Ak by sa parlamentné voľby konali v januári, vyhral by ich Smer-SD so ziskom 18 percent hlasov. Nasledovali by ĽSNS, ktorá by získala 12,8 percenta, a Za ľudí so ziskom 10,8 percenta hlasov. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus, ktorý sa realizoval od 15. do 22. januára na vzorke 1013 respondentov na objednávku televízie Markíza.
Voľby 2020: Percentá a kreslá podľa prieskumu
V prieskume preferencií nasleduje koalícia PS-Spolu s 9,8 percenta. OĽaNO by získalo 9 percent, nasledovalo by hnutie Sme rodina so 7,6 percenta a KDH, ktoré by získalo 5,7 percenta. SaS by získala 5,5 percenta a SNS by mala 5,2 percenta.
Do parlamentu by sa nedostala strana Most-Híd (4,4 percenta). Zhodne po štyri percentá by získali Dobrá voľba a Maďarská komunitná spolupatričnosť. Strana Vlasť by získala rovné dve percentá.
V prepočte na kreslá v Národnej rade SR by Smer-SD získal 32 kresiel, ĽSNS 23 kresiel, zo strany Za ľudí by do parlamentu zasadlo 19 poslancov a koalícia PS-Spolu by mala 17 kresiel. OĽaNO by získalo 16 kresiel, Sme rodina 14 kresiel. SaS a KDH by mali zhodne po desať kresiel. SNS by získala deväť mandátov.
Voľby 2020: Čaputová k výhre kotlebovcov
Ak ĽSNS vyhrá tohtoročné parlamentné voľby, prezidentka Zuzana Čaputová vstúpi s touto stranou do rokovaní. Považuje to za rešpektovanie vôle ľudí. Povedala to v nedeľňajšej diskusnej relácii TV Markíza Na telo.
Koaličný potenciál ĽSNS sa zatiaľ podľa prezidentky javí ako nulový. Ak by niekto chcel vytvoriť vládu s podporou ĽSNS, tak Čaputová vládu vymenuje. "Ak mám dôverovať vyjadreniam lídrov politických strán, je nepravdepodobné, že by ĽSNS mohla zostavovať vládu," uviedla. Ak si voliči zvolia strany, ktoré sú s ĽSNS ochotné a schopné vládu vytvoriť, musela by ju vymenovať, skonštatovala hlava štátu. "Nemala by som inú možnosť ako rešpektovať voličov," doplnila. Poznamenala tiež, že nie vždy zostavoval vládu víťaz volieb, pričom to robil ten, kto mal potenciál zostaviť vládu s oporou v parlamente.
V prípade, že dôjde po voľbách k politickému patu a nikto nebude schopný vytvoriť vládu, je možné, že Čaputová vymenuje úradnícku vládu. "Najlepšie je, ak vláda vzíde z volieb. Úradnícka vláda je plán B," vysvetlila hlava štátu.