BRATISLAVA. Náš portál uzatváral tohtoročný veľtrh Interbeauty v bratislavskej Inchebe zmenárňou naživo, v ktorej sme menili Patríciu Garajovú Jarjabkovú a diskusiou so zaujímavými ženami.
Prišla Pavlína Počajová známa ako Paja – jej príbeh o tom ako po 16 rokoch odišla z banky a začala sa živiť tým, čo ju baví, patrí medzi jeden z najčítanejšie na našom portáli.
Diskutovala aj Adriana Kemková, ktorá je momentálne na rodičovskej dovolenke so synom, no je aj známou aktivistkou. Príbeh o nej a jej manželovi vyvolal prudké reakcie, bohužiaľ, nie vždy pozitívne. Reakcie ľudí pod článkom o ich rozhodnutí postaviť si dom pár kilometrov za slovenskými hranicami ju prekvapili. "Nie je to útek," vysvetlila počas diskusie. Jednoducho našli dobrý pozemok, s dobrou cenou, ktorý sa im páčil. „Možno sme príliš otvorene pomenovali niektoré veci a ľudia nie sú zvyknutí na takúto kritiku,“ povedala. Máme to tu radi, dodala, a práve preto premenovávajú s manželom problémy, lebo chcú, aby sa veci zmenili.
Robíš to dobre!
Adriana Kemková odišla z lukratívneho miesta marketingovej manažérky v IT firme ešte pred nástupom na materskú dovolenku. Všetci jej vtedy vraveli, že z takého dobre plateného miesta sa neodchádza. „Mala som pocit, že mám niektorých vecí už dosť. Hlavne moje zdravie mi to dávalo vyžrať,“ priznala. A tak začala hľadať, čo by napĺňalo ju aj iných ľudí. Pomohlo aj meno jej manžela – herca Juraja Kemku, ktoré jej otvorilo dvere do neziskového sektora.
„Neziskový sektor nie je o tom, že človek ide pomáhať druhým, on pomáha sám sebe,“ povedala. Hnevá ju, že sa u nás pričasto hovorí: „Na Slovensku je to tak“ namiesto toho, aby sme hľadali, čo môžeme urobiť sami.
Spätná väzba od ľudí je zdrojom energie, nápadov, dodala. O tom, čo bude po návrate do práce zatiaľ predstavu nemá. „Naučila som sa pri tejto práci s ľuďmi, čo sú inak obdarení, že plánovať veci dopredu je nezmysel,“ vysvetlila.
Ak by nezmenila prácu, s manželom by sa vôbec nestretávali. „Jeden, muž alebo žena, musí obetovať kariéru. A v toto prípade to bolo úplne prirodzené,“ povedala. Manžel ju však podporoval v každom nápade či projekte tak, aby sa necítila menejcenná, že je doma. A to je podľa nej veľmi dôležité, aby ženy cítili podporu od svojho muža – a to hlavne v čase, keď zostanú doma s deťmi.
„Tvoja práca s deťmi doma je rovnako dôležitá ako moja, možno ešte dôležitejšia,“ mal by podľa nej vravieť každý muž svojej žene. Ženám na materskej či rodičovskej dovolenke radí, aby to robili tak ako to cítia a netrápili sa, ak nepracujú. „Každá to robí dobre a každá dobre vychováva svoje dieťa,“ dodala.
Slovenským ženám chýba podľa nej sebadôvera. Práve na tom by ženy mali podľa nej popracovať. Oslobodiť sa od ľudí, čo nám neprajú, od vecí, čo nás ťažia. Myslí si, že sa zlepšujú aj pomery žien v politike a biznise. Kvóty by však neriešila: „Ak sa ženy necítia na to, násilne by to nemalo zmysel,“ vysvetľovala.
Bez pomoci partnera to nejde
Pavlína Počajová si myslí, že cesta ako zladiť rodinu a kariéru ide cez spoluprácu partnerov. Je matkou troch dcér a jedného syna. Má už aj šesť vnúčat. „Skĺbenie práce a rodiny by som bez manžela nezvládla,“ priznala. Pracovala totiž 16 rokov v bankovníctve – teda na smeny, aj v soboty či sviatky. Keď prišla večer domov, on odchádzal hrať, je totiž umelec.
K odchodu ju okrem zdravotných problémov nakopol aj nový nadriadený, ktorý rozbil celý kolektív. No neľutuje. „Som zdravá, som šťastná a myslím si, že sa mi aj darí,“ povedala s úsmevom.
Od hypoték sa tak posunula k dobrovoľníctvu – v Starej tržnici predáva veci v recyklačnom centre paráda. Nájsť ju tam môžete každú sobotu. Odtiaľ bol len krôčik k tomu, čím sa živí dnes – šije úžasné šaty zo starých vecí. „Dala som si čas, aby som svoju kariéru zmenila. To odporúčam každej žene,“ radila. Vrátila sa aj k spievaniu, začala s boxom.
„Nebojte sa veku, vek je len číslo,“ povedala 47-ročná žena. Radí aj hovoriť si pred zrkadlom pekné veci namiesto obvyklej kritiky. Slovenské ženy sú podľa nej krásne, len si neveria. Povzbudiť by chcela aj matky, aby svoje dcéry vychovávali tak, aby vedeli, že dokážu všetko. Potom podľa nej budú aj političky aj biznismenky.
Zmena utužila jej rodinné vzťahy. „Keď sa zberáme v sobotu ráno do Starej Tržnice, ideme celá rodina,“ pochvaľuje si. Keď pracovala v banke, žili s manželom každý vo svojej sfére – on s umelcami, ona v banke.
„Ja by som sa na štát nespoliehala. Som skôr na ten komunitný život, či už sú to susedia alebo ľudia, čo majú spoločné záujmy,“ povedala Paja. Je podľa nej dobre držať spolu: „Niekto mi postráži dieťa, ja mu skrátim sukňu, tak ako to fungovalo kedysi."
Rob to, čo máš rada
Patrícia Garajová Jarjabková dokázala skĺbiť prácu i rodinu, hoci jej tri roky po narodení dcéry povedali, že je mentálne postihnutá. Radila sa vtedy so psychologičkou: „Rob ďalej svoju robotu, ktorú miluješ a nos tú radosť z práce domov a tvoje dieťa bude šťastné“. To radí aj ženám v podobnej situácii – aby sa nevzdali toho, čo majú rady.
Patrícia začala nanovo v 55 rokoch, keď opustila televízne prostredie a začala v realitnom biznise. Teraz robí v realitách už tretí rok, najťažší bol podľa nej prvý rok a pol, ktorý preplakala. Musela sa naučiť robiť s peniazmi, čítať zmluvy, rozumieť právu i ekonómii. Zmeniť svoje nastavenie – predtým totiž robila v neziskovom sektore, kde sa platilo podľa možností.
Veľmi ju podporil jej druhý manžel. „Je to v našich rukách, musíme tých našich mužov obdarovať láskou a povzbudením, aby nás mohli oni podporiť a povzbudiť,“ vysvetľovala.
Za podporu počas celej výstavy Interbeauty v Inchebe ďakujeme partnerom: spoločnosti Hubert J.E. a pivovarom Topvar.
Ďakujeme, že ste článok dočítali až do konca. V tejto chvíli už pripravujeme ďalší.