BRATISLAVA. Ženy majú v posledných rokoch viac odvahy podnikať. Ukazuje to aj počet startupov, z ktorých takmer tretinu založili ženy. Okrem toho v startupoch pracuje viac ako dve pätiny zamestnankýň.
Ukázal to prieskum startupov a inovatívneho ekosystému na Slovensku, ktorý v tomto roku vypracovala Slovenská asociácia pre inovatívnu ekonomiku (SAPIE).
Prieskum startupov a inovatívneho ekosystému na Slovensku (SAPIE)
Podnikáme viac
„Je vidieť, že čoraz viac ľudí zakladá vlastné firmy po tom, ako získali pracovné skúsenosti prácou pre iných,“ hovorí výkonná manažérka SAPIE Petra Dzurovčinová. Na Slovensku ani v regióne podľa nej nechýba ľuďom talent či nové nápady. Potrebujeme však dobrú politiku, stabilné legislatívne prostredie, dostatok pracovnej sily a peňazí, upozorňuje.
Startupy sa podľa výkonnej riaditeľky Profesia.sk Ivany Molnárovej trápia aj s nedostatkom pracovnej sily. Na trhu je minimum voľných odborníkov, ktorých chcú či potrebujú. „Na to, aby firmy zaujali tých správnych kandidátov musia prísť so zaujímavou a čo najadresnejšou pracovnou ponukou,“ hodnotí v prieskume.
Akí sú domáci startupisti?
Slovenskí startupisti sú mladí a veľmi vzdelaní. Viac ako štyri pätiny z nich má od 20 do 39 rokov. Len 6 percent má vyše 40 rokov a len 4 percentá menej ako 20.
Vyše dve tretiny má vysokú školu a pätina stále študuje. Zakladateľky tvoria 30 percent.
Väčšina slovenských startupov sa registrovalo na Slovensku – 89 percent. Medzi regiónmi vedie západné Slovensko, kde je registrovaných viac dve tretiny startupov – väčšina v Bratislave.
Niekoľko startupov je registrovaných aj v Nových Zámkoch, v Šamoríne, Piešťanoch a v Nitre.
Na strednom Slovensku je centrom startupov Banská Bystrica a Žilina. Na východe sú to Košice.
Väčšina startupov bola založených v roku 2015 – 37 percent. Pätina projektov pôsobí na trhu už dlhšie, s rokom založenia 2011 a skôr. Tretina tých, čo si spoločnosť ešte nezaložili, pracujú na svojich projektoch od roku 2015, ďalších 58 percent už viac ako tri roky.
Podnikateľská kultúra išla hore
Viac ako tretina startupistov bola pred založení vlastnej spoločnosti zapojená v iných startupoch, čo poukazuje na zlepšovanie kultúry podnikania na Slovensku. Niektorí z nich podľa prieskumu v predchádzajúcich projektoch neuspeli alebo z nich odišli, ale aj tak sa rozhodli si to zopakovať.
„Slovensku chýba silná, skúsená a široká skupina skúsenejších a vyslúžilých podnikateľov, ktorí sú bohatí nielen finančne, ale aj skúsenosťami z medzinárodného obchodu,“ píše v prieskume investičná manažérka v Neulogy Ventures, spoluzakladateľka Startup Awards Michaela Jacová. Práve táto skupina by mala podľa nej hrať úlohu mentorov a investorov v mladých startupoch.
Prečítajte si aj Najviac žien na čele firiem má - Jamajka