WATTENS, BRATISLAVA. Známy rakúsky umelec André Heller vtedy nechal pre šťastie pribiť na stenu v jednej z tmavých miestností konskú podkovu. Bol rok 1995 a on chcel, aby Krištáľový svet firmy Swarovski navštívilo denne aspoň 200 ľudí. Múzeum vzniklo v tirolskom mestečku Wattens a pripomínalo, že slávna rakúska rodinná firma funguje presne sto rokov.
Želanie sa mu splnilo veľmi rýchlo a namiesto 200 návštevníkov prichádzalo denne do múzea štyri až šesťtisíc turistov. S 12 miliónmi návštevníkov je dnes Krištáľový svet rodiny Swarovských vo Wattens druhým najnavštevovanejším miestom v Rakúsku po viedenskom zámku Schönbrunn.
Nový labyrint.
Investovali 34 miliónov
Slávna rodinná firma teraz útočí na nový rekord. Za posledné mesiace investovala do prestavby múzea 34 miliónov eur a rozšírila ho z 3,5 na 7,5 hektára, atrakcie pribudli v areáli i vo vnútri. Mark Langes-Swarovski a Nadja Swarovski, prapravnuci zakladateľa firmy Daniela Swarovského, ktorý firmu postavil na zelenej lúke vo Wattens v roku 1985, hovoria „o novej ére“. A majú ju presne spočítanú. Počet návštevníkov chcú zvýšiť z terajších 650-tisíc ročne na 850-tisíc a ich pobyt v múzeu predĺžiť z hodiny a pol na štyri hodiny. Múzeum slávnostne otvorili pre návštevníkov vo štvrtok 30. apríla.
„Kedysi chodili hlavne Američania, teraz vedú Číňania, Kórejčania, Indovia či turisti zo Saudskej Arábie a, samozrejme, solventní Rusi,“ povedala nám Mária Kamenschek z Nových Zámkov. V Rakúsku žije a pracuje viac ako tridsať rokov. Posledných päť rokov sprevádza návštevníkov Krištáľového sveta v slovenčine, maďarčine a nemčine.
Turisti nechodia len do múzea, vo Wattense je aj najväčší obchod s originálnymi šperkami Swarovski, ale aj s drahými, ale kvalitnými ďalekohľadmi, pre ktoré sem chodia nadšenci zo Spojených štátov.
Slovákov chodí do Wattens, ktorý je vzdialený od Bratislavy viac ako päť hodín autom, málo. „Skôr Maďari a Česi,“ potvrdzuje Mária.
Krištáľové oblaky
Zmien uvidia v prestavanom múzeu návštevníci a turisti veľa. Na záhrade to budú krištáľové oblaky, ktoré navrhlo americko-francúzske umelecké duo Cao Perrot. Na 1400 metrov štvorcových je 800-tisíc krištáľov, ktoré museli montovať ručne.
Ak malo múzeum pred dvoma rokmi, keď sme ho navštívili, 14 tmavých miestnostiach s pôsobivou hrou svetiel, techniky, hudby a malieb od 30 slávnych umelcov ako najznámejší surrealistický maliar Salvador Dalí, americký umelec Keith Haring, britský hudobný producent Brian Eno či módny návrhár Alexander McQueen, dnes má o päť miestností viac. A pribudli umelci a dizajnéri ako juhokórejská umelkyňa Lee Bul a londýnske dizajnérske duo Patrik Fredrikson a Ian Stallard.
Ak doteraz chýbalo viac informácií o rodine Swarovských, po novom jej venujú jednu celú miestnosť. Viac sa dozviete o zakladateľovi slávneho rodu Danielovi Swarowskom (1862 - 1956) i o tom, ako málo chýbalo, aby bol dnes Swarovski slávny český, a nie rakúsky koncern s pobočkami v 40 krajinách sveta.
Swarovski sa totiž narodil v českej dedinke Jiřetín pod Bukovou neďalekého Jablonca nad Nisou, českého mesta presláveného sklom a bižutériou. Tam vynašiel brusič skla poháňaný elektrinou, ktorý z mladého Swarovského a ďalších generácií urobil siedmu najbohatšiu rodinu v Rakúsku s majetkom v hodnote 2,5 miliardy eur.
V Česku Swarovski neostal. Bál sa, že by jeho vynález niekto napodobnil a v Čechách mu chýbala na prevádzku stroja vodná energia. Po Linzi, Salzburgu či Grazi našiel Swarovski to, čo hľadal, v malej dedinke Wattens v Tirolsku, kde žilo asi 700 ľudí.
Prepúšťali a šetrili
Swarovski neprestavovali iba múzeum, ale aj stále rodinnú firmu, ktorú vedie piata generácia Swarovských. Do konca minulého roka prepustili 200 spolupracovníkov. „Posledných sedem rokov nebolo pre úplne nové podmienky na trhu vôbec ľahké. Museli sme masívne šetriť,“ povedal podľa ORF Markus Langes-Swarovski na tlačovej konferencii pred otvorením múzea. V roku 2014 mal koncern Swarovski obrat 3,05 miliárd eur, čo je nárast o 1,6 percenta. Prvé mesiace roka boli vďaka oslabenému euru pre firmu úspešné a Markus Langes-Swarovski očakáva „veľmi úspešný rok“ s dvojciferným nárastom.
Nadja a Markus Swarovski. www.tt.com
Úspešný rok preto začali vo veľkom štýle. Na znovuotvorenie múzea prišlo v utorok 500 hostí, medzi nimi hviezdy ako módny návrhár Jean Paul Gaultier, podnikateľka Fiona Swarovski a jej manžel, bývalý rakúsky minister financií Karl- Heinz Grasser či Francesca von Habsburg.
Britská speváčka FKA Twigs so šatami Swarovski. Foto - www.tt.com
Hostia neprešli po červenom, ale čiernom koberci. To, aby krištáliky Swarovski, vynikli čo najlepšie. Oslavovať bolo čo. Za 120 rokov existencie sa stala firma Swarovski sa stala národným symbolom, s ktorým sa chvália rakúski diplomati po celom svete. Lustre tejto firmy nájdete v ruskom Kremli, ozdoby na vianočnom stromčeku v americkom Rockefellerovom centre, na pupku speváčky Britney Spears, ale aj vo filme Cinderella. Má viac ako 2500 obchodov v 170 krajinách sveta, vrátane Slovenska.
„Uplynulých 120 rokov, bolo napriek úspechom i krízam veľmi úspešných,“ pripil si Markus Langes-Swarovski s všetkými hosťami.