BRATISLAVA. Nemá ani 40 rokov a vlastní úspešnú renomovanú cateringovú firmu, ktorú mu môže závidieť nejeden podnikateľ. Pavol Bankovich športoval od malička a dbal na zdravý životný štýl. Napriek tomu, že urobil preto všetko , lekár mu jedného dňa napísal do správy diagnózu Hypertenzia, musí sa ňou naučiť žiť.
„Dokonca nefajčím, aj sa zdravo stravujem a aj náročnú prácu kompenzujem fyzickou aktivitou. “ posťažoval sa Bratislavčan.“ To, že má vysoký krvný tlak vie už viac ako 20 rokov.
„Vysoký krvný tlak mi zistili pri bežnej preventívnej prehliadke u obvodného lekára.“ Nepociťoval však žiadne ťažkosti, tak nič ďalej neriešil. Pri rozbiehaní firmy na to nemal chuť ani čas. Zlom nastal, keď signály únavy podcenil jeho spoločník. „Bohužiaľ, až nečakaný infarkt môjho spoločníka ma prinútil vyhľadať špecialistu a začať vysoký krvný tlak riešiť seriózne“.
Vysoký krvný tlak nebolí
Lieči sa už viac ako rok. Nielen únavu, ale aj zadýchavanie pri malej fyzickej námahe. „Ihneď po nasadení liečby, som sa začal cítiť lepšie. Svoj životný štýl som pritom nijako nezmenil, keďže som celý život športoval a správne sa stravoval“.
Hypertenzia alebo vysoký krvný tlak je jednou z najčastejších kardiovaskulárnych chorôb a Slovenskom sa šíri ako epidémia. Veď na hypertenziu sa už u nás lieči 20 percent dospelých, ktorým toto ochorenie diagnostikovali. Ďalšie tisíce o tom ani netušia, až kým ich nepostihne mozgová porážka, srdcový infarkt či nepríde k vážnemu poškodeniu obličiek a očí. Alarmujúce je, že iba štvrtina pacientov s vysokým krvným tlakom je liečená správne. Správnym životným štýlom, bez stresu, obezity, fajčenia a s dostatkom pohybu. Odborníci odhadujú, že až 25 percent úmrtí vo veku nad 40 rokov je zapríčinených práve hypertenziou.
Kým v minulom roku Únia pre zdravšie srdce urobila pacientsky prieskum, tohto roku ho realizovala medzi lekármi. Odpovedalo v ňom 89 špecialistov. Hľadali odpoveď na otázku, prečo pacienti nedodržiavajú lekárske odporúčania pri liečbe hypertenzie.
Pacientom vraj prekáža najmä výška doplatkov. Lekárom zasa časté zmeny v doplatkoch. Spoločne za pozoruhodné označili to, že výška doplatkov stále rastie napriek poklesu ceny liekov.
Až 38 percent pacientov označilo doplatky za lieky za najdôležitejšiu oblasť, v ktorej by sa mala zlepšiť starostlivosť . Až pre tri štvrtiny z nich je náročné platiť za lieky, pre polovicu dosť náročné.
Pokles úmrtnosti klesá pomaly
Hypertenzia spôsobuje aj ischemickú chorobu srdca. Kým za posledných 20 rokov celosvetovo poklesla úmrtnosť na ischemické ochorenia srdca, na Slovensku bol pokles oveľa menší. Kým Poľsko zaznamenalo zníženie úmrtnosti o 66 percent a Česká republika o 50 percent, na Slovensku len o 25 percent. Viac ľudí teda zomiera v dôsledku hypertenzie, ako odborníci predpokladali
Unikátny výskum publikoval v Oxforde slovenský vedec Marek Psota. Zameral sa v ňom na Príčiny poklesu úmrtí na ischemické choroby srdca na Slovensku.
"Z výskumu vyplýva, že potrebujeme zlepšiť prevenciu a zmerať sa na odhaľovanie a kontrolu rizikových faktorov vrátane hypertenzie," hovorí Eva Goncalvesová (na snímke ) z Únie pre zdravšie srdce. Hypertenzia je najsilnejším rizikovým faktorom pre vznik srdcového zlyhávania, fibriláciu predsiení a cievnych ochorení mozgu.
Príznaky hypertenzie
Každý dospelý človek by si mal minimálne raz do roka pri akejkoľvek návšteve lekára dať zmerať krvný tlak. Lekári upozorňujú, že ľudia, ktorí majú zvýšené hodnoty i v domácom prostredí, majú zvyčajne už pokročilejšie ochorenie.
Rozlišujeme tri štádiá ochorenia
V prvom štádiu je chorý väčšinou bez ťažkostí a jediným prejavom hypertenzie je nameraný vysoký krvný tlak, ktorý je spočiatku občasný a neskôr trvalý.
Druhé štádium už charakterizujú aterosklerotické zmeny na tepnách. Ľavá srdcová komora je zväčšená kvôli nadmernému zaťaženiu, najmä ľavej časti srdca. Tento príznak sa dá preukázať hrudným echokardiografickým (ECHO), röntgenovým (RTG) a elektrokardiografickým (EKG) vyšetrením. Pri vyšetrení očného pozadia sú viditeľné zmeny očných ciev.
V treťom štádiu sú už jednotlivé orgány výrazne poškodené a zhoršuje sa ich funkcia. Tepny sú kvôli pôsobeniu vysokého tlaku postihnuté sklerotickými zmenami. Často vzniká ischemická choroba periférnych tepien dolných končatín, čo v najvážnejších prípadoch končí až amputáciou postihnutej nohy. V tomto štádiu môže vzniknúť aj náhla cievna príhoda – krvácanie do mozgu, ktorá môže rôzne poškodiť telesné funkcie a viesť ku smrti.
Pacienti sa neliečia
Pri príležitosti Svetového dňa srdca druhá najväčšia zdravotná poisťovňa Dôvera urobila prieskum u svojich poistencov. Zistila, že za neúspech v liečbe vysokého krvného tlaku sú zväčša zodpovední sami pacienti.
„ Podľa našich údajov sa na hypertenziu lieči takmer 17 percent našich poistencov, teda takmer 240-tisíc ľudí. Zdôrazňujeme slovo „lieči sa“, pretože ide o ľudí, ktorí užívajú lieky predpísané ošetrujúcim lekárom. Koľko je tých, ktorí sa neliečia alebo o ochorení ani nevedia, v štatistikách nenájdeme,“ upozornil na závažnosť ochorenia Matej Štepiansky, PR špecialista ZP Dôvera.
Výskyt podľa nich rastie už v skupine dvadsiatnikov, viac ako 20 percent dosahuje u štyridsiatnikov a maximum, teda 65 percent, v skupine 70-ročných a starších poistencov. Najvyšší výskyt liečenej hypertenzie je v Trenčianskom kraji (vyše 20 percent), naopak najnižší v Prešovskom kraji (necelých 15 percent).
V priemere na liečbu hypertenzie najviac zaplatili, 68 eur v Trnavskom kraji, najmenej v Banskobystrickom, 52 eur ročne. V roku 2014 boli náklady poisťovne na ambulantnú farmakoterapiu vysokého krvného tlaku 14,3 milióna eur.
"Prinútiť pacienta, aby sa vzdal pitia kávy, fajčenia či mastných jedál alebo ich aspoň obmedzil, nie je v silách lekára. Prevziať zodpovednosť za vlastné zdravie v týchto prípadoch môže len sám pacient, čo by však malo byť v jeho záujme,“ upozorňuje Matej Štepiansky.
Prečítajte si aj Choré obličky môžu komplikovať tehotenstvo a pôrod
Ďakujeme, že ste článok dočítali až do konca. V tejto chvíli už pripravujeme ďalší.