KÁBUL, BRATISLAVA. Vysielajú laždý deň od šiestej rána až do polnoci. Pripravujú denné správy z politiky, ale venujú sa aj lifestyle. Od iných televízií v Afganistane sa líši tým, že ju robia takmer výhradne ženy. Aj sa tak volá – Zan TV, čo znamená ženská televízia.

Na krajinu, kde je televízny priemysel výhradne v rukách mužov, je to radikálna iniciatíva, píše denník The Guardian a pripomína, že ešte pred 16 rokmi bola žurnalistika a iné vzdelávanie pre ženy zakázané.

 

Zan TV.  Foto - twitter.com

 

Vo veku od 17 do 28 rokov

“Chceme, aby ženy hrali aktívnu úlohu v politike a spoločnosti,” povedala podľa Guardian Nasrine Nawa, 26-ročná riaditeľka televíznych programov stanice Zan TV. “Chceme im dodať odvahu, aby viedli nezávislý život mimo domova.”

Nawa musí pripraviť novú generáciu afgánskych novinárok. Pre televíziu teraz pracuje 50 žien vo veku od 17 do 28 rokov, polovica z nich je kvalifikovaná, polovica sa učí. Pracuje tam tiež 10 mužov, ktoré učia ženy robiť s kamerou a strihať.

 

 

Nechcú zamestnávať ženy

“Mnoho vyškolených novinárok je nezamestanných, pretože väčšina televíznych staníc nechce zamestnávať ženy, tak to robíme my. Tiež chceme pomôcť ženám, ktoré nemajú prístup k vzdelaniu preto, kde žijú alebo kvôli rodine,” vysvetľuje Nawa.

Televíziu založil mediálny podnikateľ Hamid Samar, keď prechádzal desiatky žiadostí o zamestnanie a väčšina bola od žien. Vnímal potencionál ženského publika, hlavne v Kábule, kde sa veľa diskutuje aj o ženských právach.

Konkurencia v Afganistane je pritom značná, v krajine funguje asi 70 satelitných televízií. 

 

Prečítajte si aj Taliban vydal prvé číslo časopisu pre budúce džihádistky