VIEDEŇ, BRATISLAVA. Načasované je to dobre. V zozname predsavzatí, ktoré si dali Viedenčania na rok 2015 si ich najviac želalo viac pohybu. Podľa prieskumu inštitútu IMAS až 44 percent. A mesto Viedeň im chce vyhovieť. Rok 2015 vyhlásilo za rok chodcov.

Aj preto, že za posledných desať rokov Viedenčania zmenili spôsoby, ako sa mestom presúvajú.

Najviac začali používať mestskú hromadnú dopravu. V roku 1993 ju využívalo 29 percent obyvateľov hlavného mesta, minulý rok to bolo už 39 percent. Zvýšil sa počet ľudí, ktorí prejdú mesto bicyklom a 13 percent Viedenčanov odložilo osobné auto. O dve percentá sa však aj znížil počet ľudí, ktorí chodia pešo.   

 

(Na grafe sú spôsoby, akým sa Viedenčania v rokoch 1993 až 2014 presúvali. hromadná doprava, autá, pešo, bivykle, motockyle. Vpravo v percentách počet Viedenčanov, ktorí využívajú mestskú hromadnú dopravu.)

 

Viedeň dokonca vymenovala splnomocnenkyňu pre chodcov. „Vyskúšala som si to ako matka troch detí, keď boli malé chodili sme pešo. Uvedomovala som si, že s chodníkom sa zaobchádza bezohľadne. Zaberajú ho reštaurácie, máte tam kontajnery na smetie, osvetlenie i značky, ktoré vlastne potrebujú autá. A odpadky po psoch. Chcem sa teraz zasadiť, aby sa počet chodníkov zvýšil,“ povedala pre portál wieninternational.at Petra Jens.

V apríli plánuje mesto vydať špeciálnu mapu s chodníkmi, prechodmi pre chodcov a skratkami, ktoré môžete využiť len ako chodec. Fungovať začna aj aplikácia, ktorá naráta počet krokov za deň.

„Kto pravidelne chodí, trénuje výdrž a s chôdzou bojuje proti civilizačným chorobám ako je obezita, vysoký krvný tlak a cukrovka,“ hovorí z lekárskej komory miesta Viedeň Piero Lercher. Svetová zdravotnícka organizácia odporúča prejsť denne 10-tisíc krokov, čo je asi 5 až 8 kilometrov, podľa tempa je to hodina alebo dve.