BRATISLAVA. Vianoce sú skúškou zdravého stravovania pre všetkých, zvlášť však pre diabetikov, ktorí si pauzu v diéte nemôžu dať ani počas vianočných sviatkov. Lekár totiž presne zistí, na akej hranici mal diabetik cukrovku v posledných troch mesiacoch a to pomocou vyšetrenia hladiny glykovaného hemoglobínu. Lekára tak diabetik neoklame, ale ani sám seba.
Meteorologička Miriam Jarošová sa už roky prihovára ľuďom s prosbou, aby rešpektovali diabetikov a hlavne počas vianočného obdobia ich zbytočne nedráždili potravinami, ktoré ich môžu ohroziť na živote. Sama 13 rokov trpí na diabetes 1. typu a je plne závislá na inzulíne .
Jeden ku káve
„Na Vianoce sa v kuchyni pripravujem tak, ako aj iní ľudia. Varím tie isté jedlá, pečiem tie isté koláčiky. Dávam však do nich menej cukru, aj keď ich nekonzumujem. Ale priznám sa, že medvedím labkám a lineckým kolieskam neodolám. Nie, že by som ich jedla na kilá, ale ku sviatočnej káve si jeden kúsok dám. Ale, samozrejme, cukor musím mať pod kontrolou!“ upozorňuje Miriam Jarošová.
Kontrola glykovaného hemoglobínu raz za tri mesiace lekárovi ukáže, v akom stave je diabetes. Vysoká hodnota potvrdzuje , že pacient mal v posledných troch mesiacoch prevažne vysokú hladinu cukru. To, čo malo ostať doma pod stromčekom diabetika, tak odhalí so 100-percentnou istotou. Nepomôže mu ani prestať jesť sladkosti pár dní pred vyšetrením.
"Vyšetrenie hladiny glykovaného hemoglobínu je najefektívnejšia kontrola diabetu. Číslo sedem znamená 7 percent glykovaného hemoglobínu u diabetického pacienta. Ak pacient dosiahne takúto hodnotu, jeho cukrovka je dobre kompenzovaná, diabetes je správne liečený a má nižšie riziko komplikácií cukrovky než pacienti s vyšším hodnotami," hovorí lekár Emil Martinka, prezident Slovenskej diabetologickej spoločnosti.
Priebeh vyšetrenia
Normálna hodnota testu je 6 percent. Zdraví ľudia majú zvyčajne hodnotu glykovaného hemoglobínu 4-6 percent. Diabetici okolo 7 percent pri úspešnej liečbe. Ak je hodnota glykovaného hemoglobínu u diabetika viac ako osem, jednoznačne treba zmeniť liečbu, upozorňuje prezident Slovenskej diabetologickej spoločnosti.
„Hlavne na návštevách sa ľudia snažia nahovoriť ma na ochutnávku pečiva a zákuskov, ale odmietam. Tí, čo ma poznajú, si to už nedovolia. A ostatní zostanú často zarazení, keď odmietnem a vidím na nich, že nevedia, ako na moje priznanie, že som diabetička majú reagovať a čím iným má vlastne môžu ponúknuť,“ vysvetľuje pravidelne opakujúce sa situácie Miriam Jarošová.
Diabetes je ochorenie, ktoré spočiatku nebolí, ale komplikácie sú tak nebezpečné, že si strážim svoje hodnoty cukru v krvi, okrem iného, aby sa môj zdravotný stav nezhoršoval veľmi prudko, vysvetľuje večný boj s ochorením Miriam.
Akékoľvek zníženie glykovaného hemoglobínu zlepšuje šance, že pacient predíde vzniku komplikácií diabetu. Diabetici s hodnotami glykovaného hemoglobínu okolo 7 percent majú oveľa vyššie šance predísť vzniku komplikácií cukrovky, ochoreniu očí, obličiek, ciev či nervov. Spoločný cieľ lekára a pacienta by mal byť preto jednoznačný. Dostať sa pod sedem.
Dostaňte ma pod sedem
Preto Slovenská diabetologická spoločnosť v spolupráci so Zväzom diabetikov Slovenska realizuje projekt Pán doktor, dostaňte ma pod sedem. Diabetológovia v predvianočnom čase rozbehli aj projekt Dia dni v lekárni. V lekárňach po celom Slovensku diabetikom merali glykovaný hemoglobín a ostatným glukózu v krvi.
Význam projektov na podporu diabetikov stúpa aj preto, že počet diabetikov neustále rastie. V súčasnosti trpí cukrovkou vo svete 387 miliónov dospelých ľudí, z toho viac než 90 percent má diabetes II. typu, ktorý vzniká práve pre zlý životný štýl a stravovania. V roku 2035 sa aj pre pridávaniu cukru do potravín očakáva nárast počtu prípadov až na 592 miliónov ľudí, čo je až o 53 percent viac než v súčasnosti.
„Vianoce považujem síce za sviatočné obdobie roka, ale nie za obdobie, kedy sa prejedám. Moja hmotnosť po Vianociach je rovnaká ako pred Vianocami. Pre mňa je nebezpečnejšie leto, kedy je viac možností zhrešiť, chutné ovocie, zelenina a napr. melón či kukurica sú pre mňa oveľa väčšie lákadlá ako vianočné dobroty,“ zasmeje sa meteorologička Miriam Jarošová.
Pridaný cukor sa nachádza vo väčšine priemyselne vyrábaných potravín, najmä v sladených nápojoch. IDF vyzýva vlády jednotlivých krajín, aby pomohli znížiť konzumáciu cukru zavedením vyšších daní na potraviny s pridaným cukrom a zákazom reklamy na cukrom sladené nápoje pre deti. Podľa odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) by denná dávka cukru mala predstavovať 5 percent z celkového príjmu energie.
Prečítate si aj Nový liek môže zabrániť tretine úmrtí u diabetikov