1. Záhrada v októbri: Zbierajme úrodu
Vďaka uplynulým teplým a slnečným dňom nás ešte môžu svojimi plodmi potešiť remontantné odrody malín a neskoro rodiace odrody ako je napríklad Autumn Bliss. Okrem malín v úžitkovej záhradke alebo sade nájdeme jablká, hrušky, hlošiny, plody rakytníka či šípok. Pozbierajme posledné zemiaky. Po mokrom a chladom septembri sa prebudili aj niektoré bylinky - na záhonoch môžu vykúkať žlté hlávky nechtíkov alebo listy kapucínky, ktoré si môžeme pridať do šalátu alebo len tak na chleba.
Ak máme voľné hriadky, môžeme nasadiť cesnak, neskôr aj cibuľu. V októbri ešte môžeme rýchlo vysadiť skorý jarný šalát, ktorý nám pomôže na jar preklenúť obdobie, kedy začne rásť vysadená jarná zeleninka. Ak však potrebujeme alebo chceme hriadky využiť, do zimy stihne vyrásť ešte šalát, špenát, kôpor, alebo redkvička.
Jeseň a zima je obdobie, kedy máme čas zastaviť a naplánovať, naštudovať si oblasti, v ktorých nie sme doma. Na internete je mnoho tutoriálov, kde sa dá naučiť ako čo pestovať. Využiť sa dajú aj kurzy alebo webináre, ktoré vedú odborníci na pestovanie zeleniny, výsadbu ovocnín a iných užitočných oblastí.
Foto - Unsplash
2. Saďme stromy a kríky
Jeseň je ideálny čas na zakúpenie ovocných stromčekov aj kríkov, ktoré cez zimu stihnú zakoreniť, vďaka zimnej vlahe nebudú potrebovať prílišnú starostlivosť v podobe polievania a získajú tak výhodu voči stromom vysadeným na jar. Sadiť ich môžeme, až kým nezamrzne pôda, čo môže byť niekedy aj v januári.
Pred samotným vysadením okrem výberu vhodného stanoviska sa potrebujem postarať aj pôdu, kde bude strom alebo krík vysadený. Ak máme pôdu ťažkú, vyľahčime ju pridaním piesku a kompostu.
3. Október v kvetinovej záhrade: Čas na zakladanie nových záhonov
V týchto jesenných dňoch, kedy nás pri práci ešte hreje slniečko, môžeme zrekonštruovať staré, alebo vysadiť úplne nové kvetinové záhony. Platí to isté ako pri ovocných stromoch. Jesennou výsadbou využijeme podporu prírody, ktorí nám poskytne vlahu a zároveň rastlinky stihnú do jari zakoreniť. Pri záhonoch vysadených na jeseň sa môžeme tešiť z pekných z zapojených záhonov hneď budúce leto.
4. Október v úžitkovej záhrade: Zahĺbené záhony na zeleninu
Aby sme sa v lete na záhrade nenadreli, mali by sme upustiť od budovanie vyvýšených záhonov, ktoré rýchlo presychajú a potrebujú viac našej starostlivosti a vody. V čase horúcich a suchých letných mesiacov zelenina ocení, ak jej korene siahajú priamo do pôdy. Vytvorme si zahĺbené záhony, ktorých zloženie bude rovnaké, ako by sme budovali vyvýšený záhon, ale celé budú pod zemou a len len malá časť bude nad úrovňou pôdy.
Zahĺbený záhon môže siahať až do hĺbky pol metra, čo je veľmi efektívna ochrana proti presychaniu. Vykopanú zeminu zo záhona neodnášajme, budeme ju potrebovať do jednotlivých medzivrstiev.
Zahĺbený záhon vybudujeme nasledovne: Na spodok jamy nahádžeme väčšie konáre a kusy dreva. Cez to pôjde vrstva pôdy a slamy, táto vrstva 20 cm, potom pôjde vrstva vyzretého hnoja alebo kompostu, prekryjeme to vrstvou slamy alebo lístia a menších vetvičiek. To bude ďalšia dvadsať centimetrová vrstva.
Poslednú vrstvu bude tvoriť zvyšná asi dvadsať centimetrová vrstva pôdy s kompostom. Takto vužije všetku zeminu z výkopu a výsledkom bude zahĺbený výživný záhon, ktorú bude mierne vytŕčať nad okolitý povrch. Môžme ho nejak esteticky oddeliť od okolia vytvorenín drevenej, tehlovej alebo kamennej obruby.
Záleži od toho, čo máme k dispozícii a ktorý materiál ladí s dizajnom našej záhrady. Skúsme porozmýšľať, či nevieme použiť a zrecyklovať niečo, čo už doma máme.Tak dosiahneme dobre fungujúci záhon na zeleninu, kde ušetríme veľké množstvo vody a nášho času. Takto pripravenú záhon zamulčujeme a necháme ho oddychovať do jari.
Foto - Healthy Yards
5. Záhrada v októbri: Neupratujme príliš
Keď máme na záhrade kríky a stromy, ktorých listy na zimu opadávajú, máme poklad. Spadnuté lístie poslúži ako ochrana pôdy pred zimou, prikryje rastliny a korene drevín. Čo je však ešte dôležitejšie, poskytne ochranu malým živočíchom, ktorí v spadnutom lísti nachádzajú ochranu pre mrazom a zimnými vetriskami. Ak zhrnieme v rámci jesenného upratovanie lístie z trávnika na záhony, potešíme tým ježkov, žaby, jašterice, hmyz, ale aj vtákov, ktorí si v zime pod lístím nájdu potravu.
Do budúceho leta z lístia v záhonoch neostane skoro nič. Ak je spadnutého lístia príliš veľa, nejakú časť môžeme odniesť do kompostu, kde sa do pýr mesiacov premení na výživný substrát, ktorý vrátime do záhonov. Napríklad ako výživu na zeleninové záhony a ovocné kry. Takýto kolobeh živín sa bežne v prírode každý rok deje, ak tento uzavretý cyklus využijeme aj na svojej záhrade, nič lepšie pre ňu nemôžeme urobiť.
6. Farebná jeseň: Kochajme sa krásou
Aj keď prichádzajú chladné a krátke dni, jeseň nám poníka útechu v podobe nádherných farieb. Využime ešte babie leto a prejdime sa v prírode a užime si do sýtosti farieb jesene, urobme si z listov farebné kytice, nazbierajme šípky a užívajme slnečné lúče babieho leta. Vyrežme si s deťmi tekvice a vložme do nich sviečku. Nasedujúce sviatky tak môžeme využiť na spomienku na zosnulých. Dušičky a jesenné prázdniny nám poskytnú čas na stíšenie a spomalenie.
Foto - Unsplash