Možno ste si všimli, vedcom sa podarilo odfotiť čiernu dieru. Stalo sa to pomerne komplikovane - museli dať dokopy niekoľko teleskopov na svete, ktoré museli zosynchronizovať tak, aby každý z nich, niekde inde na planéte, dokázal zamerať dieru, ktorá je vzdialená tak strašne ďaleko, že sa to normálnym ľuďom nedá ani vysvetliť. Vedci hovoria, že je to ako keby niekto chcel vidieť voľným okom pomaranč na mesiaci. Zem sa točí, teleskopy sú rozosiate rôzne po svete a musí prísť niekto, kto to celé naprogramuje. Tím mal 200 ľudí a programovací tím mala na starosti mladá žena Katie Bouman, 29-ročná žena, ktorá viedla programátorský tím. 

A kým vo svete o nej píšu ako o “a briliant woman”, u nás to zarezonovalo tiež a naratív bol troška hlúpejší. Dievča. Volali ju dievča. Trocha mi to pripomenulo Andreja Danka, ktorý o Zuzane Čaputovej povedal, že marketingové agentúry dokážu urobiť z neznámeho dievčaťa prezidentku. Čaputová je pritom o rok staršia ako predseda parlamentu. 

A hneď prišli hejteri - že Katie Bouman si vraj zobrala kredit celého tímu a väčšinu riadkov algoritmu vraj písal jej mužský kolega. Písali o nej ako o “peknej tváričke”, ktorá napísala 2500 riadkov, kým jej mužský kolega Andrew 850-tisíc. A jej mužský kolega prišiel na pomoc a nazval to sexizmom. Povedal, že kým on napísal jednu časť kódu, bez Katie by sa tá ďalšia nepodarila a Katie podľa neho priniesla celý rámec/systém, ktorý testoval všetky tri kódy, z ktorých jeden naprogramoval Andrew. 

 

 

“A kým si cením, že mi gratulujete k výsledku, na ktorom som pracoval roky, ale ak mi gratulujete preto, že máte sexistickú vendetu voči Katie, prosím, chodte preč a prehodnoťte vaše priority v živote. Ak nie, zostaňte, chcel by som začať tweetovať viac o čiernych dierach a iných témach, ktoré má zaujímajú - o vesmíre, o tom aké je to byť gay astronóm, o Ursule K. Le Guin, architektúre a muzikáloch,” napísal Andrew na Twitter.

A kým veľa ľudí to pochopilo, veľa ľudí aj nie. “Povedzme si to úprimne, pravdepodobne nerobila nič iné, len posedávala,” napísal jeden. “Je jasné, že to začalo niekým, komu prekážalo, že žena sa stala tvárou tohto príbehu. Ja si nájdem radšej niekoho, kto zdieľa môj naratív.” reagoval Andrew. 

Prísediace dievča chodilo na Harvard, a aj keby bola “len” súčasťou elitného naozaj úzkeho tímu, v odvetví, kde je mladých žien pramálo, vo svete, kde v hračkárstvach je sekcia pre dievčatá s domácimi potrebami a detskými žehličkami, a v sekcii pre chlapcov vedecké sety s mikroskopmi a lekárske sady, môžeme byť šťastní, že máme vzor pre mladé dievčatá a ženy. Katie Bouman je určite len jedna z 200 členného tímu, ale zaslúži si našu pozornosť. Zaslúži si publicitu a zaslúži si uznanie. Pretože dnes je skôr chyba v patriarchálnom systéme, než pravidlo. Vážme si to.