Plogging je slovný hybrid spájajúci všeobecne používané označenie pre rekreačný beh – jogging a švédsky výraz pre vynášanie (smetí) – plocka upp. Jogger, čo povýšil na ploggera, sa tak stáva akýmsi provizórnym smetiarom v pokluse.
Tento nápad sa aktuálne šíri do celého sveta zo severských krajín. Spája v sebe lásku k športu s potrebou mať na Zemi čisto. Ľuďom to isto napadlo už dávnejšie, ale teraz sa k tomu pridala osveta a zastrešenie zvučným menom.
Foto - Pixabay
Hit sociálnych sietí
Masívnej popularite ploggingu v týchto mesiacoch pomáhajú predovšetkým sociálne siete, kde sa o novinke dozvedajú ľudia prostredníctvom fotiek environmentálne orientovaných športovcov a ich hashtagov #plogging či #trashrun.
Denne sa pridávajú noví a noví nadšenci, ktorí do svojej outdoorovej výbavy automaticky pridávajú popri fľaši s vodou už aj vrecúško na odpadky. Ich najčastejšou reakciou je: „Že mi to nenapadlo skôr!“ alebo „Konečne sa nebudem cítiť divne, že popri behaní mám nutkanie upratovať po iných!“
Čistejšie prostredie, pevnejšie telo
Motivovať potenciálnych ploggerov aj inak než len apelovaním na ekologický aspekt, sa podujala napríklad švédska fitnes aplikácia Lifesum. Tá mapuje energetický výdaj pri ploggingu a láka na prísľub spálenia väčšieho množstva kalórií v porovnaní s klasickým behom. Keď totiž zbieranie smetí popri behu preložíme do športovej reči, výsledkom sú podrepy, ako nový prvok na obohatenie stereotypnej pohybovej záťaže.
Podľa dát Lifesum stratíme počas tridsiatich minút ploggingu v priemere približne 288 kalórií, čo je o 53 viac ako pri štandardnom joggingu. Samotný pohyb zároveň vedie k spevneniu brušného svalstva a zlepšeniu celkového balansu tela.
Keď sa nabudúce prichytíte, ako v duchu nadávate na ignorantstvo spoluobčanov, ktorým je zaťažko odhodiť odpadky do smetného koša, radšej sa usmejte a poďakujte sa im. Práve vám poskytli nový spôsob, ako sa dostať do formy!