť so svojou mamou do Ekvádoru, kde sa narodila a posledné dva roky žila a chodila do školy. Na Slovensko prišla na prázdniny za svojím slovenským otcom Petrom Gajdárom. Ten ju odvtedy odmieta vrátiť mame a chce, aby dcéra natrvalo ostala na Slovensku v jeho starostlivosti. Súdy dali dvakrát za pravdu mame, Ekvádorčanke Marielle Ree Fajardo.
„Nejde o klasický prípad zverenia a starostlivosti o Izabellu. Ide o prípad tzv. rodičovského únosu, kedy je Izabella otcom neoprávnene zadržiavaná na území Slovenskej republiky,“ povedala pre Ženy v meste právnička matky Daniela Ježová.
Dve rozhodnutia súdu otec nerešpektuje
Okresný a potom aj krajský súd nariadili minulý rok otcovi, aby dcéru vrátil mame a na územie Ekvádora. I tak sa Mariella Rea Fajardo nevie domôcť spravodlivosti. Otec súdne rozhodnutia nerešpektuje. Hoci súd nariadil, aby sa mama dvakrát v týždni s dcérou videla na niekoľko hodín vrátane prespávania cez týždeň a strávila s ňou každý druhý víkend, Mariella vidí malú Izu len občas a na krátko. „Naposledy som ju videla na vystúpení na Deň matiek, ale nemohla som sa s ňou rozprávať, otec ju bral hneď preč,“ hovorí pre Ženy v meste Mariella. S dcérou sa stretáva len na chvíľu a vždy je s nimi otec. „Rada by som ju vzala vonku, keď je pekne alebo na kúpalisko, ale to otec nedovolí,“ hovorí a dodáva, že súdy ani úrad práce jej nepomáhajú stretnúť sa s dcérkou podľa súdneho rozhodnutia. „Úrad práce má viaceré možnosti ako mi pomôcť sa s dcérkou stretnúť, zatiaľ nevyužil žiadne a je pasívny. Takéto odtrhnutie od dcérky trvá už príliš dlho," vraví.
Súdny boj o dieťa sa presunul na pôdu Základnej školy Jakubov. Otec Peter Gajdár tam nahlásil dcéru a sám sa zamestnal ako asistent učiteľa. Celý deň teda môže byť pri dcére. Rodičia spolužiakov protestovali. Uviedli, že deti stresuje prítomnosť Izabellinho otca na vyučovaní. Škola, v ktorej sa otec zamestnal, sídli v obci, kde je starostom Izabelkin dedko Peter Gajdár.
Starosta sa vyjadril len ako dedo
„Tu ide o to, čo povie dieťa a nie aké je rozhodnutie súdu. Dieťa chce byť s otcom,“ povedal pre Ženy v meste Gajdár, ktorý sa k prípadu chcel vyjadriť len ako dedko a nie ako starosta obce, ktorá je zriaďovateľom školy a nerešpektuje rozhodnutie súdu.
Oslovili sme aj riaditeľku školy Danu Lazarovú, tá sa však odmietla k prípadu vyjadriť. „Okresný úrad v Bratislave rozhodol, že dieťa do školy nie je prijaté. Riaditeľka vydala nové rozhodnutie o prijatí, avšak aj toto okresný úrad zmenil a konanie zastavil. Toto všetko znamená, že dieťa do školy chodí dnes protiprávne a riaditeľka tento stav podporuje. Pripomíname, že dieťa bolo zobraté otcom zo školy v Bratislave, ktorú navštevovalo počas pobytu na Slovensku až potom ako bolo definitívne rozhodnuté o navrátení dieťaťa.“ hovorí advokátka Daniela Ježová. Matka oslovila aj štátnu školskú inšpekciu, avšak dostala odpoveď, že oni nemajú v kompetencii sa týmto porušením zaoberať bez toho, aby uviedli, ktorý orgán sa porušením zaoberať má.
Foto - facebook ZŠ Jakubov
Mama odhlásila na protest dieťa zo školy
Pre miestnych v Jakubove je to neúnosná situácia. „Pred dvoma týždňami sme sa rozhodli našu dcéru vziať z tejto školy, prestúpila do inej. Priamym dôvodom bol náš nesúhlas s postupom školy v prípade Izabelky. Pani riaditeľka svojím konaním vlastne z nás všetkých, rodičov aj pedagógov v zbore, urobila spoluvinníkov a z deti akoby živé štíty. Nechceli sme, aby naša dcéra chodila do školy, ktorá vedome koná proti rozhodnutiu súdu. Myslím, že deti vo vyšších ročníkoch už veľmi jasne vnímajú, čo sa tam deje. Keď máš moc, môžeš všetko a myslím si, že toto by škola nemala učiť,“ povedala pre Ženy v meste mama jednej zo žiačok Patrícia Schafferová.
Mnohí ľudia majú obavy vyjadriť svoj nesúhlas v obci, kde je starostom vplyvný starý otec malej Izabellky. „V zásade naša intervencia nie je o tom, s kým má dieta ostať. To vyriešil súd. My nesúhlasíme s tým, že sa do toho nechala zatiahnuť škola a preniesla súkromný problém na pôdu školy. Nebyť školy v Jakubove, otec by v podstate nemal ako dieťa uniesť. Tým, že škola Jakubov prijala Izabelku, vlastne umožnila, aby sa toto všetko odohrávalo,“ povedala Schafferová.
Poslankyňa SaS Natália Blahová. Foto - TASR
Medzinárodná blamáž, Ekvádor protestuje
K prípadu mala včera tlačovú konferenciu poslankyňa SaS Natália Blahová, ktorá je v kontakte s mamou a stretla sa aj s malou Izabellkou. „Sme svedkami veľkej ľudskej tragédie. Slovensko čelí ďalšej medzinárodnej blamáži pre únos dieťaťa Ekvádorčanky Marriely s požehnaním slovenských štátnych orgánov,“ uviedla Blahová. V januári bola v obci Jakubov, aby pomohla naplniť súdne rozhodnutie. To sa nepodarilo a detská ombudsmanka Viera Tomannová kritizovala Blahovú, že sa pokúsila o nezákonný výkon rozhodnutia.
Blahová je naopak presvedčená, že zlyhala nielen Tomanová, ale aj Úrad práce v Malackách v úlohe kolízneho opatrovníka. "Zamestnankyne úradu nahlásili súdu, že nadriadení na nich vyvíjajú neprimeraný tlak s cieľom manipulovať situáciu v prospech otca. Obávali sa, že nemôžu ochraňovať dieťa. Situáciu nikto nepreskúmal a nevyvodil z nej žiadne dôsledky," doplnila poslankyňa SaS.
„Pre mamu je to hrozná situácia. Niekoľko mesiacov žije na Slovensku, nemá tu rodinu, nemá prácu, strašne schudla,“ dodala Blahová.
Starosta obce a starý otec Izabelly sa spolu s otcom medzitým obrátili na Ústavný súd. „Kým nerozhodne, platia rozhodnutia krajského súdu,“ povedala advokátka Ježová.
Najviac trpí Izabella, trvá to dlho
Do prípadu sa už naplno vložil aj Ekvádor. Ekvádorský parlament v stredu jednomyseľne schválil rezolúciu, ktorou vyzval ministerku zahraničných vecí, ministerku spravodlivosti a ombudsmanku, aby vycestovali na Slovensko a "čo najrýchlejšie konali" vo veci údajného neoprávneného zadržiavania ekvádorského dievčaťa jeho slovenským otcom.
Podpredsedníčka ekvádorského parlamentu a autorka rezolúcie Viviana Bonillová pre NTN24 vyhlásila, že "už tu nejde iba o potrebu tlaku niektorých úradov, ale musí prísť národný a medzinárodný tlak". Zároveň sa posťažovala na "politickú moc" rodiny otca dieťaťa, ktorá má údajne vplyv na nekonanie slovenských úradov.
Mariella Fajrado ani po roku svoj boj nevzdáva, hoci je vyčerpaná tým ako dlho trvá, než sa o malej Izabellke rozhodne. „Trvá to strašne dlho, hoci súdy majú v prípadoch, keď ide o deti, rozhodovať rýchlo. Pre Izu je to veľmi ťažká situácia, ona ľúbi oboch rodičov,“ dodáva jej mama Mariella, ktorá dcéru nikdy nehuckala proti otcovi. Teraz je to prvýkrát, čo je dcéra tak dlho odlúčená do mamy, s ktorou bola do narodenia.